Rustikálny štýl pre pohodlný domov

271
Rustikálny štýl

Drevo, kameň či ďalšie prírodné materiály sú základom pre rustikálny štýl. Ten je hlboko spätý s prírodou a v interiéri to vidieť na každom kroku.

Rustikálny štýlVďaka jeho útulnej a romantickej atmosfére si ho obľúbili ľudia po celom svete. Takto si vytvoríte rustikálny pohodlný domov aj vy!

Atmosféra vidieckych domov

Otvorený priestor, robustný drevený nábytok a kamenný krb. Tak si najčastejšie predstavíme interiér zariadený v rustikálnom štýle. Ten pripomína romantický vidiek, ktorý nás doslova vracia späť v čase. V súčasnosti je rustikálny štýl obohatený o moderné prvky, ktoré spolu vytvárajú harmonický celok. Atmosféru starých vidieckych domov a chát si viete aj v súčasnosti ľahko preniesť pomocou niektorých prvkov do svojho domu či mestského bytu.

Rozpoznateľný nábytok

Dizajn rustikálneho nábytku vychádza z dávnych remeselných postupov. Oproti nábytku v minimalistickom štýle má rustikálny nábytok svoju rozpoznateľnú štruktúru. Nemá hladké línie ani jednoduché kovanie. Nábytok z rokov minulých je špecifický ozdobným kovaním či neprehliadnuteľnými úchytkami. Časté sú dekoratívne zdobenia, perforované časti a mnohokrát aj nerovné povrchy. Tie z nábytku robia jedinečný kus, ktorý u niekoho iného len tak ľahko nenájdeme.

Rustikálny štýl

Kamenná krása

Robustný nábytok v interiéri dopĺňa kameň. Drevo a kameň v priestore vytvárajú typickú vidiecku atmosféru. Kameň je v interiéri uplatnený na stenách, ale často aj v kombinácii s betónovými prvkami či dekoráciami. Kameňom je najčastejšie obložený aj krb, ktorý je tiež ústredným prvkom rustikálneho štýlu. V chladnejších mesiacoch sa práve priestor pri krbe stáva obľúbeným miestom na relax.

Nápadité textílie

Hoci je pri rustikálnom štýle nábytok skôr v zemitých odtieňoch, farby sa môžu uplatniť najmä na textíliách. Tkané koberce do rustikálneho domova skvelo zapadnú, rovnako aj nápadité závesy, ktoré priestoru dodajú pocit útulnosti. Z materiálov sa najčastejšie používa bavlna, ľan, ale aj vlna či hodváb.

Rustikálny štýlNeutrálne odtiene

Rustikálny štýl je inšpirovaný prírodou, a tak sa drží predovšetkým neutrálnych tónov. Rôzne odtiene hnedej, béžovej či šedej v priestore vytvárajú príjemnú atmosféru. Niekedy je však jednoliaty interiér oživený textíliami alebo farebným kusom nábytku. Do rustikálneho štýlu skvelo zapadá teplý odtieň tehlovej či oranžovej farby, ale aj čoraz obľúbenejšia antracitová farba.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com