Stopka vyhoreniu, prednosť sebe samému

399
Sabbatical

Oddych pre nás nie je cudzie slovo. Dokonca ani aktívny oddych spojený s cestovaním či vzdelávaním sa. Už menej častým výrazom v našich slovníkoch je sabbatical. Nejde o žiadnu seansu s mágiou. Ide o „mágiu“ dlhodobého oddychu, ktorého „kúzlo“ dokáže vyčarovať úsmev nám samotným, ale časom aj zamestnávateľovi.

Ako uvádzajú z Profesia.sk, sabbatical sa pomaly stáva súčasťou už aj nášho pracovného trhu. „Tento typ dlhodobého voľna poskytujú po určitej definovanej dobe najmä nadnárodné spoločnosti a korporácie. No v určitých prípadoch je benefitom aj menších firiem,“ uvádza Dominika Macháčová, dátová analytička z portálu Profesia.sk.

Ako dopĺňa, profitujú z neho tak zamestnanci, ktorí získajú čas pre seba, ako aj zamestnávatelia, ktorí nestratia overených ľudí a nemusia investovať do nových. „Sabbatical ako benefit pracovného trhu u nás sledujeme posledných päť rokov. Je zriedkavý, no objavuje sa. V aktuálnom roku tvoril súčasť inzerátu v približne 0,7 % z celkového počtu inzerátov.“

Sabbatical

Voľno v podobe takzvaného sabbaticalu poznajú aj manažéri Slovenskej sporiteľne. „Základným kritériom je pracovať u nás na manažérskej pozícii minimálne päť rokov. Manažérsky sabbatical môžu využiť naši zamestnanci na obdobie najmenej jeden a maximálne šesť mesiacov. Zaujímavou motiváciou je v tomto prípade i časť platu, ktorú aj napriek prestávke v práci takýto zamestnanec dostáva,“ konkretizuje Marta Cesnaková, hovorkyňa spoločnosti.

Pripomína však, že tento benefit nepatrí len manažérom. Využiť svoj „Lucky Time“ môžu aj ďalší zamestnanci. Takéto voľno, od jedného do dvoch mesiacov, je tu pre všetkých, ktorí v banke odpracujú minimálne pol roka. „Výhodou je i to, že zamestnanec nemusí riešiť administratívu spojenú s neplateným voľnom.“

Sabbatical

Ako Cesnaková doplnila, spoločnosti záleží na pracovnom aj súkromnom živote jej zamestnancov a takzvanom – worklife balance. „Chceme, aby naši zamestnanci našli jednoducho rovnováhu. Tak v tom osobnom, ako aj pracovnom živote.“

Life koučka Eva Mária Samcová vidí sabbatical ako prevenciu pred vyhorením. Je to podľa nej čas na zastavenie sa a venovanie sa sebe. „Dochádza tu k psychickej i fyzickej regenerácii. A to je ten priestor pre nové nápady. Získame nadhľad nad stereotypom. Dostaneme novú silu a sme pripravení na nové výzvy.“ Ako doplnila, je to čas určený pre nás, pre vzdelávanie sa, športovanie, meditovanie, cestovanie, jednoducho čokoľvek, čo nás robí šťastnými. Zároveň pre plnohodnotné naplnenie účelu sabbaticalu spomína dve zásadné veci. Prvou je zhodnotenie finančnej situácie. „Keďže ide o neplatené voľno, mali by sme mať záložný plán, ako pohodlne čerpať z určitého obnosu financií. Aj pre mozog to bude impulz k dostatočnému ,vypnutiu’.“  

Sabbatical

Druhým podstatným faktorom, na ktorý Samcová upozorňuje, je samotná forma takéhoto voľna. Ak napríklad odchádzame z oblasti, kde je vývoj mimoriadne rýchly a my sa plánujeme aj naďalej danej oblasti venovať, je vhodné venovať krátky čas aj aktuálnym informáciám. Vyhneme sa tak prílišnému „odrezaniu“ od nášho profesijného sveta. Postačia nám na to aj dve hodinky počas týždňa.

„Zároveň by sme mali mať plán, čo a kedy budeme robiť. Náš mozog potrebuje určité denné rutiny. Mať po ruke akýsi harmonogram a jeho dodržiavanie nám k úspešnému sabbaticalu len pomôže.“    Sabbatical

A vedeli ste, že dôkaz toho, že nám proces dlhodobého voľna skutočne pomáha, bude naša pokožka? „Ak cítite a vidíte, ako je sviežejšia, ako sa pomaly vypína, tak viete, že sa plán podaril. Časom budú pokojnejšie a uvoľnenejšie i reakcie.“

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com