Elektrickí svalovci

298
Autá

Svet zaplavujú nielen „bežné“ elektrifikované vozidlá, ale existuje aj početná skupina výrobcov, ktorí sa venujú sfére cenovo „vyššie položených“ elektromobilov.

V poslednom čase sa objavilo zopár zaujímavých noviniek a konceptov, poďme sa pozrieť aspoň na zopár tých, ktoré majú ambíciu (aj v budúcnosti ako produkčné vozidlá) osloviť klientelu obdivujúcu niečo výnimočné a tá nemá „hlboko do peňaženiek“.

Pohľad do budúcnosti

Na elektrickej budúcnosti pracuje aj luxusná značka Lexus, európsku premiéru si naplánoval Lexus Electrified Sport Concept. Svedkom jeho prezentácie sa stal Festival rýchlosti v Goodwoode a radikálne kupé patrí medzi 16 batériových elektrických vozidiel (BEV), ktoré sa majú stať ďalekosiahlou stratégiou spoločnosti. Športový koncept zrýchli z 0 na 100 km/h za asi 2 s a dojazd má činiť 700 km. Vo vozidle bude inštalovaná batéria s pevným elektrolytom (solid-state batéria).

Lexus Electrified Sport
Lexus Electrified Sport Concept

Vízia štvordverového kupé

Víziu vysokovýkonného štvordverového elektrického kupé predstavilo aj oddelenie AMG. Vozidlo Mercedes Vision AMG využije novo vyvinutú elektrickú platformu AMG.EA. Zdrojom elektrickej energie bude silikónová akumulátorová batéria s vyššou energetickou hustotou. Koľko štýlovosti si z tohto konceptu zoberú nasledujúce produkčné vozidlá, to nevieme, ale štvoro dverí naznačuje, že sa AMG zameria aj na výkonného športovca použiteľného v každodennej prevádzke.

Mercedes Vision AMG
Mercedes Vision AMG

Prvé SUV značky

Charizmatická športová značka Lotus predstavila svoje prvé vysokovýkonné SUV Eletre. Na trhu sa má objaviť na budúci rok. Využíva novú platformu Electric Premium Architecture (EPA) s 800V elektrickou štruktúrou. Pohon zabezpečujú elektromotory vpredu i vzadu, s výkonom 447 kW (600 k), vozidlu s dĺžkou 5100 mm poskytnú zrýchlenie z 0 na 100 km/h za asi 3 s a maximálnu rýchlosť 260 km/h. Ráta sa s tým, že akumulátorová batéria bude mať kapacitu vyššiu ako 100 kWh a dokáže zabezpečiť dojazd na hranici 600 km (podľa WLTP).

Lotus Eletre
Lotus Eletre

Výhľadové „getéčko“

Obnovená značka Fisker predstavila vzdialenejšie plány prostredníctvom konceptu Ronin. Oficiálna produkčná verzia sa má predstaviť v lete budúceho roka a výroba by mala nasledovať v roku 2024. Športové GT s odnímateľnou strechou poskytne štyri miesta na sedenie. Vývoj novinky prebieha vo Veľkej Británii, pôjde o vysokovýkonné luxusné športové vozidlo poháňané tromi elektromotormi s extra veľkým dojazdom (660 míľ) a zrýchlením z 0 na 100 km/h za asi 2 s.

Fisker Ronin
Fisker Ronin

Prvé solárne auto na svete

Holandská technologická spoločnosť Lightyear predstavila prvé solárne auto na svete – Lightyear 0. Pri dostatku slnečnej energie sa dá päťmiestny solárny elektromobil prevádzkovať až sedem mesiacov. Akumulátorová batéria má kapacitu 60 kWh, dojazd by mal byť až 625 km (podľa WLTP). Súčiniteľ odporu vzduchu je iba 0,19, elektromotory sú umiestnené v kolesách a špeciálne vyvinuté sú aj úzke pneumatiky Bridgestone. Solárne panely na kapote a streche môžu podľa svetelných podmienok dodať výkon až 1,05 kW. Samozrejme, k dispozícii je aj možnosť externého domáceho nabíjania alebo nabíjania z verejných nabíjačiek. Výrobu zabezpečí fínska spoločnosť Valmet Automotive a prvá 150-kusová séria Pioneer Edition je napriek cene 150-tisíc eur vypredaná.

Lightyear 0
Solárne vozidlo Lightyear 0

Text: Peter Stano, foto: Lexus, Mercedes-Benz, Lotus, Fisker, Lightyear