… aby padli ako Popoluške črievička

299
Topánky

Čo vyberáte dlhšie? Dokonale zladený outfit, komfortný na celý deň? Alebo topánky, ktoré by ste najradšej večer ani nevyzuli, pretože sú pohodlné ako domáce papuče? Tak, ako hľadáme pohodlie, ale aj štýl v oblečení, tak je podstatná aj dobrá obuv. Vhodná pre zdravú chôdzu a najlepšie priamo z módneho móla.

Základnou odpoveďou na otázku – Čo si obuť? – je účel. Na úvod tento fakt spomína aj Blažena Brozmanová, ortopédka. „Iné topánky zvolíme, keď ideme na výlet, iné do divadla, iné, keď si ideme zatancovať.“

Topánky

Ako ortopédka konkretizuje, napríklad vychádzková obuv má byť najmä dobre upnutá k nohe. Primerane priestranná a ľahká. V oblasti kĺbov prstov má byť flexibilná na ohyb. Pripomína i špecifikum dobrej fixácie a priepustnosti pre prípadné potenie pri turistickej obuvi. No a za lekárov priznáva, že pri vysokých podpätkoch dám aj oni prižmúria obe oči, pokiaľ si to situácia vyžaduje a dotyčná v nich nestrávi celý nasledujúci pracovný týždeň.

Topánky„Zdravá noha pri primeranej dennej záťaži a hmotnosti človeka nepotrebuje ortopedickú vložku. Tu ide o subjektívny pocit nášho komfortu, ktorý máme každý iný. Môžeme si však takýmto spôsobom k nemu dopomôcť. Bezpečný podpätok pre dámy, pre bežné nosenie, by mal mať maximálne tri centimetre.“ Ako Brozmanová doplnila, nosenie príliš vysokých podpätkov môže skracovať Achillovu šľachu, prehlbovať driekovú lordózu. Dlhodobé „nízke chodenie“ v nazúvacej obuvi skracuje šľachy našich prstov. Vznikajú tak takzvané kladivkové alebo drápovité prsty. Topánkam s príliš úzkou špičkou možno raz „poďakujeme“ za priečne plochú nohu či deformácie veľkého prsta. No a nevetraným topánkam zasa za nejaké tie plesne na nohách.

Aj Juraj Fehervari, ktorý reprezentuje žilinskú značku barefoot obuvi, spomína v prvom rade praktickú stránku topánok. „Mala by kopírovať tvar chodila. Nemá chodilo obmedzovať, no má ho chrániť. To je absolútne gro. Gro, ktoré plne platí pre barefoot obuv.“ Dopĺňa, že barefoot topánky – to je koncept obuvi, vďaka ktorej sa vraciame k našim koreňom, k chôdzi naboso. Stimulujeme tak nervové zakončenia na chodidle, zlepšujeme si držanie tela, koordináciu a dokonca aj náladu.

Topánky

Fehervari sa zhoduje s ortopédkou v prirodzenosti pohybu a posilnení svalov. To umožňuje práve flexibilná podrážka. „Barefoot nie je trend, sú to naše korene pri chôdzi. Z nášho pohľadu sa štýlovosť a zdravá obuv vôbec nevylučujú. U nás tieto pojmy splývajú do jednotlivých produktov.“ Fehervari zároveň ponúka vlastný kľúč k správnej topánke: „Má sa prispôsobiť nám, nie my jej.“

Be LenkaZdravotné hľadisko obuvi poprieť nemôžeme. No priznajme, že pánom napríklad pri štýlových teniskách či dámam pri krásnych lodičkách s desaťcentimetrovou ihličkou často zapiští srdce. A ako hovorí štýlmejkerka Marcela Jurigová, pri outfite zohráva svoju úlohu každý detail. V podstate všetko je to podľa jej slov práve o detailoch. „Topánky k nim určite patria. Je to však stále o nás. Na prvom mieste je to, aby sme sa v nich cítili pohodlne. Vtedy sa budeme cítiť aj trendy.“ Štýlmejkerka má však aj radu pre dámy so širšou nohou. Nie úplne v tomto prípadne padne topánka s takzvanou mandľovou špičkou. Významnú úlohu zohráva aj materiál. Pre tých, ktorí hľadajú zaručené pohodlie, je vhodná soft koža.

„Uvedomiť by sme si ale mali, že tak ako pri oblečení, tak aj pri topánkach to nie je len o trendoch, ale o našej povahe a osobnosti. S ňou by mal ladiť náš outfit a aj taký detail, akým sú topánky.“

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com