Letný pivný zážitok

197
Pivo

Vedeli ste, že niekoľko druhov piva varili už starí Egypťania a Sumeri v Mezopotámii? Ľudia dokonca varili pivo o 2 000 rokov skôr, ako sa naučili z obilia piecť chleba. Stáročná tradícia a remeselná zručnosť sa stali zárukou kvality piva aj v nasledujúcom období a tá trvá až do dnešného dňa.

Pivo je nízko alkoholický penivý nápoj vyrobený z vody, sladu a chmeľu za pomoci pivovarníckych kvasiniek. Je to aj najstarší varený nápoj, ktorý človek vynašiel. Pivo pritom nie je iba nápoj dobrej chuti a doplnením pitného režimu, ale pre svoju hodnotu (v miernom množstve) aj určitým doplnkom výživy. Okrem vody obsahuje sacharidy, bielkoviny, vitamíny a minerálne látky.

Pivo

Nealko a ochutené varianty

Slováci, ktorí tomuto nápoju holdujú, sú čoraz náročnejší a hľadajú kvalitné a prémiové značky. Pod obľúbenosť piva sa u nás podpísal tiež fakt, že je možné siahnuť aj po nealkoholickom pive. Tieto varianty piva sa stávajú čoraz vyhľadávanejšou alternatívou nielen pre ľudí, ktorí často šoférujú alebo sa venujú športu. Zaujímavosťou je, že nealko pivo zaznamenalo po poklese súvisiacom s pandémiou výrazný nárast a ten pokračuje aj v roku 2022. Slovenskí pivári celkovo viac ako predtým dávajú prednosť chuťovo plným, zaujímavým pivám. V posledných rokoch napríklad vzrástla spotreba balených ležiakov o viac ako desať percent a rovnako dynamicky rastie aj spotreba chuťovo bohatých špeciálnych pív.

Pivo

Pivo a jedlá

Mnoho ľudí si nevie vychutnávanie dobrého jedla predstaviť bez piva. Aké jedlá sa hodia k jednotlivým druhom piva?

APA (American Pale Ale) je aromatickejšie a menej horké pivo, je chmelené americkými aromatickými chmeľmi. APA je spravidla slabšia, máva 12 až 13 % extraktu v pôvodnej mladine. Pivá tohto typu si najlepšie vychutnáte s hamburgermi, správnou voľbou sú však aj pečené mäso, šaláty či snacky.

IPA (India Pale Ale) je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si potrpia na vyváženú zmes sladov a intenzitu chmeľu. Ich výsledkom je vysoká horkosť a profil arómy, ktoré by ste pri pive nečakali. Toto pivo je ideálne v kombinácii s grilovaným a vyprážaným mäsom, hodí sa však aj k rybe a pikantným či indickým jedlám.

Pivo

ALE (Ejl) označuje skupinu tradičných anglických, amerických a belgických pív. Ide o vrchne kvasené pivo, vďaka čomu má typický ovocný či korenistý nádych. Najlepšie sa hodí k opekanému alebo dusenému mäsu s bylinkami, k hydine či výrazným syrom.

Ležiak – patrí medzi spodne kvasené pivá stabilizované pri nízkych teplotách. Po dlhom procese kvasenia leží. Svetlý ležiak je najviac konzumovaný a komerčne dostupný štýl piva vo svete. Ležiaky sa hodia k rôznym druhom mäsa. Skvelo chutia s pečenými rebrami, kolenom či utopencami.

Porter (Porter/Stout) vzniká vrchným kvasením a najčastejšie sa robí v rozmedzí 12 až 16 % extraktu v pôvodnej mladine piva. Ide o čierne pivo, v ktorom sa snúbi plná chuť praženého sladu s karamelovými tónmi. Najlepšie sa hodí k sladkému jedlu alebo dezertom. Dobre padne aj ku grilovanému mäsu.

Zážitok aj doma

PivoAj v domácich podmienkach si môžete dopriať dokonalé pivo. Je však potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel. Základom je mať pivo správne vychladené. Ideálna teplota pri svetlom pive je 7°C, pri tmavých je to 10 – 12°C. Ak to podmienky dovoľujú, ideálne je pivo nalievať do čistého, chladného a mokrého pohára. Prvú polovicu objemu nalievajte pod 45° uhlom opatrene po skle, aby sa zachovala rezkosť piva. Potom fľašu alebo plechovku vzdiaľte od pohára a vírením vytvorte dostatočnú penu.

Text: Daniel Košťál, Zdroj: autor, Plzeňský Prazdroj Slovensko, foto: Pixabay