Nádherná prehliadka

149
Goodwood

Festival rýchlosti v Goodwoode (Goodwood Festival of Speed) láka návštevníkov na stretnutie s novinkami, históriou i atraktívnymi jazdami.  

Milovníci motorizmu zažili štyri dni stretnutia s automobilmi všetkého druhu. Zaujímavou bolo vytvorenie tzv. elektrickej uličky, ktorá bola obsadená (ako už názov napovedá) elektromobilmi. Nechýbali ani prezentácie noviniek, ktoré sa dali označiť za výstavné premiéry, teda široká verejnosť ich mohla obdivovať práve na tomto podujatí.

Kia EV6 GT
Elektrický výkonný crossover Kia EV6 GT

Z viacerých možno spomenúť napríklad Alpine A110 Tour de Corse 75, BMW M4 CSL, BMW M3 Touring, z domácich britských modelov zažiarili Aston Martin Bulldog, Jaguar F-Pace SVR Edition 1988 či Rolls-Royce so sériou modelov Black Badge. A nespomenúť sa nedá ani široký zástup superšportov s visačkou Bugatti, Ferrari, Koenigsegg, Mercedes-AMG, Rimac, prvýkrát predstavil svoj superšport T.33 aj bývalý slávny konštruktér F1 Gordon Murray.

lotus renault 97t, bruno senna
Legendárny Lotus 91 z roku 1982

Veľmi príťažlivý bol aj pohľad do histórie, ktorú reprezentovali početné automobilové legendy. Vymenúvať všetko, čo sa v Goodwoode 2022 odohralo, je nad rámec článku, preto sa budeme bližšie venovať iba zopár zaujímavostiam.

Radford Lotus Type 62-2.
Radford Lotus Type 62-2 – týchto kusov vznikne iba 12

Jednosedadlová „beštia“

Slovko „beštia“ používame v tom najkladnejšom význame – ide o kompaktný elektrický supešport McMurtry Spéirling zrýchľujúci z 0 na 96 km/h za 1,5 s. O superprítlak k vozovke sa starajú ventilátory – aj vďaka tejto technike bol pokorený doterajší rekord na trati v Goodwoode s časom 39,08 s (doteraz VW ID.R s časom 39,9 s). Súťažná trať meria 1890 m a prevýšenie je 92,7 m.

McMurtry Spéirling
McMurtry Spéirling

Tradícia SuperVanov

Ford nadviazal na tradíciu supervýkonných vanov predstavením špeciálu Ford Pro Electric SuperVan. Pod športovo strihnutou karosériou sa skrýva rekordný výkon 1470 kW (2000 k) tvorený štyrmi elektromotormi. Vodou chladená akumulátorová batéria má kapacitu 50 kWh, rýchlonabíjaním získa plnú energiu za 45 minút. Vozidlo s takýmto technickým zázemím „dá stovku“ za necelé 2 s. Výkonovo „nadupaná“ dodávka obsadila v pretekoch na súťažnej trati šieste miesto a bola iba o 1,08 s pomalšia ako druhý najrýchlejší automobil šprintu do kopca – elektrický pretekársky koncept Porsche 718 GT4 ePerformance.

Ford Pro Electric SuperVan
Ford Pro Electric SuperVan

Nezabudnutá sláva

Sláva vozidla Subaru Impreza STI 22B ožíva vďaka spoločnosti Prodrive. Model Prodrive 22B vzbudil zaslúžený záujem publika, moderná interpretácia tohto slávneho automobilu doznala početné zmeny. Je ľahšia, poháňa ju upravený 2,5-litrový plochý štvorvalec (294 kW/400 k) spriahnutý so 6-stupňovou sekvenčnou prevodovkou. Štvorkolka zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,5 s a každý kus limitovanej série 25 kusov presiahne cenovku pol milióna eur.

Prodrive P25
Prodrive 22B

Malosériový superšport

Spoločnosť Gordon Murray Automotive predstavila novinku GMA T.33 (predchodca T.50 v počte 100 kusov je vypredaný). Vozidlo je zamerané na vyššie pohodlie a každodenné použite, má ľahkú karbónovo-hliníkovú štruktúru, o pohon sa stará v strede uložený atmosférický 3,9-litrový motor V12 (452 kW/615 k; 451 Nm). Prenos ťažnej sily na zadné kolesá štandardne zabezpečuje 6-stupňová manuálna prevodovka Xtrac. Počet vyrobených exemplárov je limitovaný číslicou 100.

GMA T.33
GMA T.33

Text: Peter Stano, foto: newspress.co.uk