Lúčenia a príchody

59
Novinky

Prechod na elektromobilitu prináša viacero zmien, medzi ktoré patria aj rozlúčky so spaľovacími motormi. Príchody zas hlásia viaceré novinky.

Jednou z najnovších rozlúčok je koniec legendárneho agregátu W16, ktorý sa stal srdcom radu modelov super športovej značky Bugatti.

Labutia pieseň

Pomyselné mávanie na rozlúčku motoru 8.0 W16 má podobu limitovanej série roadstera Bugatti Mistral – vyrobených bude 99 kusov. Mistral vychádza konštrukčne z platformy Chiron Super Sport, no dostal novú karosériu. Lúčiaci sa motor 8.0 W16 je naladený na 1176 kW (1600 k), čím by sa mal Mistral stať najrýchlejším roadsterom na svete. Hoci sa cena šplhá na 5 miliónov eur, posledná edícia s týmto agregátom je beznádejne vypredaná.

Bugatti Mistral
Bugatti Mistral

 

Budúcnosť štylistiky

Mladoboleslavská automobilka odhalila skice dizajnu budúceho väčšieho elektrického SUV – štúdiu Škoda Vision S7. V predvedenom štylistickom jazyku by sa mali predstaviť aj ďalšie modely. Na mohutnej prednej časti sa vyníma širšia a nižšia maska chladiča. Predné svetlomety sú posunuté do bokov a sú vo dvoch radoch nad sebou. Predný nárazník je nápadný siedmimi zvislým otvormi, spodná časť je opatrená hliníkovou ochranou. Viac odhaľujú priložené skice.

Škoda Vision S7
Škoda Vision S7
Škoda Vision S7
Škoda Vision S7

Testovanie konceptu elektrifikácie

Divízia BMW M GmbH začala testovať takzvané koncepčné vozidlo pre inovatívne systémy riadenia pohonu a podvozku. Tím vývojárov preveruje hardvérové a softvérové riešenia navrhnuté pre budúce plne elektrické vysokovýkonné vozidlá. Práce sa zameriavajú na systém pohonu všetkých štyroch kolies pozostávajúci zo štyroch elektromotorov a integrovaného systému riadenia dynamiky jazdy.

BMW M GmbH
Testy divízie BMW M GmbH

Špeciál na bežné cesty

Porsche 911 GT3 RS je poctou modelu 911 Carrera RS 2.7 z roku 1972, teda je oslavou polstoročnice prvého modelu so skratkou RS. Novinka modelového roka 2023 je doteraz najextrémnejším modelom 911, ktorý je povolený na použitie na bežných cestách. Pohon obstaráva 4,0-litrový atmosférický šesťvalcový motor typu boxer (386 kW/525 k/9000 ot./min; 465 Nm/6300 ot./min). Aerodynamika vozidla generuje vysoké hodnoty prítlaku. Tento špecialista absolvuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,2 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 296 km/h.

Porsche 911 GT3 RS
Porsche 911 GT3 RS

Rekordný výkon

Kia EV6 GT je doteraz najvýkonnejšie sériové vozidlo značky Kia, dva elektromotory (vpredu a vzadu) poskytujú maximálny výkon 430 kW (585 k) a krútiaci moment 740 Nm. Kapacita lítiovo-iónových polymérových akumulátorových batérií je 77,4 kWh, výrobca uvádza dojazd do 424 km. EV6 GT zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za krátkych 3,5 s, vďaka čomu sa stáva doteraz najrýchlejším sériovým vozidlom skupiny Kia and Hyundai Motor Group, a dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 260 km/h. Nabitie z 10 % na 80 % trvá vďaka 800 V technológii ultrarýchleho nabíjania len 18 minút.

Kia EV6 GT
Kia EV6 GT

Postupné odhaľovanie

Nemecký výrobca Audi postupne odhaľuje koncepty s názvom sphere. K skôr predstaveným modelom GT skysphere, sedanu grandsphere a MPV urbansphere pribudla aktuálne skica Audi activesphere concept. Táto štúdia je kombináciou crossoveru a kupé. Samozrejme, koncepty rátajú s pohonom elektromotormi a mali by byť vybavené autonómnym riadením. Ďalšie informácie sa objavia na začiatku budúceho roka.

Audi activesphere concept
Audi activesphere concept

 

Text: Peter Stano, foto: Bugatti, Škoda-Auto, BMW, Porsche, Kia, Audi