Menej známe bylinky

124
Borák
Borák lekársky

Vďaka rôznym druhom korenín a byliniek získavajú jedlá nezabudnuteľnú chuť. Zohnať ich nebýva problém, dostať ich kúpiť v každom supermarkete. Mnohé bylinky si však jednoducho vypestujete aj v záhrade alebo aj na balkóne či terase.

Šalvia, tymian, oregano, bazalka, saturejka a mnohé ďalšie patria k všeobecne známym druhom so širokými možnosťami využitia. Starostlivosť o ne nebýva zložitá a za trochu pozornosti vám poskytnú veľký úžitok – budete mať poruke čerstvé vňate a listy. Sortiment bylín a koreninových rastlín je však oveľa rozsiahlejší, hoci málo poznaný. Každoročne sa do povedomia dostávajú aj málo opozerané druhy bylín, ktoré stojí za to vyskúšať. Väčšinu z nich síce bežne v supermarketoch nedostať, no ich vypestovanie nebýva zložité a väčšinou sa dajú zohnať priesady alebo semená týchto rastlín.

Alojzia
Alojzia citrónová

Vyskúšajte spojenie s uhorkami

Jednou z nedocenených byliniek je napríklad jednoročný borák lekársky. Má nádherné modré kvety, ktoré sú jedlé a poslúžia na dekoráciu jedál a šalátov. Mladé listy a výhonky tejto rastliny dodajú excelentnú chuť zdravým šalátom. Obyčajný uhorkový šalát dokážu napríklad zmeniť na delikátnu pochúťku. Borák sa rozrastie na slnečnom záhone, no môžete ho pestovať aj v kvetináčoch na balkónoch či terasách. Aj tieto priestory by ale mali byť slnečné a teplejšie. Letné šaláty môžete vylepšiť aj ďalšou menej známou bylinkou, ktorá nesie ľudový názov olivová bylinka. V skutočnosti ide o aromatický poloker – santolínu. Jej sýtozelené lístky skutočne vôňou pripomínajú olivy. Okrem šalátov sa celé alebo drobno posekané vetvičky hodia na zemiaky, ryby, k mäsu a do domáceho pesta. Túto bylinku však treba použiť tesne pred dovarením, pretože teplom sa jej účinok stráca. Až z ďalekého Mexika pochádza ďalšia zaujímavá bylinka – tarragon. Má nádherné žlté kvety, ktoré sa používajú čerstvé alebo sušené. Vylepšia omáčky, polievky aj rôzne druhy šalátov. Pestovanie tejto rastliny je navyše celkom jednoduché, počas celého leta dokonca dokáže kvitnúť aj na úplne malom slnečnom balkóne.

Perila
Perila

Milovníci Ázie

Ak nedáte na tieto jedlá dopustiť, potom by vo vašej netradičnej bylinkovej zbierke nemala chýbať perila. Niekomu môže pripomínať žihľavu, no je to unikátna bylina, ktorú rozhodne treba vyskúšať. Pochádza z ďalekej Ázie. Využívajú sa listy, ktoré môžu byť zelené alebo tmavobordové, a to čerstvé, sušené alebo rôzne spracované. Majú špecifickú vôňu aj chuť. Čerstvé ich možno pridávať do polievok, šalátov, omáčok, rôznych ázijských jedál. Výborne ochutí aj jedlá z rýb a ďalších morských živočíchov, často je súčasťou jedál z krabieho mäsa. Okrem toho, že je perila zaujímavou rastlinou pre kuchynské využitie, má aj liečivé účinky. Hoci je jednoročná, počas sezóny poskytne či už pri pestovaní na slnečnom záhone alebo v kvetináči dostatok listov.

Tarragon
Tarragon

Dotyk Francúzska

Ak obľubujete jedlá francúzskej kuchyne, potom by ste mali pestovať estragón (palinu dračiu). Táto húževnatá a rýchlo rastúca rastlina sa však aj v našich záhradách stala v posledných rokoch viac rozšírenou. Menej známa je trebuľka, ktorá sa takisto hodí na dochucovanie jedál francúzskej kuchyne. Jej čerstvú vňať možno pridávať do polievok, šalátov aj k mäsitým jedlám, poslúži pri ochucovaní syrov, omeliet aj zemiakov. Trebuľka je jednoročná, drobnejšia bylinka, ktorá vám aj pri pestovaní v kvetináči na polotienistom mieste poskytne dostatok čerstvej vňate, ktorá vôňou pripomína aníz. Mnohé z byliniek môžete využiť aj pri tvorbe letných osviežujúcich nápojov. Vyskúšajte využiť lístky alojzie citrónovej so silnou citrónovou vôňou.

Trebuľka
Trebuľka

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay