Bioklimatická pergola – skvost vašej záhrady

115
Pergola

Maximálne pohodlie a ničím nerušený relax na záhrade počas celého roka?

Moderná bioklimatická pergola je výborným riešením, ako si užiť dni na čerstvom vzduchu a zároveň byť chránený pred vplyvmi počasia. Stane sa ozdobou vašej záhrady a obľúbeným miestom pre oddych.

Moderná bioklimatická pergola

Časy, keď terasy či záhrady zdobili podomácky vyrobené drevené pergoly, sú nenávratne preč. Drevené pergoly sú síce rýchlym a efektným riešením ako zastrešiť terasu, no po pár rokoch si vyžadujú neodkladnú starostlivosť. Drevo je totiž oproti iným materiálom náchylnejšie na popraskanie, vznik plesní či napadnutie hmyzom. Oproti drevenej konštrukcii ponúka moderná hliníková pergola minimálnu údržbu – nevyžaduje brúsenie ani natieranie. Aj preto sú bioklimatické pergoly Artosi od českej firmy Labona čoraz obľúbenejšie.

Pergola

V každom ročnom období

A čo je bioklimatická pergola? Od tej drevenej sa líši tým, že disponuje polohovateľnými strešnými lamelami. Tie možno naklápať v rozmedzí 0 – 130°. Množstvo svetla, ktoré sa cez pergolu dostane, možno komfortne regulovať pomocou tlačidiel ovládača. Zároveň sa dá strecha pergoly rozdeliť na dve časti a v každej časti regulovať svetlo zvlášť. Zatienenie pomocou lamiel pritom nijako neobmedzuje výhľad na okolie.

Bioklimatická pergola chráni priestor aj pred nepriaznivým počasím – dážď či silný vietor. Pod pergolou je možné tráviť čas celoročne, a tak plnohodnotne nahradí obývaciu izbu či pracovňu. Strecha pergoly je nepriepustná a pergoly Artosi majú integrovaný odtok vody. Bioklimatickú pergolu nemusíte špeciálne udržiavať ani v zime. V prípade bohatej snehovej nádielky sa však odporúča nechať lamely otvorené, aby neboli zaťažené ťažkým snehom.

Maximálny komfort a súkromie

Chcete si vypiť kávu na terase bez zvedavých pohľadov susedov? Tak potom je pre vás bioklimatická pergola tým správnym riešením. Pri jej výbere siahnite aj po screenových roletách, ktoré poskytujú dokonalé súkromie, keďže cez ne vidieť úplne minimálne. Zároveň majú screenové rolety vysoké termoregulačné schopnosti, a tak zamedzujú prehrievaniu priestoru za roletou. Rovnako tiež chránia priestor pred silným vetrom a otravným hmyzom.

PergolaJednoduchá montáž i svojpomocne

Myslíte si, že na montáž bioklimatickej hliníkovej pergoly si musíte domov zavolať špecializovanú firmu? Opak je pravdou, montáž pergoly dnes totiž zvládnu aj menej skúsení majstri. Nelíši sa od iných kutilských projektov a jej montáž zvládnu 1 až 2 pomocníci.

Pred samotným umiestnením pergoly je nevyhnutné vopred pripraviť betónové pätky a ich ukotvenie. Nasleduje aplikácia chemickej kotvy a tiež vloženie závitových tyčí. Ak chcete pergolu ukotviť k stene domu, tak si na fasáde naznačte umiestnenie nosného profilu. Potom otvory vyvŕtate, opätovne vložíte chemickú kotvu a do nej hmoždinky. Nasleduje vloženie nosného profilu a jeho upevnenie. Na pätky sa nasadia stojky a ostatné horné profily s následným upevnením. Po tomto úkone sa pripojí napájací kábel s elektroinštalačnou krabičkou a všetky otvory sa uzavrú krytkami. Posledným krokom je vloženie otočných lamiel a pergola je hotová.

Pergola

Správny typ pergoly

Predtým, ako sa rozhodnete pre výber bioklimatickej hliníkovej pergoly, dobre si premyslite, ako ju umiestnite. Rozdiel medzi jednotlivými typmi pergol ARTOSI je predovšetkým v ich umiestnení a následne spôsobe ich inštalácie.

Voľne stojaca pergola je umiestnená voľne do priestoru a bez kotvenia ku stavbe. Ak je pergola kotvená šírkou ku stene, jedna strana pergoly je kotvená do stavby a lamely sú vodorovné so stenou. Existuje však aj spôsob, kedy je pergola kotvená ku stene šírkou. Vtedy sú lamely pergoly umiestnené kolmo ku stene.

Ak už máte vybratý typ pergoly, nezabudnite ešte poriadne zmerať jej veľkosť. Celková šírka by nemala presiahnuť 4500 mm a dĺžka 7000 mm. Nutné je vymerať aj podchodnú výšku, tá by mala mať maximálne 3000 mm. Treba však počítať s celkovou výškou o 250 mm viac, ako je podchodová výška.

PergolaPergola podľa vašich predstáv

Česká firma Labona ponúka možnosť konfigurácie pergoly presne podľa požiadaviek zákazníka. Na webovej stránke labona.cz si môžete z pohodlia domova zvoliť farebný variant konštrukcie, ale aj lamiel do rolety tak, aby skvelo zapadla do vašej záhrady a korešpondovala s exteriérom domu. Vybrať môžete taktiež osvetlenie pergoly, ktoré vyčarí nezameniteľnú atmosféru na terase počas večera.

Text: PR, foto: labona.cz