Zatúžili ste po atmosfére relaxu?

271
Kútik

Kratšie dni, chladnejšie počasie, viac času v interiéri. Kombinácia nahrávajúca pasívnejšiemu oddychu. Najlepšie v takom prostredí, kde už atmosféra naladí na relax. Aj doma si doprajme kútik, kde myšlienky spomalia a my spoločne s nimi.  

Bežný deň preveruje silu našich nôh, šikovnosť riešenia aktivít, ale aj dar reči. Prirodzený „off“ je teda pre každého na mieste a má byť aj na správnom mieste.Kútik

Mať vlastný priestor pre seba je dôležité. A nemusí byť reč len o nejakom mieste, ale aj čase a hlavne nastavení našej mysle, že si relax zaslúžime,“ hovorí Eva Mária Samcová, life koučka. Ako dopĺňa, keď si doprajeme čas pre seba, telo sa uvoľní a vtedy vieme zrelaxovať aj našu myseľ. Life koučka v tom vidí aj priestor pre sebapoznávanie. Ako sa cítim? Ako chcem reagovať? Z podobných otázok spoznávame svoje potreby, a to je podľa Samcovej dôležité pre naše vonkajšie správanie sa.

Kútik

„Je ideálne nájsť si každý týždeň aspoň jednu hodinu pre seba, ktorú strávime podľa svojich predstáv.“

Hoci to znie ako zidealizovaná predstava, má byť realitou. Vtedy môže aj náš život fungovať v podstate ideálne. Life koučka spomína, že k oddychovaniu nám môže pomôcť i návyk pre náš mozog. „Napríklad ak máme stále miesto na oddych, tak náš mozog sa naučí, že na tomto mieste sa oddychuje. Čím ďalej, tým rýchlejšie sa dostane do relaxačného režimu. Funguje to ako cvik. Čím viac ho opakujeme, tým lepšie funguje.“ A ešte dôležitá rada od life koučky: Na oddych si vymedzme čas. Či sa k relaxu nútime alebo sa ho nevieme nabažiť, v každom prípade si ho doslova zapíšme do diára. Prípadne si daný časový úsek povedzme nahlas.

KútikKeď prichádzame do svojho bytu či domu, tešíme sa, že práve tu si vyložíme nohy, navlečieme tepláky a pracovným povinnostiam dňa zamávame na odchod. Čo by ste ale povedali na špeciálne útočisko? Na konkrétny oddychový kútik? Daniela Mazúrová, interiérová dizajnérka, ho vníma ako energizujúce miesto s dobrou atmosférou. „Dôležité je uvedomiť si, ako sa tam chcem cítiť – či sa tam chcem ,stratiť’ vizuálne, a teda prispôsobiť kútik priestoru a jeho dizajnu, alebo či sa tam potrebujem preniesť v myšlienkach mimo chod domácnosti.“ V druhom prípade odporúča takýto kútik vymedziť priestorovo alebo aspoň dizajnovo. Určitými prvkami podporiť atmosféru či už inšpirácie, upokojenia, premýšľania.

Oddychový kútik podľa Mazúrovej patrí na čo najviac príjemné miesto v priestore. V menšom interiéri pomôže oddeliť takúto špeciálnu časť väčší kvet, paraván alebo stojaca lampa. „Univerzálnym trikom je dômyselné zváženie využitia kútika. Ak túto otázku obídeme, môže sa stať, že nakoniec nebude doma vyhovovať nikomu a stane sa opusteným miestom alebo skladiskom, kde odložíme všetko od ruky.“ Dizajnérka tak pripomína otázku, či je to kútik „len pre mňa“ a patria sem moje obľúbené knihy, potreby na maľovanie, štrikovanie alebo noty pre brnkanie si na gitare, alebo je to kútik pre všetkých doma a má možnosť zložiť sa tu každý, kto práve nechce počuť o vynesení odpadkov z kuchyne alebo zvučku televíznych novín. Vtedy má byť toto miesto multifunkčnejšie.

Kútik

„K oddychovému kútiku patrí určite dobré osvetlenie a dostatok priestoru na naše záľuby. Či je to knižnica, stojan na plátno, zošit notového zápisu alebo šálka s čajom.“ Dizajnérka ďalej hovorí, že inšpirácia je aj v doplnkoch a dekoráciách. Tie robia jedinečným i oddychový kútik a odlišujú ho od zvyšku priestoru. „Pozvánkou na oddych nám môže byť aj pekná tapeta, dizajnový odkladací stolík, milá soška či vankúš s netradičným vzorom.“

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com