Etiketa nie je iba o hraní formy

623
Etiketa

V našom názore nie je vždy naša sila a outfit nie je vždy o najnovšom trende, ale aj o vzťahu k danej situácii. Etiketa neznamená „hrať formu“. Jakub Abrahám, odborník na etiketu, poodkryl jej ľudskú podstatu.

 Dlhodobo sa venuješ etikete a podčiarkuješ – zdvorilo a šarmantne. Etiketa teda nie je len o formalitách, zviazanosti. Je o slušnosti. Ako je to v dnešnej spoločnosti? Sme zdvorilí a šarmantní?

Už Jiří Guth Jarkovský, prvý ceremoniár prezidenta Masaryka, hovoril: „Slušnosť je človeku vrodená, ale zdvorilosti sa musíme učiť.“ Je to skutočne tak. Odmalička nás rodičia upozorňovali na to, ako sa pozdraviť, že je slušné odpovedať, keď sa nás niekto na niečo pýta a tiež to, ako sa správať k starším. Etiketa nemá zväzovať, má oslobodzovať. Každý z nás chce byť šarmantný, niekto viac, iný menej. Niekto iba ,akože’, iný to má ako súčasť svojej identity. 

EtiketaDnes ku bežnej komunikácii patrí vyhranenosť názorov či boj s dezinformáciami. Čo by si odporučil v situácii, keď sme vo vyhrotenej komunikácii, no chceme z toho slušným spôsobom „vykľučkovať“?

Často svojim klientom aj študentom hovorím, že nedať za každú cenu najavo svoj názor nie je automaticky otázka slabosti, ale presne naopak. Jednoznačný návod na to nenájdeme. Ak nechceme eskalovať zbytočný konflikt, dáme citlivo druhej strane najavo, že nie je potrebné a vhodné sa o danej téme baviť. Samozrejme, vždy postupujeme tak, ako si to k dotyčnému môžeme dovoliť. Klasická zmena témy alebo odľahčenie situácie vedia pomôcť. Úlohou je aj to, aby to tá druhá strana nezbadala.

Jakub Abrahám
Jakub Abrahám

Výber oblečenia záleží od konkrétnej situácie. Spoločnosť však aj tu hranice posúva a akceptovaným sa stáva to, čo by ešte donedávna „neprešlo“. Ako je to podľa teba s dress code, ale aj prirodzenou pohodlnosťou, eleganciou dnes?

Myslím si, že už veľmi nemáme kam posúvať hranice. Ak vidíme na rôznych galavečeroch s odovzdávaním cien mužov v teniskách a tričkách, tak neviem, kam ďalej ešte môžeme postúpiť v tomto falošnom komfortnom štýle. Sme pohodlní. Nie iba my Slováci, celkovo. Som preto rád, že nastal opäť trend oblekov na mieru, kvalitnej konfekcie a celkový návrat takej tej pánskej elegancie. Oblek je dnes dostupnejší ako kedykoľvek predtým. Každý muž sa dostane do situácie, keď ho bude potrebovať.

Čo nám v rámci tej zdvorilosti a šarmantnosti akosi stále nejde?

Spomeniem napríklad fakt, že takmer každý muž chce byť hneď džentlmenom. Nestačí však iba tak vyzerať – ako po čerstvej návšteve barber shopu. Máme akosi príliš veľa instantných džentlmenov, ktorí majú síce dokonale padnúce obleky, ale pri komunikácii majú problémy. Problém máme aj s citom pre udalosť, mnohí si radi ohýbame pravidlá podľa seba. Svojím odevom vyjadrujeme úctu k spoločnosti, inštitúcii a nakoniec aj k samému sebe. Moja svätá trojica, ako ju ja nadnesene volám, a ktorú často prezentujem, znie: komunikujte jasno, správajte sa zdvorilo a vyzerajte šarmantne. A práve v tom prvom máme stále veľké medzery.

EtiketaAko to vidíš s etiketou u mužov a ako u žien? Kto to má z hľadiska pravidiel ľahšie?

Ako ženy máte určite navrch. Už odmalička viete, ako koho pozdraviť, čo si kde obliecť, ako sa správať pri stole. Samozrejme, netvrdím, že všetko je správne, ale v zásade je to tak. Preto sa zameriavam skôr na poradenstvo pre mužov. Vy sa zasa musíte orientovať aj v pánskom dress code, podľa neho sa totiž odvíja aj ten váš. Napokon, neraz tak aj zabránite katastrofe. Napríklad príchodu na premiéru do národného divadla v roztrhaných rifliach, teniskách a košeli s krátkym rukávom…

Text: Eva Vašková, foto: ABRAHAM spoločenská etiketa