Niekedy sú to drobnosti s tou povestnou „krásou detailu“. Inokedy v priestore „kraľujú“ ako jeden dominantný prvok. Handmade výrobky či vlastnoručne vytvorené doplnky majú doslova dušu. Ako ju nechať správne „prehovoriť“ v interiéri?
Interiér nášho bytu či domu odráža naše vlastné ja, ale aj spoločné „ja“ páru či rodiny. Doplnky vytvorené kreatívnymi handmade tvorcami či tie, ktoré vznikli napríklad počas víkendovej tvorivej chvíle priamo pod našimi rukami, to často reprezentujú najvýstižnejšie.
Každý takýto výrobok má v sebe originalitu. Tá v prípade interiéru dokáže podčiarknuť určitý štýl. Môže vniesť do štýlu istú odlišnosť v podobe individuálnych prvkov. A bez pochýb dodá priestoru útulnosť.
Ako však spomína Daniela Mazúrová, interiérová dizajnérka, handmade výrobky a naša DIY tvorba (do it yourself/urob si sám) by mali v priestore vyznieť, no zároveň má byť obklopenie sa nimi aj praktické.
„Ak si klient praje do interiéru zaradiť aj nejaké handmade výrobky, postupne zisťujem, do akej miery je tejto myšlienke otvorený. Môže sa napríklad stať, že má vášeň pre ručne vyrobené bytové doplnky a dekorácie, no zároveň sa lepšie cíti v minimalizme.“ Zdôraznila, že ak ideme zariaďovať interiér handmade výrobkami, majú mať vhodné miesto. Lepšie si ich podľa jej slov užijeme, ak aj v tomto prípade zvolíme určitý koncept. Tak, ako sme umiestnenie komody či malého taburetu alebo rozloženie vankúšov na pohovke neriešili len tak náhodne, tak ani drevenú sošku z jarmoku alebo vlastnoručne upletené makramé nepoložíme v priestore hocikde.
Ak sme spomínali určitú útulnosť v prípade handmade a DIY vecí, tak interiérová dizajnérka tu spomína, že ani jej cieľom nie je tvoriť interiér len ako tú najkrajšiu fotku z katalógu o bývaní. Daniela pripomína, že hoci bude interiér pekný, nebude v ňom tá spomínaná naša podstata. „Interiér má pracovať pre nás, naše sny a vášne. Ja sa na interiérový dizajn pozerám ako na nástroj na podporu ľudí. Rešpektujem klientove požiadavky a ak sa vzájomne vylučujú, diskutujeme o nich.“
Handmade a DIY tvorba je vlastne taká diskusia s kreativitou. Ako hovorí interiérová dizajnérka, už Albert Einstein vnímal kreativitu ako inteligenciu, čo zabáva. „A byť kreatívnym dizajnérom znamená vymyslieť inteligentné riešenia interiérov, ktoré ako sú pekné pre oko, tak aj pre dušu.“
Ručne vytvárané produkty sa spájajú aj s akousi tradíciou. Majú teda miesto len v tradičnom interiéri? Viktória Holečko ako kreatívna tvorkyňa považuje handmade výrobky pre interiér za nadčasové. Môžeme povedať, že každý štýl si z nich vyberie to svoje. „Avšak na základe trendov sa dostávajú do popredia iné produkty a iní tvorcovia.“
Viktória vyrába handmade produkty, venuje sa prezentácii tejto tvorby a pracuje s rôznymi nápadmi aj v interiéri. „Páči sa mi na tom všetkom originalita a jedinečnosť. Každý, kto sa venuje handmade tvorbe, vie, že akokoľvek sa budete snažiť, nikdy nevzniknú dve rovnaké diela. Bude to vždy originálny kúsok, ktorým možno oživiť bývanie.“
Viktória z vlastnej skúsenosti pripomína, že prvotné prekážky nemajú pri tvorbe odradiť. „Hľadáte si svoj štýl, techniku či postupy prác. Skúšate tvoriť a občas sa objavia aj nepodarky. Aj to je pre tvorbu dôležité. Len čas postupne vaše remeslo zlepší.“
Text: Eva Vašková, foto: pexels.com, VikiCreative