Jesenné šípkovanie

88
Šípky

K neskoršiemu jesennému obdobiu neodmysliteľne patria šípky. Kry obsypané nápadne červenými a lesklými plodmi nájdeme pri lesoch, lúkach, medziach či poliach a veľakrát aj v starých opustených záhradách. Prečo ich zbierať?

Šípky sú plody ruže šípovej. Tento až 3 m vysoký opadavý ker sa prirodzene vyskytuje vo voľnej prírode prakticky v celej Európe. Je nenáročný, prispôsobivý, rýchlo sa rozrastajúci a ak rastie na miestach s ideálnymi podmienkami, býva každoročne bohato obsypaný plodmi. Plody typického tvaru môžu byť rôzne veľké, po prerezaní alebo rozpučení sa odhalí tuhá dužina, jemné chĺpky a najmä množstvo žltých nažiek. Po namrznutí plodov možno dužinu z plodov vytlačiť a skonzumovať. Šípkové kry sú typické skôr pre voľnú prírodu, hoci sa pestujú aj v záhradách, skôr však v tých prírodných. Vyšľachtených bolo viacero odrôd (napríklad Karpatija), ktoré sa vyznačujú vysokou úrodnosťou a väčšími plodmi s menším množstvom semien. Kvôli plodom – šípkam sa často pestuje aj ruža vráskavá. Je to pekný okrasný krík s voňavými ružovými alebo bielymi kvetmi a väčšími plodmi, ktoré možno zbierať a spracúvať.

Šípky

Úžitok

Šípky sa zberajú a konzumujú oddávna. Známa je ich na ľudský organizmus blahodarná a liečivá moc. Vynikajú predovšetkým vysokým obsahom vitamínu C. Najvyšší obsah tohto vitamínu majú čerstvé plody, sušením alebo iným konzervovaním obsah klesá. Podľa mnohých zdrojov obsahujú šípky až 10-krát viac vitamínu C než citróny. A to je už dostatočná motivácia, prečo sa o tento prírodný poklad zaujímať. Plody sú však plné aj ďalších hodnotných látok – vitamínu E, K, P, vitamínov skupiny B, okrem toho je zastúpený horčík, fosfor, vápnik, draslík, karotenoidy, flavonoidy, triesloviny, pektín, kyselina jablčná, kyselina nikotínová a ďalšie látky. Pravidelná konzumácia plodov (ideálne oplodia) pomáha pri boji s infekciami a prechladnutiami, posilňuje cievy, nervový systém, podporuje koncentráciu, plody osožia aj pri krvácaní ďasien, dajú sa využiť na liečivé kúpele a obklady.

Šípky

Spracovanie

Ideálne je si každoročne počas jesene nazbierať dostatočné množstvo plodov. Osvedčené je zberať pevné, kvalitne vyfarbené, nie poškodené a ani nie príliš mäkké plody. Dôležité je oberať len v lokalitách, ktoré nie sú blízko frekventovaných ciest alebo železníc. Treba myslieť aj na to, že skladovaním sa obsah hodnotných prírodných látok v plodoch stráca, preto by sa ich malo zberať len toľko, koľko sa skutočne využije. Najlepšie je plody po zbere nasušiť, či už v celku alebo prerezané na polovicu, no v tomto prípade treba vnútro zbaviť chĺpkov a nažiek. V rámci prípravy treba dať preč čierny koniec plodu a stopku. Plody sa najlepšie sušia v sušičke alebo rúre, ideálne pri teplote okolo 40°C. Znak toho, že sú dokonale vysušené, je krehkosť. Po usušení je potrebné plody kvalitne uskladniť v plátenných alebo papierových vreckách na suchom mieste a využívať na prípravu liečivých čajov. Šípky (najlepšie podrvené) sa lúhujú v studenej vode, podľa možnosti aj celú noc. Potom sa zmes scedí, prihreje a dochutí medom. Výborná je aj kombinácia šípok s lipovým kvetom.

Šípky

Gastronomické využitie

Využiť sa však dajú aj čerstvé, práve nazbierané plody – na internete je množstvo zaujímavých receptov, čo s nimi. Plody poslúžia pri výrobe sirupov, rôznych zimných nápojov, výborný je aj šípkový džem, marmeláda či šípkový dezert. Dajú sa však aj zavárať a pripraviť je z nich možné aj omáčku k mäsovým či múčnym jedlám. Oplatí sa vyskúšať vyrobiť si aj lahodné šípkové víno, ktoré má (v prípade, že sa vydarí) nádhernú zlatistú farbu.

Šípky

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay