Veľa kultúrnych podujatí v rok 2023

139
Festival

Retrospektívnou výstavou Helmut Newton: Legacy (19. 10. 2022 – 15. 01. 2023) sa viedenská galéria Kunstforum chystá oslavovať sté výročie tohto berlínskeho fotografa (1920 –2004). Oslava, ktorá sa oneskorila z dôvodu koronakrízy, bude o to bohatšia. Vystavia viac ako 300 diel, ktoré dokumentujú Newtonovu celoživotnú tvorbu.

Newton bol známy svojou kontroverznosťou, ktorá nikdy neprestala fascinovať a provokovať. Najznámejšie sú predovšetkým jeho fotografie žien, ktoré sú zobrazené ako silné, agresívne, sebecké, nahé aj oblečené a ktoré diváka priam vyzývajú. Jeho kultové fotografie boli mnohokrát publikované v časopisoch.

Newtonova kariéra sa však v skutočnosti rozvíjala najmä prostredníctvom jeho módnej fotografie, na ktorú sa táto výstava zameriava. Keďže bol židovského pôvodu, v roku 1938 utiekol do Austrálie, kde začal fotografovať módu. Newton rozžiaril cestu k svojmu nenapodobiteľnému štýlu v 60. rokoch v Paríži tým, že inscenoval svoje modely v prenikavom divadelnom prostredí. Z luxusnej a výstrednej scény haute couture vyčaroval nezvyčajnú a kontroverznú situáciu.

Newton začal akty prvýkrát fotografovať v 80. rokoch – jeho postavy majú ostré línie, sú v nadživotnej veľkosti a vystupujú takmer v agresívnej nahote. Prostredníctvom svojej sebavedomej sexuality a energeticky nabitým vplyvom Newton skúmal sociálne a morálne hranice a dnes nás ešte stále, alebo dá sa povedať – opäť vyzýva, aby sme si znovu kládli znepokojujúce otázky.

Výstava prezentuje Newtonove ikonické fotografie, ale aj diela, ktoré ešte neboli predstavené. Upozorňujú na menej známe aspekty z Newtonovho sveta a nasmerujú náš pohľad na jeho kompletné dielo, ktoré sa vznáša medzi nabitými pólmi umenia a obchodu, odrážajú živého ducha 60. rokov a pokračujú na prelome tisícročí.

Festival

Keď kultová skupina Depeche Mode oznámila svetové turné, mnohí fanúšikovia si čiastočne vydýchli – po tom, ako v máji roku 2022 nečakane zomrel Andy Fletcher, jeden zo zakladajúcich členov skupiny, sa totiž okrem smútku „depešákov“ dostavili aj obavy, či bude skupina fungovať aj naďalej. Trojica Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher totiž tvorili gro legendárnej formácie už takmer tri desaťročia, teda od roku 1995, keď Depeche Mode opustil dlhoročný člen Alan Wilder. Názov najnovšieho albumu Memento Mori, ktorý vymysleli členovia kapely ešte v čase, keď Fletcher žil, má však po jeho smrti symbolickejší rozmer. Napriek tragickej udalosti, ktorú nielen dvoch zvyšných členov, ale aj hudobný svet zasiahol, mali Gahan a Gore jasno v tom, že budú pokračovať nielen preto, že album bol už zo značnej časti rozpracovaný, ale najmä preto, že posledné, čo by si Andy Fletcher prial, bol zánik skupiny.

Každý si chce aj kvôli smutným udalostiam uctiť Depeche Mode, špeciálne najvernejší fanúšikovia, ktorých je na svete viac než dosť. V Bratislave si živé vystúpenie Memento Mori budú môcť vychutnať 28. mája 2023 na Národnom futbalovom štadióne, v rakúskom Klagenfurt am Wörthersee 21. júla, v Budapešti 28. júla či v Čechách v pražských Letňanoch 30. júla.

Filmový festival Sundance, program neziskovej organizácie Sundance Institute, je popredným stretnutím zaujímavých rozprávačov a divákov, ktorí hľadajú nové hlasy a perspektívy. Od roku 1985 si stovky filmov uvedených na festivale získali kritické uznanie a oslovili nové publikum po celom svete. Festival predstavil niektoré z najprelomovejších filmov a tvorbu posledných troch desaťročí vrátane Fire of Love,Cha Cha Real Smooth, Utiecť, V rytme srdcaPassing, Summer Of Soul (…alebo keď sa revolúcia nesmela vysielať), Clemency, Never Rarely Sometimes Always, Daj mi tvoje meno, Zola, Boys State, The Farewell, Prepáčte, že vyrušujem, Top of the Lake, Srdcu nerozkážeš, Whiplash, Brooklyn, Precious, Malá Miss Sunshine, Hedwig and the Angry Inch, Reservoir Dogs a mnohé iné. Veľkolepý program sprevádzajú celovečerné a krátke filmy, seriály, či už vymyslené alebo inšpirované skutočnosťou. Súčasťou festivalu budú, samozrejme, aj sprievodné podujatia, ako napríklad vystúpenia umelcov, diskusie alebo ďalšie udalosti. Festival, ktorý bude prebiehať od 19. do 29. 1. 2023, bude prebiehať v štáte Utah, ale taktiež aj v online podobe.

Text: MS, www.kunstforumwien.at, www.sundance.org