Výstava Fly In League With The Night

140
Tie the Temptress To The Trojan
Lynette Yiadom-Boakye Tie the Temptress to the Trojan 2018 Collection of Michael Bertrand, Toronto © Courtesy of Lynette Yiadom-Boakye

Už túto jeseň (24. novembra 2022 – 26. februára 2023) londýnska galéria Tate Britain predstaví veľkú výstavu s prehľadom doterajších diel Lynette Yiadom-Boakyeovej s názvom Fly In League With The Night. Lynette Yiadom-Boakyeová (nar. v 1977) je jednou z najuznávanejších a najdôležitejších figuratívnych maliarok súčasnosti. Tajuplné olejomaľby ľudských subjektov, z ktorých sa dá odčítať jej živá predstavivosť, sú vysoko chválené.

Táto výstava prinesie viac ako 70 obrazov z obdobia dvoch desaťročí vrátane diel z jej absolventskej výstavy.

Najrozsiahlejšia výstava jej diel bola pôvodne prezentovaná v roku 2020, ale potom sa prerušila celonárodným lockdownom. Návštevníci Veľkej Británie budú mať po kritikou oceňovanom európskom turné opäť možnosť vidieť výstavu v londýnskej Tate Britain.

Citrine by the Ounce
Lynette Yiadom-Boakye Citrine by the Ounce 2014 Private Collection © Courtesy of Lynette Yiadom-Boakye

Postavy na maľbách Yiadom-Boakyeovej pôsobia povedome aj tajomne. Každé jej dielo je vytvorené z archívu zloženého z nájdených obrazov a jej vlastnej predstavivosti, čo vyvoláva otázky identity a reprezentácie. Jej obrazy sú vytvorené spontánne a inštinktívne, odhaľujú expresívne, krátke ťahy štetcom a výraznú paletu tmavých, dramatických tónov v kontraste so zábleskami svetla. Ak si odmyslíme akékoľvek znaky konkrétnej éry, môže sa zdať, že jej postavy existujú mimo konkrétneho času alebo miesta a vyzývajú divákov, aby do nich premietali svoje vlastné rozprávania, spomienky a interpretácie. Výstava bude mapovať vývoj unikátneho formálneho jazyka Yiadom-Boakyeovej od roku 2003 až do súčasnosti a bude obsahovať rané maľby ako First (vytvorené pre absolventskú výstavu v Royal Academy Schools v roku 2003) a v rámci jej novších a najznámejších malieb predstaví A Passion Like No Other 2012, Amaranthine 2018 a For the Sake of Angels 2018.

Complication
Lynette Yiadom-Boakye Complication 2013 Pinault Collection © Courtesy of Lynette Yiadom-Boakye Photo: Marcus Leith

Písanie je ústredným prvkom umeleckej činnosti Yiadom-Boakyeovej: „Píšem o veciach, ktoré nedokážem namaľovať a maľujem tie, o ktorých nedokážem napísať.“ Jej obrazy sú spojené s poetickými, na prvý pohľad nesúvisiacimi titulmi, ako napríklad Tie the Temptress to the Trojan (Spájanie pokušiteľky a Tróje), 2016 a To Improvise a Mountain (Ako improvizovať horu), 2018. Túto výstavu bude sprevádzať plne ilustrovaný katalóg s textami samotnej autorky, kurátorov výstavy a americkej poetky a spisovateľky Elizabeth Alexanderovej.

To Improvise a Mountain
Lynette Yiadom-Boakye To Improvise a Mountain 2018 Private Collection © Courtesy of Lynette Yiadom-Boakye Photo: Marcus Leith

Lynette Yiadom-Boakyeová sa narodila v roku 1977 v Londýne, kde žije a pracuje dodnes. Je ghanského pôvodu a v roku 2019 sa na Medzinárodnom bienále v Benátkach (the International Venice Biennale) zúčastnila na príprave kritikmi uznávaného pavilónu slobody v Ghane. V roku 2018 získala prestížnu medzinárodnú cenu Carnegie a v roku 2013 sa dostala do užšieho výberu na Turnerovu cenu. Jej tvorba je zastúpená v zbierkach múzeí po celom svete a v minulosti už vystavovala na medzinárodných výstavách vrátane Mudam Luxembourg – Musée d ‘ArtModerne Grand-Duc Jean (2022); Moderna Museet, Štokholm (2021); Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf (2021); New Museum of Contemporary Art, New York (2017); Kunsthalle Basel, Švajčiarsko (2016); Haus der Kunst, Mníchov (2015); a Serpentine Gallery, Londýn (2015).

Zdroj: www.tate.org.uk