Zimná krásavica čemerica

164
Čemerica

V zime veľa kvitnúcich rastlín vonku nenájdete. O to vzácnejšie pôsobí každý jeden rozkvitnutý kvet. Čemerica čierna nimi môže byť aj uprostred zimy doslova obsypaná. Zoznámte sa s jednou z najkrajších a najluxusnejších záhradných rastlín.

Rozkvitnutá čemerica čierna (Helleborus niger) býva v predaji už od konca jesene, počas adventu, Vianoc, novoročných sviatkov a aj neskôr v zime. Listy má pevné, tmavozelené, no kvety pôsobia krehko. Netreba sa však obávať, zima, sneh ani mráz pre ne nie sú rizikom. Najlepšie sa čemerici bude dariť vonku, na chránenom mieste v záhrade, no porastie aj v rôznych dekoratívnych kvetináčoch na balkóne či terase, nikdy však nie v prekúrenom interiéri. Ak si túto rastlinu zadovážite alebo ju dostanete okolo Vianoc, s jej výsadbou do voľnej pôdy počkajte. Dovtedy ju umiestnite na chránené miesto v exteriéri.  Môžete ju však zakomponovať do zimných dekorácií alebo vložiť do pekných nádob. Rozkvitnutá čemerica dodá každému exteriéru punc exkluzivity.

ČemericaKvety

Čemerica (Helleborus) je vždyzelená a dlhoveká trvalka, ktorá síce nestojí málo, no v záhrade pôsobí ako klenot. Jej najväčšou ozdobou sú výrazné kvety. Objavujú sa v období, kedy iné kvety v záhradách chýbajú. Čemeríc je viacero druhov a mnoho odrôd. Kvety môžu mať biele, zelené, žlté, oranžové, ružové, purpurové, fialové či takmer čierne. Bývajú jedno- alebo viacfarebné, jednoduché, poloplné alebo plné. Najkrajšia a najskoršie kvitnúca je čemerica čierna, ktorá má biele kvety a býva často ľudovo označovaná ako snežná alebo zimná ruža. Rastlina rastie v mnohých lokalitách sveta aj voľne v prírode, u nás však nie. Vďaka intenzívnemu úsiliu šľachtiteľov sa však stále objavujú rôzne novinky, ktoré sa vyznačujú vyššou odolnosťou a bohatším kvitnutím.

Čemerice umiestňujte do úrovne pohľadu z okien domu alebo tam, kde zaujmú pri každej prechádzke.

Vytrvalec

Platí, že čím sú čemerice staršie, teda dlhšie rastú na jednom mieste, tým bohatšie kvitnú. Sú to dlhoveké trvalky nevyžadujúce veľa pozornosti, no niekedy trvá dlhšie, kým si na nové miesto zvyknú a začnú bohato kvitnúť. Aj preto je dôležité vybrať im už od začiatku stabilné a vhodné stanovište. Hodia sa do moderných aj tradičných záhrad, do dvorov, átrií a predzáhradiek, mali by sa vysádzať na dobre viditeľné miesta. Obľubujú polotienisté záhony, ideálne pod vyššími listnatými krami, napríklad pod lieskou alebo pod stromami, ktoré v zime a skoro na jar prepúšťajú dostatok svetla a v lete zase tienia. Menej vhodná je blízkosť ihličnatých drevín, prekážkou je kyslejšia pôda. Na príliš slnečnom stanovišti bývajú listy čemeríc poškodzované silnými slnečnými lúčmi. Bohatšie kvitnutie je podmienené pestovaním v mierne zásaditej alebo neutrálnej kyprej a mierne vlhkej pôde. Dobre zakorenené rastliny znesú aj suchšie, čo zároveň pozitívne vplýva na tvorbu kvetov. Nevyhovuje im však dlhodobo zmáčaná pôda, na čo si dajte pozor pri pestovaní v kvetináčoch.  Čemerice sú prekrásne, no zároveň jedovaté rastliny. Preto by ste ich nemali pestovať v exteriéroch, kde sa pohybujú menšie deti.Čemerica

Kombinovanie

ČemericaV kvetináčoch sa uplatnia samostatne alebo v kombinácii s nízkymi vždyzelenými kríkmi, zakrpatenými ihličnanmi, vždyzelenými trávami a vresovcami. Nezabudnite im vybrať vkusnejší kvetináč, ten totiž zážitok z pohľadu na túto rozkvitnutú rastlinu dokáže umocniť. Malo by ísť o priestrannejšie a mrazuvzdorné nádoby s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Čemerice sa aj v črepníkoch rýchlo rozrastajú do šírky a aj keď nekvitnú, tak pútajú vždyzelenými listami. Zimnú náladu podporíte potom ešte tým, že na povrch substrátu v kvetináči nasypete menšie borovicové šišky. Málo je známe, že kvety čemeríc si možno odtrhnúť aj do váz, ale len v dňoch, kedy nemrzne. Vo váze s čerstvou vodou vydržia zhruba týždeň.

Text: Daniel Košťál, foto: Daniel Košťál, Flower Council Holland, stock.adobe.com