Doma ako v džungli

918
Urban jungle

Pestovanie izbových rastlín má aj v našich končinách dlhú tradíciu. V posledných rokoch záujem o interiérovú zeleň výrazne narástol, pestujú sa dokonca málo známe druhy rastlín, no a často nezáleží ani na veľkosti priestoru. Pozitívom je, že starostlivosť o rôzne druhy izboviek a ich vzájomné vymieňanie sa stalo obľúbeným u mladých ľudí.

Už niekoľko rokov je aj u nás populárny štýl Urban Jungle, v preklade mestská džungľa. Venovať sa mu dá v exteriéri – napríklad môže mať podobu originálnych komunitných záhrad, no častejšie býva uplatňovaný v interiéri. Predstavuje zaujímavé spojenie človeka so živou prírodou, ktorá je zdrojom pohody, relaxácie, zároveň nás inšpiruje a v neposlednom rade zútulňuje priestor.

Urban jungle

Aké rastliny

Urban jungleV centre pozornosti tohto silnejúceho smerovania sú rôzne druhy cudzokrajných rastlín, pričom prevahu majú tie z trópov a subtrópov, ktoré sú okrasné listom, prípadne zaujmú nevšedným vzhľadom. Využiť sa však dajú aj niektoré kvitnúce. Môže ísť o maličké, stredne veľké aj urastené jedince, bohato olistené či tie, ktoré majú skôr nápadné stonky a na nich neobvykle sústredené listy. Typickým znakom tejto módnej záležitosti je, že rastlín je tam, kde je tento trend uplatnený, veľmi veľa. Zapĺňajú okenné parapety, podlahy, poličky, komody, stolíky, skrinky, obsadzujú závesné kvetináče, prázdne akváriá, kuchynské linky a pod. Nezabúda sa snáď na žiadnu miestnosť, ak má aspoň menšie okno. Najčastejšie je v takomto byte zeleň ukladaná do menších a väčších skupiniek. Väčšie exempláre zvyknú byť vystavené aj samostatne. Interiér potom často pripomína bujnú džungľu plnú rozmanitej zelene, sviežosti a šuchotajúcich listov. Ľudia, ktorí sa pre takéto pestovanie rozhodnú, väčšinou neustále hľadajú nové druhy a kultivary rastlín, prednostne tie, aké nemajú, budujú si zaujímavé zbierky, hoci neraz nemajú o pestovaní dostatok znalostí. Za novými úlovkami vyrážajú na swapy rastlín, na špecializované výstavy alebo nakupujú online a u špeciálnych predajcov. V ich hľadáčiku sú monstery, pachiry, aglaonémy, zamiokulkasy, brečtan, šeflery, zelenec, filodendrony, fikusy, begónie, maranty, alokázie, tilandsie, rôzne druhy sukulentov a papraďorastov, sansevierie, kaktusy a ďalšie. Mnohé patria do skupiny málo náročných a aj pri minimálnej starostlivosti sa zakrátko ukážu v plnej nádhere a prinesú vysokú estetickú hodnotu.

Urban jungle

Umiestnenie

Urban jungleUrban Jungle si nemožno predstaviť bez pekných kvetináčov. Vždy sú to také, ktoré sú vhodné do daného interiéru, pričom môžu byť naozaj rôznorodé – odlišné farebne, materiálovo aj dizajnovo. Uplatňujú sa tiež štýlové väčšie alebo menšie stojany či kvetináče rôznych tvarov a veľkostí, varianty s nožičkami, košíky, závesné nádoby alebo kvetinové steny. Zakomponovať do domácej džungle možno dokonca aj originálne kokedamy alebo populárne makramé. V rámci skupín sa kombinujú (a najlepšie vyniknú) druhy, ktoré sa navzájom odlišujú, majú rozdielne rastové charakteristiky, inú farebnosť, veľkosť a štruktúru listov. Často sa využívajú zástupcovia, ktorí majú schopnosť vyčistiť vzduch od škodlivých chemických látok, prípadne priaznivo ovplyvňujú mikroklímu daného priestoru. Základom úspechu je však dopriať každej rastline dostatočný životný priestor, zohľadniť jej nároky na svetlo, teplotu či vlhkosť a zálievku. Medzi jednotlivými druhmi sú totiž často veľké rozdiely. Nevyhnutné je preto poznať nároky konkrétnych druhov a dopriať im presne to, čo žiadajú. Dôležitá je však aj pravidelná starostlivosť, ku ktorej patrí napríklad prihnojovanie, čo sa vždy rýchlo prejaví na atraktivite danej zelene. Milovníci Urban Jungle si rastliny často aj sami množia, navzájom vymieňajú a svoju unikátnu zbierku neustále zdokonaľujú. Množstvo inšpirácií, ako môže takáto skupina vyzerať, sa dá nájsť aj na internete a vyšlo už aj niekoľko špecializovaných kníh.

Urban jungleText: Daniel Košťál, foto: Flower Council of Holland, Daniel Košťál