Vyššie nároky

138
Pneumatiky

S príchodom elektromobilov sú spojené aj iné komodity, jednou z dôležitých je vývoj a výroba pneumatík, ktoré by zvládali špecifické požiadavky týchto vozidiel.

Ak sa na tento problém pozrieme všeobecne, je úplne logický jeden fakt – k ekologickým automobilom patria pneumatiky, ktoré snahu po čistejšej prevádzke podporia. Na strane druhej ich vlastnosti treba čo najlepšie prispôsobiť jazdným vlastnostiam elektromobilov.

Michelin Pilot Sport EV
Michelin Pilot Sport EV

Hlavné požiadavky

Elektromobily vďaka svojim vlastnostiam vytvárajú nové požiadavky na konštrukciu pneumatík. V prvom rade ide o ich vyššiu hmotnosť v dôsledku použitia ťažkých akumulátorových batérií, preto sa pri konštrukcii pneumatík kladie dôraz na zosilnené bočné časti. Táto požiadavka vyplýva aj zo skutočnosti, že vyššia hmotnosť vytvára pri jazde v zákrutách väčšie odstredivé sily. Zároveň sa predlžuje životnosť pneumatiky. Vysoký krútiaci moment elektromotora si zas vyžaduje vytvoriť optimálnu priľnavosť na suchej aj mokrej vozovke počas celej životnosti behúňa. Dezény s vysokou životnosťou a vysokou trakciou prispievajú k využívaniu maximálneho výkonu elektrických vozidiel. Konštruktéri pneumatík sa zamerali aj na zníženie hluku pneumatík, čo riešia inovatívnym akustickým obložením pokrývajúcim vnútornú časť pneumatiky. A pre vyššiu jazdnú efektivitu elektromobilu sa vyžaduje nízky valivý odpor – z dôvodu vyššieho dojazdu, a teda nižšieho počtu nabíjaní.

Continental EcoContact 6
Continental EcoContact 6

Uvádza sa, že pneumatiky elektrických vozidiel sa opotrebúvajú minimálne o 20 % rýchlejšie ako pri spaľovacích vozidlách. Elektromobily totiž pri zrýchlení generujú okamžitý veľký výkon. Vývojom zmesí behúňa pre elektrické vozidlá sa dosahuje viac ako 30-percentná vyššia odolnosť voči oderu ako pri pneumatikách súčasných klasických automobilov.

Hankook iON winter
Hankook iON winter

A čo zimné pneumatiky?

Zimná pneumatika musí spĺňať tie isté požiadavky, o ktorých sme hovorili doteraz, ale musí sa brať do úvahy, že zvýšená úroveň trakcie pneumatiky sa musí zachovávať na rôznych povrchoch. Dobrá zimná pneumatika teda opäť zohľadňuje štyri kľúčové aspekty, a to trakciu, valivý odpor, opotrebenie a hluk.

Pirelli P Zero all season Elect
Pirelli P Zero all season Elect

Zopár príkladov

Letné pneumatiky Michelin Pilot Sport EV pre elektrické vozidlá zaručujú spoľahlivú ovládateľnosť, priľnavosť a bezpečnosť na mokrom povrchu, dlhší dojazd na jedno nabitie batérie, nižšiu hlučnosť a vysoký pôžitok z jazdy.

Letné pneumatiky Continental EcoContact 6 riešia špecifické problémy vyvolané zvýšenou hmotnosťou elektromobilov a hybridov. Pomáhajú vyvážiť potrebu nízkeho valivého odporu, vysokej priľnavosti a odolnosti.

Zimné pneumatiky Hankook iON winter pre elektromobily ponúkajú podľa výrobcu špičkový výkon za vlhka aj mokra, väčší dojazd na jedno nabitie a lepší akustický komfort, dokonca aj v zime. Ponúkané rozmery budú od 18 do 22 palcov.

Michelin a Hyundai ....
Michelin a Hyundai vyvinuli pneumatiky pre elektrický Ioniq 5

Pneumatiky s označením Pirelli Elect sa ponúkajú pre elektrické a hybridné vozidlá. Z ponuky vyberáme celoročné pneumatiky Pirelli P Zero all season Elect, ktoré poslúžia aj v miernych zimných podmienkach. Zabezpečujú nižšiu spotrebu energie, optimálne riadenie vysokého krútiaceho momentu elektromotora, primeranú podporu hmotnosti vozidla a nízku hlučnosť.

Text: Peter Stano, foto: newspress.co.uk, Michelin, Continental, Hankook, Pirelli, Hyundai