Trend, ktorý nikdy neomrzí

162
Home

Slnko, dážď či zvedavé pohľady?

Ak hľadáte optimálne tienenie, ktoré vás ochráni pred páľavou, prehánkami či zvedavými očami susedov, riešením je hliníková bioklimatická pergola ARTOSI s naklápacími strešnými lamelami. Umožní cirkuláciu vzduchu, zabezpečí tienenie podľa vašich potrieb a pri sklopení lamiel vás ochráni aj pred dažďom. Veľkosť pergoly je variabilná, šírka môže byť až 4,5 metra a dĺžka až 7 metrov. Výhodou je aj možnosť zabudovania LED osvetlenia a screenových roliet pre tienenie z bokov. Samozrejmosťou je diaľkový ovládač zdarma. Vybrať si môžete z troch typov – základným rozdielom je ich umiestnenie a s tým spojený spôsob inštalácie. Typ A je voľne stojaca pergola bez kotvenia ku stavbe, elektrina je privedená cez voľne stojacu nohu. Typ B je kotvený šírkou ku stene, lamely sú vodorovne so stenou. Typ C je kotvený dĺžkou ku stene, lamely sú kolmo na stenu. Pri type B a C sa prívod elektriny obvykle realizuje cez tú stranu pergoly, ktorá je kotvená do stavby. Labona.sk

Artosi

Trend, ktorý nikdy neomrzí

V modernej aj klasickej kuchyni je drevo vždy vítaný a zaujímavý prvok. U Slovákov vedie biela kuchyňa s drevenými prvkami, druhou trendy stálicou je kombinácia sivej a dreva. „Drevo rovnako ako jeho verné imitácie vždy očarí svojou krásnou kresbou aj štruktúrou. Je to prvok, ktorý do modernej aj klasickej kuchyne vnáša harmóniu a pohodu,“ hovorí dizajnérka kuchýň Oresi Eva Rečlová. Vďaka pokroku v technológiách sú dnes imitácie dreva na nerozoznanie od masívu, no z funkčného hľadiska majú nesporné výhody. Povrchy s verným zobrazením kresby a štruktúry dreva nájdete v každej triede kuchýň. Dizajnérka dodáva, že napríklad synchronizované povrchy, kde obraz dreva presne zodpovedá štruktúre povrchu, uspokoja aj najnáročnejších. Dokonalá je podľa nej napríklad embosovaná štruktúra Matrix, imitácia bielenej borovice, ktorá má na ploche zvlášť hlboké ryhy s jasným kontrastom medzi matom a leskom, presne zodpovedajúcim rozdielom medzi jarným a letným drevom v letokruhoch. www.oresi.sk

Oresi
Dvojradová prémiová ostrovná kuchyňa Livanza zostavená z bieleho modelu Eruka z lakovaného laminátu a Virginia v dekore dreva.

Biosolárne strechy – dokonalá symbióza

Ekologickým a ekonomickým riešením stavieb je realizácia zelenej strechy, cez ktorú v zime zbytočne neuniká teplo a v lete bráni prehrievaniu stavby. Podľa odborníčky na zelené strechy Martiny Hukovej zo Sika takáto strecha priaznivo ovplyvňuje energetickú bilanciu budovy v zime aj v lete, čo dokazujú mnohé štúdie z rôznych klimatických pásiem.

Zatrávnená strecha sa dá urobiť na rovnej, ale aj šikmej streche. Okrem toho, že zlepšuje mikroklímu v okolí domu a prospieva životnému prostrediu, chráni strechu aj pred UV žiarením, čím predlžuje jej životnosť až o 50 rokov. Pokiaľ ide o umiestnenie solárnych panelov, mnohí sa domnievajú, že strecha môže byť buď zelená, alebo môže byť miestom získavania elektrickej energie zo slnka. „V skutočnosti tieto dve technológie spoločne fungujú viac ako dobre a sú si navzájom prospešné,“ vysvetľuje Ing. Eva Rippelová, odborníčka na strešné systémy Sika. Skúsenosti zo Švajčiarska, z Nemecka a Rakúska ukazujú, že kombinácia solárnych panelov a vegetácie funguje v dokonalej symbióze a rýchla je aj návratnosť investície do solárneho zdroja energie.

Sika

Text: Miriam Bartošová, foto: Labona, Kuchyne Oresi, istockphoto.com