Hra so sklenými perlami

353
Lampglas

Marilyn Monroe kedysi prehlásila, že spáva iba v kvapke vône. Nielen parfum však dokáže podčiarknuť krásu a výnimočnosť. Neodmysliteľným atribútom ženskosti je šperk.

Niektorí historici sa domnievajú, že skrášľovanie tela šperkami dokonca predchádzalo noseniu oblečenia. Je zrejmé, že šperky hrajú v našich životoch mimoriadnu úlohu. Nosili sme ich už v dávnoveku a na výrobu sa používali rozličné predmety, napríklad slonovina, jantár, prevŕtané mušle, zuby či kosti. Primárne úlohou šperkov nebolo ani tak krášliť svojho nositeľa, ako skôr plniť iné, rozmanité úlohy. V podobe amuletov mali ochraňovať, iné zasa symbolizovali postavenie v spoločenstve, spony, pracky či gombíky mali primárne praktické využitie, šperky boli aj platidlom či poukazovali na príslušnosť k určitému náboženstvu. Až oveľa neskôr začala dominovať estetická funkcia. V súčasnosti je šperk v prvom rade delikátnym korením, ktorým „dochucujeme“ svoj vzhľad, môže byť malým-veľkým umeleckým dielkom i predmetom investície a nezriedka súčasťou významných a dôležitých okamihov či udalostí v našich životoch. Je vizitkou svojho nositeľa – odráža jeho vkus, náladu, fantáziu, jedinečnosť, zmysel pre hravosť, odvahu narušiť konvencie…

Lampglas

Rafinovaná krása

Pri výrobe šperkov sa k slovu dostávajú rôzne materiály, oddávna k nim patrí aj sklo. Dlhú históriu majú za sebou napríklad šperky, ktoré vznikali pod rukami sklárskych majstrov na benátskom Murane, postupy výroby muránskeho skla boli po celé stáročia prísne stráženým tajomstvom.

LampglasUnikátom sú aj sklené perly Lampglas českej proveniencie, ktoré zdobia ženy už tri desaťročia. Snúbi sa v nich tvárnosť i krása skla aj drahých kovov a ich schopnosť kódovať jedinečnosť i originalitu. Spoločnosť, ktorá sa špecializuje na ich výrobu, zakladala pani Vlastimila Havrdová s manželom a latku od začiatku nastavili veľmi vysoko. Hneď od vzniku sa špecializovali na ručnú výrobu sklených perál, na obnovu starých zabudnutých vzorov a zároveň vyvíjali vlastný originálny dizajn. „Naším krédom vždy bolo ísť inou cestou než ostatní a vyrábať perly inak,“ dodáva zakladateľka. Každá jedna perla sa tvorí osobitne, ručne zo skla nad ohňom, s dôrazom na precíznosť a výsledný dizajn.

Lampglas

Šperky si po krátkom čase všimli aj zahraničné šperkárske značky a perly Lampglas sa stali súčasťou ich kolekcií. Napríklad pre vysokonáročný francúzsky trh vytvorili repliku dizajnového náhrdelníka, ktorý nosila Jacqueline Kennedyová. Dnes šperky Lampglas nosia ženy po celom svete vo všedný deň i pri výnimočných príležitostiach.

Lampglas


Vyzdvihne vašu osobnosť

Originalita dizajnu a precíznosť vypracovania robia zo šperkov pútavé artefakty, ktoré zvýraznia vaše kúzlo a jedinečnosť. Každá perla – rovnako ako každá žena – je originál. Vlastimila Havrdová vysvetľuje, že pri výrobe dbajú na dokonalé prepojenie roztaveného skla s drahým kovom, pričom dôkladne premyslia každý detail. Dodáva, že „tvar, veľkosť, súhra farieb – to všetko musí byť v dokonalej harmónii. S týmito myšlienkami navrhujeme dokonalú perlu, jedinečný šperk, ktorý by svojou krásou a originalitou podčiarkol výnimočnosť každej ženy.“

Lampglas
Pri tvorbe sklených perál však nie je dôležitý len dizajn a samotný výrobný proces. Kľúčový je aj materiál – v tomto prípade svetoznámy český krištáľ a farebné sklo. Perly vznikajú vinutím skla nad ohňom, kde do nich šperkárky majstrovsky zapracovávajú 24-karátové zlato, striebro s rýdzosťou 999, sklársky avanturín alebo špeciálne zdobenie. „Tento výrobný postup je českým sklárskym dedičstvom, ktoré si hrdo strážime,“ hovorí Vlastimila Havrdová. Keďže každá perla vzniká ručnou výrobou a vždy trochu inak, je absolútnym originálom. Je to pomalá hra s roztaveným sklom a drahým kovom. Výsledkom je unikát, jednotlivé šperky sa vyrábajú len v obmedzenom množstve a niekedy iba jediný originál.

Viac na: https://shop.lampglas.cz/

Text: Miriam Bartošová, foto: Lampglas