Najkrajšie kaštiele na Slovensku

720
Kaštieľ

Slovensko dýcha históriou, a tak na každom kroku nájdeme niekoľko zámkov, kaštieľov, hradov či iných historických objektov.

Hoci väčšina z nich kvôli nedostatku financií chátra, stále sa nájdu také, ktoré sú vo výbornom stave a odrážajú našu minulosť. Nahliadnite s nami do čarokrásnych kaštieľov, ktoré počas jarných potuliek po Slovensku určite musíte navštíviť. Toto sú najkrajšie z nich!

 Kaštieľ v Budmericiach

Na okraji Budmeríc, v okrese Pezinok, sa rozprestiera rozľahlý anglický park z 19. storočia a na jeho konci sa nachádza priam rozprávkový kaštieľ. Ten dlhé roky patril vplyvnému rodu Pálfiovcov. Kaštieľ v Budmericiach dali pôvodne postaviť ako poľovnícky objekt, keďže jeho majiteľ gróf Ján Pálfy bol vášnivým poľovníkom. Stavba pôsobí rozprávkovým dojmom kvôli množstvu malých vežičiek a štítových vikierov. Bol postavený v kombinácii viacerých slohov, ktoré vychádzajú z renesančných vzorov zámkov na Loira vo Francúzku. Vchodu do kaštieľa dominuje mohutné schodisko, nad ktorým sú umiestnené erby pôvodných majiteľov kaštieľa. Interiér zdobí nábytok z konca 18. storočia a z prvej polovice 19. storočia.

Budmerice
Kaštieľ v Budmericiach

Kaštieľ Strážky

Východné Slovensko je vyhľadávanou lokalitou kvôli krásnej prírode, ale aj historickým pamiatkam. Obec Spišská Belá v miestnej časti Strážky ukrýva skvost, ktorý je odrazom renesančnej architektúry na Slovensku. Kaštieľ Strážky patrí medzi najstaršie na Slovensku a bol postavený na základoch gotického hradu. Neskôr sa prebudoval na renesančný kaštieľ. Po požiari v roku 1708 bolo k pôvodne trojkrídlovej budove pristavené štvrté krídlo. Tak kaštieľ získal dnešnú podobu – štvorcový pôdorys s vnútorným nádvorím. Významným obyvateľom kaštieľa od roku 1862 bol barón Eduard Mednyánsky so svojím synom Ladislavom, ktorý sa neskôr stal uznávaným maliarom. V súčasnosti sú návštevníkom sprístupnené spoločenské priestory kaštieľa, komnaty, galéria a tiež knižnica zo 16. – 20. storočia.

Strážky
Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Betliar

V obci Betliar, severne od Rožňavy, sa nachádza národná kultúrna pamiatka, ktorej návštevu by ste určite nemali vynechať. Kaštieľ Betliar totiž patrí medzi najznámejšie slovenské historické objekty a v minulosti bol reprezentačným sídlom známeho európskeho rodu Andrássyovcov. Svojim návštevníkom má však čo ponúknuť aj dnes. Sprístupnený je interiér kaštieľa s pôvodným zariadením i umelecké či kultúrne zbierky. Najvýznamnejšia je nepochybne knižnica, ktorá obsahuje viac ako 15-tisíc zväzkov. Zberateľská vášeň majiteľov sa odzrkadľuje aj v exponátoch, ktoré si priniesli zo zahraničia. Zaujímavá je predovšetkým múmia kňaza boha Amona či múmia dieťaťa z neznámeho obdobia. Súčasťou areálu kaštieľa je aj rozľahlý anglický park, kde sa nachádza umelá jaskyňa, jazierko či vodopád.

Betliar
Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Svätý Anton

Banská Štiavnica je historickým pokladom Slovenska, rovnako ako aj barokovo-klasicistický kaštieľ v neďalekej obci Svätý Anton. Ten kedysi patril významnému rodu Coburgovcov. Kaštieľ bol postavený podľa symboliky kalendára, keďže má 4 schody, 7 arkád, 12 komínov a 365 okien. Dnes v priestoroch kaštieľa sídli múzeum, kde si môžete pozrieť historickú i poľovnícku expozíciu. V Zlatom salóne nájdete nábytok, ktorý darovala sama Mária Terézia svojej dcére Márii Antoinette.

Sv. Anton
Kaštieľ Svätý Anton

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com, pixabay.com, archív múzeí