Najlepšie detoxikačné šťavy, ktoré očistia váš organizmus

123
Detox

Jar je ideálnym obdobím na detox organizmu. Po dlhej zime si naše telo priam pýta komplexnú očistu, vďaka ktorej naberieme nové sily, ale podporíme aj svoj imunitný systém.

Skvelou voľbou, ako rýchlo a efektívne prečistiť organizmus, sú detoxikačné šťavy plné vitamínov. Vyskúšajte ich aj vy!

DetoxDetoxikačná kúra

Očista organizmu nie je o trápení a hladovkách. Detoxikovať organizmus sa dá totiž aj chutným a najmä zdravým spôsobom. Jeden z nich ponúkajú detoxikačné šťavy, vďaka ktorým budete už po pár dňoch vidieť zlepšenie pokožky, väčšiu chuť do života a tiež stratu hmotnosti. Počas očisty sa odporúča každé jedlo nahradiť 250 ml až 500 ml čerstvej šťavy. Ak s detoxom pomocou štiav len začínate, takáto kúra môže trvať tri až sedem dní. Skúsenejší však môžu zvoliť desaťdňovú očistu, alebo náročnejší dvojtýždenný detox.

DetoxŠťava z mrkvy

Mrkva je potravinou, ktorá obsahuje veľa vápnika, a tak posilní vaše zuby i kosti. Lahodný mrkvový nápoj by ste mali zvoliť aj v prípade, ak potrebujete prečistiť organizmus a posilniť imunitu. Mrkva je totiž bohatá na vitamín A, ktorý zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému a tiež štítnej žľazy. Mrkvovú šťavu pite po dobu troch dní a najväčší účinok bude mať, ak zvolíte čerstvú mladú mrkvu. Ak vám čistá mrkvová šťava nechutí, môžete ju zmiešať s jablkovou či pomarančovou šťavou. Šťava z mrkvy však nie je vhodná pre tehotné i dojčiace ženy a diabetikov.

Šťava z ananásu

Ak hľadáte šťavu, ktorá má najsilnejšiu detoxikačnú schopnosť, jednoznačne siahnite po šťave z ananásu. Je skvelá na posilnenie imunity, keďže obsahuje vitamín C, ale aj pri prechladnutí, pretože pomáha rozpúšťať hlien. Odporúča sa piť ju aj pri chudnutí, lebo vitamín C dokáže lepšie metabolizovať tuky. Ananás je tiež účinný v boji proti rakovine či ako prevencia chronických ochorení.

Detox

Šťava z červenej repy

Šťava zo surovej červenej repy patrí medzi najhodnotnejšie detoxikačné nápoje, keďže obsahuje veľké množstvo užitočných mikroživín. Cviklová šťava je vynikajúcim prostriedkom na odstránenie toxínov z tela. Je tiež bohatá na železo, a tak bojuje proti anémii. Napomáha tiež zlepšeniu prívodu krvi do tela, posilňuje srdce a znižuje krvný tlak.

DetoxŠťava z rakytníka

Rakytník je skutočnou vitamínovou bombou, ktorá pomáha na široké spektrum zdravotných problémov. Je známy svojimi liečivými a hojivými účinkami, no tiež skvelo detoxikuje organizmus. Šťava z čerstvo vylisovaného rakytníka má síce kyslejšiu chuť, no kvôli cenným látkam, ktoré rakytník obsahuje, sa ho určite oplatí zaradiť do svojho detoxikačného plánu.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com