Profitom z dostihového koňa je zážitok

115
Kone

Chcete si kúpiť dostihového koňa? Dobrá správa je, že vám na to stačí aj menej ako tisíc eur. Horšia znie, že následne sa už základná réžia bude pohybovať na úrovni splátky bežnej hypotéky.

A to nie je všetko. K mesačnému paušálu okolo 450 eur za ustajnenie a prípravu pribúdajú jednorazové výdavky na kováča, veterinára, zvieracieho dentistu aj chiropraktika, nadštandardnú doplnkovú výživu a regeneračné kúry, registráciu, zápisné a štartovné, transport na dostihy. Rátajte s ročným sumárom od 7-tisíc eur.

Skončím napokon v pluse?

Vašou motiváciou môže byť prestíž, adrenalín, zábava, zvedavosť či láska k týmto ušľachtilým zvieratám, určite však nie vidina profitu. Slovenským rekordom je 311 931 eur – takéto „prize money“ pre MPL Racing Miroslava Pisklu vybehal Ryan, ktorý ako ročný stál na dražbe 19 500 eur v prepočte z libier. Anketový Kôň roka 2020 – 2022 v SR Opasan zo stajne Bormann Reného Borovského vyšiel cca na 6 400 eur a počas troch „korunovačných“ sezón zhromaždil na prémiách 153 205 eur. Považujte to však za vrchol ľadovca. Vlani sa nad spomenutú orientačnú hranicu 7-tisíc eur zárobku za sezónu dostalo sedem slovenských koní, čo sú zhruba 3 % kontingentu.

Kone
Opasan s českým džokejom Radkom Koplíkom 20. júla 2021 vo francúzskom Vichy získal za víťazstvo prémiu 26-tisíc eur.

Kde bude behať?

Zväčša v Bratislave. Naša dostihová mapa nezachádza od metropoly za Senicu, Topoľčianky a Šurany. V prípade vašej adresy na východe teda vlastníctvo dostihového koňa sotva dáva zmysel. Na centrálnom hipodróme v petržalskom Starom háji sa od začiatku apríla do konca októbra koná 15 podujatí s približne dvojtýždňovou periodicitou (samozrejme, réžiu platíte aj za jalové obdobie medzi sezónami). Vrcholmi sú júnový míting Turf-gala a júlové Slovenské derby. Relatívne bežné sú výjazdy do Prahy a Budapešti, vzdialenejšie zahraničie je len pre špičku, inak sa príkro nerentuje. Opasan absolvoval sedem z ostatných ôsmich vystúpení vo Francúzsku.

Kone
Trojnásobný a úradujúci Kôň roka v SR Opasan po triumfe na Českom derby 2020 v Prahe. Majiteľ René Borovský je vľavo, obklopený rodinkou, tréner Jozef Chodúr úplne vpravo.

Koľko štartov zvládne?

Štvornohý nositeľ akčného mena Van Damme z rodinnej stajne Mihalik Racing okolo kouča Marcela Mihalíka z Radošoviec podstúpil počas 11 sezón 104 bojov (13 triumfov, celkový zisk 31 365 eur) a ešte stále sa činí, ale takáto trvácnosť je unikátna. Realistické je očakávať maximálne 3 – 4 sezóny a dovedna povedzme 25 – 30 pokusov, ak sa vašej akvizícii vyhnú zdravotné problémy. Chlácholivý dôvetok pre citlivejšie povahy: fenomén Veľkej pardubickej steeplechase spôsobil medzi verejnosťou v tomto regióne skreslené vnímanie. V skutočnosti sa asi 95 % štartov deje v rovinových súpereniach bez skokov, kde je riziko vážneho až fatálneho úrazu koňa významne menšie ako v prekážkarskom odvetví. A o štartoch rozhodujete vy.

Zajazdím si aj sám?

Na to radšej hneď zabudnite, ak na stupnici od 1 do 10 počnúc začiatočníkom a končiac expertom nemáte zdatnosti aspoň s hodnotou 7 vďaka stovkám hodín praxe. Plemeno anglického plnokrvníka (A1/1), čo sú dostihové kone, je už od 18. storočia šľachtené s akcentom na rozvoj rýchlosti a výbušnosti. Tréning a energeticky výdatné krmivo len umocňujú prirodzený temperament. Navyše, dostihový kôň má prísny režim vrcholového športovca a laici v sedle by ho narúšali. Samozrejme, koníkovi môžete cez víkend priniesť jablká či mrkvu a aj s deťmi ho pohladkať v stajni. Po kariére je predstaviteľné, že bublajúceho dostiháka zmeníte na komótneho špaciráka užívajúceho si penziu vo výbehu za domom, ale tiež to chce pevnú ruku a aspoň elementárne skúsenosti.

Kone
Tréning a energeticky výdatné krmivo len umocňujú prirodzený temperament dostihových koní.

Kto sa postará?

Na výber máte z takmer dvoch desiatok profesionálnych slovenských trénerov. Väčšina sídli do hodinky autom od hlavného mesta, niektorí dokonca v ňom. V každodennej príprave je na chrbte koňa pracovný jazdec platený práve koučom, na samotných dostihoch džokej, ktorému náleží tabuľkové jazdné vo výške zopár desiatok eur za angažmán. Taxa sa automaticky strháva z vášho špeciálneho účtu u dostihovej autority (štátny podnik Závodisko Bratislava) a k tomu ešte 5 % z prípadnej získanej prémie (ďalších 10 % koučovi). Džokeja angažuje tréner, mal by to vždy konzultovať s vami rovnako ako manažovanie koňa.

Ponesie meno odo mňa?

Vo väčšine prípadov áno, ak si koňa zadovážite ešte pred začiatkom kariéry a váš návrh nebude kolidovať s medzinárodnými databázami „vyradených“ slávnych mien, respektíve sa neocitne v rozpore s osobnostnými právami, ochrannými známkami, dobrými mravmi. Podobné to je s názvom stajne a farebnou kombináciou dresu. Keďže chovu A1/1 sa u nás venuje len zopár privátnych nadšencov, obvyklou platformou na kúpu sú aukcie vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku a Nemecku. Konajú sa ich desiatky ročne, na každej sú na výber stovky zvierat. Našťastie, vôbec sa v tom nemusíte vyznať – aj v niekdajšej čs. federácii pôsobia „bloodstock“ agenti s medzinárodným renomé, znalosťou miestneho kontextu a výbornými referenciami.

Kone
Populárny televízny redaktor Peter Petrus a jeho manželka Edita, bývalá hokejová reprezentantka, majú v sezóne 2023 na dráhe tri kone. Predobrazom dresu je vlajka Samoy, s kobylkou rovnakého mena kedysi začali

Existuje lacnejšia alternatíva?

V apríli vyhral slávnu Veľkú národnú steeplechase v Liverpoole Corach Rambler, ktorý reprezentuje syndikát The Ramblers. Siedmi spolumajitelia sa pred týmto „projektom“ navzájom vôbec nepoznali, zhodne zareagovali na inzerát trénerky Lucindy Russellovej. V zime dal u nás takto dokopy účelové združenie Gray Touch Racing Syndicate okolo bieleho valacha Gray Toucha Opasanov tréner z Borského Mikuláša Jozef Chodúr. Zložiť sa môžu trebárs kolegovia z open space v korporáte či partia z golfu.

Text: Miki Kočan ml., foto: Václav Volf (2), Zenon Kisza, Peter Lukáč a Christophe Morlat