„Ako slnečnica za slnkom“… sa môžeme obracať so správnymi slnečnými okuliarmi

96
Okuliare

Do mesta, na terasu, na prechádzku, na pláž… Takto by sme mohli pokračovať, kde všade, najmä aktuálne, využijeme slnečné okuliare. Výber ale nepodceňujme. Ide tak o zdravie našich očí, ako aj podčiarknutie nášho outfitu, ak nie až osobnosti.

To, že slnečné okuliare robia našim očiam veľkú službu, jednoznačne pripomína aj Michala Pilárik z rodinnej optiky K Optik. „Chránia nás v prvom rade pred UV žiarením. Sú našou prevenciou pred rôznymi druhmi degeneratívnych ochorení očí. Môže ísť napríklad o poškodenia viečok, očnej rohovky, ale aj vážnejších komplikácií, ako zápal očných spojiviek či opotrebovanie očnej makuly až po šedý zákal.“

Okuliare

Slnečné okuliare robí slnečnými okuliarmi najmä kvalitný UV filter. Ako Pilárik hovorí, pri používaní tmavých okuliarov dochádza k rozšíreniu našich zreníc, a teda k ešte intenzívnejšiemu prenikaniu škodlivého UV žiarenia do očí. Optička upozorňuje: „Pokiaľ nemajú naše slnečné okuliare ochranný UV filter, ani ich nepoužívajme. Ak si nie sme istí kvalitou UV filtra, skontrolovať si ho môžeme aj v optike.“

Z K Optik pripomínajú, že bežne sú dostupné tri základné UV filtre – Cat 1 – Cat 3 a takáto kategória by mala byť na certifikovaných okuliaroch viditeľne označená. Cat 1 sú tie najbledšie a Cat 3 tie najtmavšie sklá. „Existuje ešte kategória Cat 4. Tá sa však dá kúpiť len v špecializovaných predajniach, prípadne sa sklíčka vyrábajú na mieru. Sú určené napríklad horolezcom na špeciálne expedície alebo aj ľuďom so závažnou svetloplachosťou.

Okuliare

Na odbornú stránku slnečných okuliarov sme už „očko hodili“. A čo trendy? Optička hovorí, že dnes sú v kurze masívne a výrazné slnečné okuliare. Ale nosí sa vraj aj klasika. „Nie každému sa totiž hodí všetko – dobré je vyberať podľa proporcií tváre a tomu prispôsobiť výber aj samotný štýl okuliarov. A platí to tak pri dioptrických, ako aj tých slnečných okuliaroch.“

Na črty tváre upriamuje pozornosť pri slnečných okuliaroch aj Marcela Jurigová. Ako skúsená štýlmejkerka hovorí o dvoch základných veciach, ktoré učí vnímať svojich klientov. „Prvým kritériom je tvar tváre. Vždy hľadám s klientmi harmóniu. Ide o to, aby človek pocítil to pravé pre neho. Kto má užšie čelo a širšiu dolnú partiu tváre, tak kvôli rovnováhe budeme chcieť rozšíriť čelo. Poslúžia nám teda objemnejšie okuliare, nie jemné tvary. Pri oblejšej tvári sa vyhnime guľatému tvaru okuliarov. Tie zvoľme pri hranatejších kontúrach.“

Okuliare

Ako druhé kritérium volí Marcela farebnosť. Ako hovorí, nie každý musí mať čierne slnečné okuliare a nie každému sa aj hodia. Farebný typ – takzvaná tmavá zima – si ich ale zvoliť môže. Jemná jeseň nech siahne podľa jej slov radšej napríklad po zlatých rámoch či iných stredne hnedých, teplých odtieňoch. Tmavú z výberu v tomto prípade vynechajme.

„Ak si vyberáme prvé, respektíve jediné slnečné okuliare, voľme neutrálne farby. Nech ich doladíme s väčšinou šatníka. No a nezabudnime na spomínanú farebnú typológiu tváre.“  

Okuliare

Štýlmejkerka potvrdzuje, že slnečné okuliare sú skvelý doplnok k outfitu a priťahujú pozornosť k tvári. Podčiarkuje, že pokaziť celý dojem môže práve nevhodne zvolený tvar okuliarov a ich farba. Nemali by sme to podceniť. Zároveň: „… ak si vyberáme okuliare v pestrejších farbách, napríklad s červenými, ružovými, žltými rámami, pozrime sa na zvyšok konkrétneho outfitu a dolaďme to tak, nech to pôsobí harmonicky. Je to alchýmia, ako celý štýl, no stojí to za to.“  

Text: Eva Vaškov, foto: Pexels