Kvety romantikov

87
Horetnzie

Prekrásne menšie alebo väčšie guľovité súkvetia hortenzií nadchýnajú milovníkov kvetov počas celého leta. Vedeli ste, že táto rastlina patrí v posledných rokoch k najviac vyhľadávanej zeleni do záhrad?

Hortenzie sa pestujú mnoho rokov. Kedysi bývali ozdobou vidieckych predzáhradiek a dvorov, dnes sú súčasťou moderných záhradných kompozícií, mestských átrií a dokonca terás, keďže mnohé druhy porastú aj v priestranných dekoratívnych vegetačných nádobách. Kým v minulosti bol sortiment hortenzií značne obmedzený, v súčasnosti si môžete vyberať z viacerých druhov a množstva odrôd. Tie novšie vynikajú dlhším kvitnutím, farebne intenzívnejšími kvetmi a pestovateľskou nenáročnosťou. Mnohé z hortenzií totiž majú špecifické požiadavky či už na typ pôdy, alebo na jej vlhkosť. Šľachtenie tejto rastliny však stále nekončí, a tak je vysoko pravdepodobné, že sa aj v ďalších rokoch dočkáme zaujímavých výpestkov.

Horetnzie

Pokoj a harmónia

HoretnzieHortenzie sú dreviny, ktoré do záhrad vnášajú sviežosť, pokoj a harmóniou. Pohľad na rozkvitnuté kríky so sýtozelenými listami je veľmi príjemný. Čím je táto rastlina staršia a má dopriate ideálne podmienky, tým krajšie a bohatšie kvitne. Vynikne samostatne aj v skupinách (v rámci skupiny s jedincami rovnakého druhu či odrody), v záhonoch, pri plotoch, v podobe voľne rastúceho živého plota. Ideálne je vyhradiť jej dostatok miesta, rýchlo sa totiž rozrastá. Okrem toho je vhodnejšie nájsť hortenziám dobre viditeľné stanovištia, teda nie ich vysadiť niekde v úzadí záhrady. Kvety zapôsobia najmä priamo na kríkoch, no ak si ich zopár odrežete, vydržia vám veľmi dlho aj vo váze a môžete si ich vyskúšať aj vysušiť.

Pestovanie

HoretnzieVhodné pre túto dlhovekú okrasnú drevinu je polotienisté miesto s vlhkou, nevysychavou a skôr kyslejšou pôdou. Takéto podmienky vyhovujú najmä najčastejšie pestovanej a tradičnej hortenzii kalinolistej (Hydrangea macrophylla). Viac slnečné miesto znesie v súčasnosti populárna hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) alebo hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens). Okrem nich sú nádherné aj ďalšie druhy, napríklad hortenzia pílovitá (Hydrangea serrata) alebo hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia), ktorej sa na jeseň nádherne do bordova sfarbujú listy.

Slnko, vlaha a živiny

Vo všeobecnosti platí, že čím viac slnečné miesto tejto rastline vyberiete, tým viac ju budete musieť zavlažovať. Nevhodné sú pre ňu suchšie a veľmi teplé miesta a tiež plochy pod plytkokoreniacimi stromami, napríklad pod smrekmi. Množstvo kvetov podporíte pravidelným zalievaním (najlepšie dažďovou vodou), prihnojovaním hnojivami pre kyslomilné rastliny a tiež dobre realizovaným rezom v skorom jarnom období. Nezabudnite však, že každý druh hortenzie má na rez odlišné požiadavky. Preto je dôležité overiť si, aký typ hortenzie pestujete a aký rez žiada. Hortenzie si môžete vysadiť s neporušeným koreňovým balom aj počas leta, avšak zvoľte si na to daždivejšie obdobie. Vysadené kríky nezabúdajte výdatnejšie zavlažovať, aby sa čo najrýchlejšie zakorenili. Miesto výsadby vyberajte naozaj dôkladne, nie je vhodné hortenzie neustále presádzať, pretože na bohaté kvitnutie by ste potom čakali veľmi dlho. Inak si môžete hortenzie v lete jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov.

Horetnzie

Tajomstvo modrej

Možno ste sa stretli s tým, že hortenzia kalinolistá s ružovými kvetmi odrazu vytvorila modrasté súkvetia. Niekto sa o to snaží umelo, niekde sa to stane prirodzene. Ak je pH pôdy v mieste, kde daná hortenzia rastie, vyššie, súkvetia sú ružové. No a ak je nižšie, teda pôda je až príliš kyslá, súkvetia sa sfarbia do modra.

Text: Daniel Košťál, foto: Pexels