Z včelej „lekárničky“

92
Apiterapia

Medom sladíme, vonia Vianocami, zvolíme ho, keď „na nás niečo lezie.“ Med a včelie produkty sú však viac, ako len medovníčky či čaj s citrónom a medom. Bohatstvo v nich skryté pozná apiterapia, a aj tá má rôznu podobu.

Apiterapia rieši účinky rôznych včelích produktov na človeka. Zároveň však dnes poznáme aj isté apidomčeky, kde je to aj o duševnom relaxe.

Keď sa pozrieme na produkty včiel konkrétnejšie zistíme, že je to vlastne „lekárnička“, v ktorej nájdeme nielen med, ale aj včelí peľ či propolisovú tinktúru.

Apiterapia

„Med nie je len potravina. Áno, ide o jednoduché cukry, s ktorými náš organizmus ľahko pracuje, na druhej strane použiť ho môžete aj pri problémoch so srdcom, žalúdkom, pečeňou, črevami, či močovými cestami. A už tradične pri chrípke či nachladnutí,“ hovorí Michal Blaško z rodinného včelárstva Blaško.

Ako doplnil prikladať medové obklady môžeme aj na preležaniny či popáleniny. No a upokojí aj našu dušu. Oceníme ho pri vyčerpaní a únave.

Blaško spomína i propolis. Ide o včelí produkt, ktorý vzniká kombináciou včelích slín a vosku s látkami, ktoré zbierajú z povrchu rôznych rastlín. Táto živicová zmes sa využíva pri príprave tinktúry aj maste.

Apiterapia

„Tinktúru odporúčam pri zápaloch v ústach a rôznych aftoch. Stačí potrieť miesto tampónom s tinktúrou alebo kloktať. Poslúži aj pri uštipnutí hmyzom či bolesti zubov.“ Propolisovú masť ocenia aj tínedžeri pri problémoch s akné.

Včelár má však dôležité upozornenie, ak chceme používať propolis, musíme zistiť či nám náhodou nespôsobí alergickú reakciu. Blaško odporúča potrieť vnútornú strany ruky v blízkosti lakťa propolisovou tinktúrou alebo masťou. Ak sa do hodiny neobjavia žiadne zmeny, tak bez problémov ho môžeme používať ďalej.

Ani tinktúra ani masť ale priamo včelí peľ. Aj to jeden z produktov „včelej lekárničky.“ Ide o malé granulky, ktoré včela vytvorí pri zbieraní peľu z rastlín, a potom ich obaľuje lepkavou tekutinou.

Apiterapia

„Obsahuje viac než 250 látok vrátane aminokyselín, tukov, vitamínov. Patrí medzi funkčné potraviny, čo znamená, že je najlepšie ich konzumovať spolu s jedlom, najmä s ovocím. Odporúčam však začať malými dávkami, aby ste zistili či je pre vás vhodný.“

Ako Blaško spomenul, včelí peľ má protizápalové účinky, zlepšuje imunitu aj trávenie. Dokonca pôsobí aj proti alergiám. „Peľ môžete pridať do čerstvo vytlačenej zeleninovej šťavy, do smoothie, do jogurtu alebo ho zjesť priamo.“

Apiterapia

Aj Viktor Wercholák zo Včelieho domu blízko Modry rovnako pripomína, že apiterapia je liečba včelími produktmi, ale aj zároveň v rámci služieb, ktoré poskytuje ich Včelí dom hovorí aj o sile priamo energetického poľa včiel. „Ide o ich vibrácie, ktorými ovplyvňujú svoje okolie. Apiterapia, ktorú ponúkame my je forma relaxu v blízkosti včelích úľov. Liečebné je energetické pole, ktoré včely vibrovaním vytvárajú a dýchanie úľového vzduchu.“

ApiterapiaStrach z uštipnutia tu mať nemusíte. Ste síce v blízkosti stoviek tisícov včiel, ale tie sú vo vnútri, v úľoch. Relaxujete na ležadlách, pozorujete včielky cez okienka na úľoch, vo vnútri apidomčeka.

Je to skutočne nádherný zážitok. Pomôžete si pri strese, upokojíte myšlienky a možno budete aj lepšie zaspávať.

Apiterapia

V apidomčeku čaká na návštevníkov príjemná vôňa včelích úľov. Mieša sa tu včelí vosk, med, propolis a ďalšie aromatické látky. „Počas znášky nektáru je počuť aktívny frmol v úli. Keď sa človek uvoľní a začne vnímať tento jemný no hlboký a aktívny bzukot je to upokejenie tela aj mysle. V kombinácii s včelím vzduchom a príjemným prostredím je to skutočne ozdravný proces.“

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com, vcelydom.com