Záchrana spláchnutých miliárd

184
Toalety

Niektorí zamestnávatelia vedia znepríjemniť život ešte aj na toalete. Prestoje či presnejšie „presedy“ pracovníkov teraz môžu redukovať aj prostredníctvom zámerne nepohodlných záchodov.

Samozrejme, otázne je, či šéfovia takýmito metódami rýchlo nevypudia svojich podriadených nielen z onej miestnosti, ale aj z firmy.

Limit znesiteľnosti

Koncept WC skracujúceho fyziologické pauzy zamestnancov, a tým zvyšujúceho produktivitu je založený na sklone horného okraja misy smerom dopredu. Neergonomický dizajn natoľko zaťažuje nohy, že používateľ podvedome obmedzí pobudnutie v kabínke na nevyhnutný čas.

Testy potvrdili, že málokto sa v miernom podrepe pozabudne pri mobile či starosvetských novinách. Limit znesiteľnosti je údajne päť minút.

Toalety

O štvrtinu dlhšie

Autori záchodov SLANTY® z produkcie startupu Standard Toilet ponúkajú kolekcie Clee, Beacon a Malvern s podlažnými aj závesnými modelmi. Spádovanie je 8 až 13 stupňov a vzdialenosť najnižšej časti okraja 35 – 45 cm od zeme. Prototypu udelila svoje logo Britská toaletná asociácia (BTA).

„Takéto nastavenie nijako neubližuje. Čokoľvek nad 13 stupňov by už mohlo vyvolávať problémy. Sklon nie je prehnane nepríjemný, ale čoskoro máte tendenciu vstať,“ skonštatoval vývojár StandardToilet Mahabir Gill.

Štúdia tvrdí, že na WC sme počas pracovnej doby o 25 % dlhšie, než je naozaj potrebné. Len vo Veľkej Británii to podľa prepočtov znamená doslova „spláchnutú“ hodnotu 4 miliardy libier ročne, čo je približne 4,68 miliardy eur.

Toalety

Cicavce v priemere tucet sekúnd

Prieskum odhalil v Londýne 28 minút a 35 sekúnd denne na jedného zamestnanca na pánoch či dámach, čo dáva 120 hodín za rok a pri priemernom metropolitnom hodinovom príjme 12,78 libry (14,96 eura) je to ročne suma 1 533,6 libry (1 795,2 eura).

Súčasťou reportu je informácia, že cicavce v priemere močia 12 sekúnd a obvyklá malá potreba u človeka aj s pridruženými úkonmi trvá 2:50 min.

Zdravotné benefity, nie šikana

Vynálezcovia diskomfortného záchoda deklarujú, že majú vyšší ako raritný počet záujemcov. Ponechávajú ich však v anonymite.

Kritikov skloňujúcich slovo šikana a poukazujúcich na neohľaduplnosť voči ženám (odpovedajú v sede aj na malé volanie prírody), hendikepovaným, osobám so zhoršenou mobilitou či ľuďom s poruchami zažívania utišujú aj poukazovaním na sprievodné zdravotné benefity: „Štúdie ukazujú, že tradičné WC prispieva k tvorbe hemoroidov a ochabovaniu svalstva panvy. Náš unikátny patent ponúka jedinečnú príležitosť zlepšiť zdravie a pohodu zamestnancov a zároveň zvýšiť ich efektivitu.“

Podľa jednej z priložených podporných citácií je škodlivé už zotrvávanie na mise nad dve minúty. „Hlavný benefit je však pre zamestnávateľov, nie zamestnancov,“ priznal spoluautor Mahabir Gill.

Toalety

Nesprávny uhol… pohľadu

„Vnímať čas strávený na záchode ako ,sabotáž’ je úplne nesprávny uhol pohľadu na celú záležitosť. Dôležitosť toalety ako útočiska počas pracovnej doby skôr hovorí o neadekvátnosti pracovného prostredia, nadmernej agende a nedostatku podpory od manažmentu, než by čosi vypovedal o samotných zamestnancoch,“ konštatuje Charlotte Jonesová, členka výskumného projektu Around the Toilet pod hlavičkou Sheffield Hallam University.

Aj mimo pracovísk

Prezentačný web StandardToilet podotýka, že takýto záchod môže byť vhodným riešením aj pre nákupné centrá, úrady, reštaurácie, stanice, kiná, divadlá, štadióny alebo pumpy, čiže všetky miesta, kde dopyt po úľave často prevyšuje ponuku voľných miest. Cenová hladina sa začína na 150 librách, teda zhruba 175 eurách.

Text: Miki Kočan ml., zdroje: StandardToilet.net, DailyMail.co.uk, Gigazine.net, Wired.co.uk, Protecting.co.uk, foto: StandardToilet.net, Unsplash.com