Najekologickejšie krajiny sveta? Tieto sú top!

84
krajiny

Ochrana prírody a ekosystémov je nevyhnutná, ak chceme zanechať čisté životné prostredie pre budúce generácie.

Kým pre niektoré krajiny je ochrana biodiverzity nepodstatná, pre iné je ekológia prioritou. Ktoré krajiny sa držia na popredných miestach v rebríčku top eco-friendy krajín?

Vedú škandinávske krajiny

V rebríčku najekologickejších krajín sveta jednoznačne vedú škandinávske krajiny. V čase, kedy vo svete čoraz viac rezonujú environmentálne témy, sa jednotlivé krajiny priam pretekajú, ktorá bude tou najekologickejšou. Investujú do udržateľných zdrojov, znižujú emisie a postupne prechádzajú na udržateľné hospodárstvo. Kladú tiež dôraz na využívanie udržateľnej dopravy. Na čele najekologickejších krajín sveta sa právom drží Švédsko, ale i susedné Dánsko či Švajčiarsko.

ŠvédskoŠvédsko

Za najekologickejšiu krajinu sveta je podľa štúdií považované Švédsko. Táto severská krajina v súčasnosti podniká všetky kroky, aby čo najviac zlepšila kvalitu ovzdušia. Má totiž definované jasné ciele, ako znížiť skleníkové plyny a emisie. Švédsko sa zaviazalo, že do roku 2045 bude bez fosílnych palív a začne naplno využívať obnoviteľné zdroje. Krajina je aktuálne lídrom v oblasti udržateľnosti a jej politika sa zameriava na ochranu životného prostredia i podporu ekologických technológií.

 Dánsko

Jedna z najzelenších krajín Európy – Dánsko – je známa vysokými daňami, no tiež vysokou životnou úrovňou a nedotknutou prírodnou scenériou. Veľkú časť územia Dánska zaberajú veterné elektrárne, ktoré zabezpečujú energie do domácností. Krajina chce tiež postupne prejsť na udržateľnejšie formy dopravy, najmä elektrické automobily a takisto bicykle, ktoré sú v Dánsku mimoriadne obľúbené. Dbá tiež na to, aby v mestách nevymizli zelené plochy, na recykláciu vody, ale aj ochranu morského systému. Dánsko je typickou eko krajinou, z ktorej by sme si mohli určite brať príklad!

Dánsko

Švajčiarsko

Rázovitý hornatý štát Švajčiarsko je známy nielen kvalitnou čokoládou či čarokrásnou prírodou. Vyniká aj v tom, že patrí medzi ekologicky zmýšľajúce krajiny, ktoré chránia svoje prírodné dedičstvo. Horské prostredie a ničím nedotknutá príroda je to, čo si Švajčiari uchovávajú a na čo sú hrdí. Environmentálny rozmer krajiny spočíva najmä v ochrane prírodných druhov, klímy a tiež zdrojov pitnej vody. Švajčiarsko znížilo používanie chemických pesticídov a vidí zmysel v zalesňovaní krajiny.

Švajčiarsko

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com