Jesenné dni spríjemnia vresy

221
Vres

Pravdepodobne neujdú vašej pozornosti, ak začiatkom jesene zavítate do hociktorého záhradníctva alebo hobbymarketu.

Hoci ide o menšie rastliny, vďaka množstvu kvetov a sýtej farebnosti sú neprehliadnuteľné. Vresy sú tradičnou predzvesťou jesene a zeleňou, ktorá by rozhodne nemala v závere sezóny vo vašom exteriéri chýbať.

VresVresy rastú aj vo voľnej prírode, napríklad na Záhorí, no aj na mnohých ďalších miestach na Slovensku, dokonca aj inde v Európe a v Ázii. Pozornosť upútajú hlavne skoro na jeseň, kedy sú bohato obsypané malými zvončekovitými kvetmi. Prosperujú na okraji svetlých borovicových lesov, často tvoria súvislé porasty na suchších piesočnatých pôdach. Rastú aj tam, kde sa inej zeleni nedarí. V záhradách sa vresy pestujú stovky rokov a stali sa aj predmetom šľachtenia. Výsledkom tejto činnosti je mnoho krásnych odrôd, ktoré sa vyznačujú nielen bohatým, ale aj veľmi dlhým kvitnutím. Zároveň sú tieto šľachtence odolnejšie, hustejšie olistené a vynikajú pekným kompaktným tvarom. Pestrá ponuka vresov je v predaji k dispozícii posledných niekoľko rokov, reaguje na rastúcu obľubu pestovania tejto rastliny. Vresy síce pôsobia ako moderné rastliny, no v skutočnosti sú rastlinami veľmi starými a tradičnými. Latinský názov vresu – Calluna je údajne odvodený od gréckeho slova kallynein, čo značí zametať. Kedysi sa totiž vresové stonky využívali pri výrobe metiel. Táto rastlinka má však aj ďalšie pozoruhodné využitie. Okrem toho, že patrí medzi liečivé druhy, v Írsku (kde vo veľkom rastie) sa z jej kvetov vyrába pivo. V našich končinách oceníme skôr to, že drobné vresové kvety obľubujú včely.

Vres

Kvety a zaujímavé listy

Vresy sú nižšie a bohato rozkonárené dreviny s poliehavými vetvičkami, vždyzelenými ihlicovitými listami a drobnejšími zvončekovitými kvetmi, najčastejšie bielej, ružovej alebo bordovej farby. Jednotlivé kvety sa môžu úplne otvoriť alebo zostanú len v podobe pukov. V predaji sú rastliny s jednoduchými, ale aj plnými kvetmi. U niektorých odrôd je však pozoruhodné aj olistenie. Pri troche šťastia objavíte v predaji aj odrody so striebristým alebo zlatožltým olistením, tie dokonca počas zimy nadobúdajú výrazný bordový odtieň.

Vres

V záhrade alebo v kvetináči

Vresy vyniknú v menších či väčších skupinách, nikdy nie vysadené jednotlivo. Čím je skupina kvitnúcich vresov väčšia, tým je atraktívnejšia. Uplatnia sa vo vresoviskách, v skalkách, v skupinách pred ihličnanmi, trávami, ako pokryv pôdy v prírodných a chalupárskych záhradách a na slnečných svahoch. Pestovať ich však môžete aj v kvetináčoch či košíkoch na balkónoch a terasách. Vyniknú tu samostatne alebo v kombinácii s inými na jeseň atraktívnymi rastlinami, napríklad s menšími chryzantémami, okrasnými kapustami a astrami. Prosperujú na slnečných miestach s priepustnou, kyslejšou a na živiny bohatou pôdou s prídavkom piesku. Vysádzajte ich však vždy s celistvým koreňovým balom, ktorý nechajte aspoň hodinu predtým nasiaknuť vo vedre s vodou.

Vres

Predpokladom rýchleho zakorenenia je dostatok vlahy. Práve nedostatok vlahy je totiž dôvodom, prečo krása týchto rastlín predčasne končí. Po vysadení je preto potrebné vresy pravidelne a výdatne zavlažovať. Rašelinový koreňový bal sadeníc totiž príliš rýchlo vysychá. Platí to pre rastliny vo voľnej pôde aj v kvetináčoch. Počas vegetačného obdobia doprajte vresom hnojivo, využiť na to môžete niektoré z tých, ktoré sú určené na kyslomilné rastliny. Dôležitý je, najmä u jedincov rastúcich vo voľnej pôde, aj každoročný predjarný rez, v rámci ktorého rastliny skrátite minimálne o polovicu.

Vres

Text: Daniel Košťál, foto: Pexels.com, pixabay.com