Pôda pre exotiku

172
GIMS Qatar 2023

Tohtoročný ženevský autosalón sa presťahoval do pre nás exotických končín, teda k tradičnému označeniu GIMS (Geneva International Motor Show) pribudlo označenie Qatar.

Mesto Doha sa stalo prezentáciou početných vozidiel SUV či automobilov označovaných ako luxusné. Predstavil sa kus histórie, no mnohé automobilky svojimi súčasnými modelmi a prezentovanými plánmi do budúcnosti naznačili aj to, akým smerom sa budú uberať a ako chcú osloviť jednotlivé trhy.

Zaujímavý zoznam

Po nazretí do prezentačnej listiny úplných noviniek vystavovateľov je jasné, že na výstavisku Doha Exhibition & Convention Center (DECC) v Katare sa odprezentovali taktiež početné „netradičnejšie“ značky. Nechýbali však ani takzvané regionálne premiéry európskych alebo ázijských výrobcov. Značka BMW predstavila modely i5 a XM, Kia sa odprezentovala radom elektromobilov EV5, EV6 a EV9, Lamborghini priviezlo exponáty Revuelto a Lanzador, McLaren zas očaril návštevníkov „superšportom“ 750 S. Mercedes-Benz zaujal modelmi CLE Coupé, novou triedou E a športovým vozidlom Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance Coupé-SUV, na pódiu stánku Mini stál model Countryman a legendárna značka Porsche sa pochválila modelmi Mission X a 911 S/T.

Toyota Land Cruiser 10th Victory Edition
Toyota Land Cruiser 10th Victory Edition

Značka Toyota prostredníctvom svetovej premiéry modelu Land Cruiser 10th Victory Edition pripomenula, že jeho deriváty si zapísali na svoje konto 10 víťazstiev na rôznych podujatiach rely vrátane Dakaru. Okrem tejto edície sa na výstavnej ploche objavili elektromobil Mirai s palivovými článkami, Supra či 86 Coupé. A ešte jedna premiéra z dielne Audi – SUV Audi SQ8 prešlo v rámci modelového roku 2024 radom vylepšení, najmä v exteriéri. Pohon zabezpečuje motor 4.0 V8 (367 kW/500 k; 770 Nm) s dvojicou turbodúchadiel, skombinovaný je s 8-stupňovou automatikou prevodovkou, ťažná sila sa na kolesá distribuuje pohonom Audi quattro. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa udeje za 4,1 s, maximum rýchlosti činí 250 km/h.

Audi SQ8 TFSI
Audi SQ8 TFSI

Pohľad do ďalších expozícií

Čínsky výrobca Chery Automobile oslovil široké publikum svetovou prezentáciou modelu Chery Tiggo 7 Pro Hybrid, čo je stredne veľké päťmiestne SUV. Podrobnejšie technické informácie ešte nie sú známe. Väčší model Tiggo 8 Pro Hybrid je rovnaký ako Tiggo 8 Pro e+. Vybavený je plug-in hybridným pohonom Chery – kombinácia prepĺňaného 1,5-litrového motora a elektromotora poskytuje maximálny systémový výkon 235 kW (320 k) a krútiaci moment 510 Nm. Čisto elektrický dojazd je 75 km a batéria má kapacitu 19,27 kWh. Značka Chery sa chce v blízkej budúcnosti etablovať na trhu aj prostredníctvom ďalších hybridných automobilov.

Chery Tiggo 7 Pro e+
Dizajn Chery Tiggo 7 Pro e+ využíva aj Tiggo 7 Pro Hybrid

Po predstavení prototypu Mada 9 prišla afganská značka Entop do Kataru so svetovou premiérou super športového automobilu Simurgh. Zatiaľ predstavujeme jeho línie.

Entop Simurgh
Entop Simurgh

Súčasť čínskeho výrobcu Chery – Omoda – sa na niektorých trhoch prezentuje ako luxusnejšia značka. V Katare sa vo svetovej výstavnej premiére predstavilo vozidlo Omoda C5. Stredne veľké SUV využíva univerzálnu platformu Chery T1X a poháňa ho motor 1.6 TGDI (122 kW/167 k; 275 Nm). V pohonnom reťazci je zaradená 7-stupňová automatická prevodovka. Pri uvedení na trh má byť k dispozícii aj elektrická verzia a hybridný variant.

Omoda C5
Omoda C5

Text: Peter Stano, foto: GIMS, Chery, Omoda, newspress.co.uk