Zaujímavé udalosti

254
Novinky

Automobilová jeseň býva pestrofarebná ako listy na stromoch. Aj v tomto období sa zbiera úroda produktov, ktoré vznikli v konštrukčných oddeleniach.

Ostatné obdobie bolo okorenené prezentáciou aj špecifických noviniek a štúdií, ktoré potvrdzujú rôznorodosť automobilizmu a okrem toho naznačujú, aká bude filozofia pokračovania jednotlivých automobiliek. Ako tradične, aj dnes trošku poodhalíme pomyselnú oponu.

Jeden jediný

Roadster Ferrari SP-8 zostane jediným vyrobeným exemplárom, talianska značka ho zhotovila pre zámožného majiteľa z Tchaj-wanu. Pre dizajnérov z Ferrari Styling Centre sa stal základom model F8 Spider, no ten sa podrobil rozsiahlym štylistickým zásahom, ktoré sa dotkli vonkajších panelov karosérie, grafiky svetiel či kolies pripomínajúcich slávny model F40. Poháňacia jednotka sa nemenila, agregát 3.9 V8 prepĺňaný dvoma turbami má dostatok sily (522 kW/710 k; 770 Nm) a majiteľovi bude akiste hladiť športovú dušu sýtym zvukovým sprievodom.

Ferrari SP-8
Jediný exemplár na svete – roadster Ferrari SP-8

Pohľad do budúcnosti

To, že talianska značka Lancia chce oživiť minulé úspechy, dokazuje štúdiou Lancia Pu + Ra HPE. Osobitý crossover je elektrický, jeho štylistika spojená do trojuholníkov a kruhov, podľa štylistov je čistá a jednoduchá (odtiaľ označenie Pu + Ra). Skratka HPE zas znamená High Performance Electric. Dojazd elektromobilu by mal na jedno nabitie akumulátorovej batérie siahať na hranicu 700 km. Ku vzkrieseniu značky majú prispieť tri sériové modely, ktoré prídu v rokoch 2024 až 2028.

Lancia Pu + Ra HPE
Lancia Pu + Ra HPE naznačuje budúcnosť.

Elegancia a dynamika

Pred oficiálnou svetovou premiérou zverejnila automobilka Škoda Auto najprv skicu exteriéru. Vlajková loď Škoda Superb vo štvrtej generácii prináša nový štylistický jazyk Modern Solid. Ten stelesňuje dynamické proporcie, prepracované svetlomety Matrix-LED a zadné svetlá s kryštalickými prvkami.

Škoda Superb
Elegantná vlajková loď – Škoda Superb štvrtej generácie

Novinka ponúka priestrannejší a komfortnejší vnútorný priestor v karosárskych verziách liftback a kombi. Zákazníci si budú môcť vybrať zo šiestich variantov interiéru, šiestich motorizácií (vrátane plug-in hybridu) a taktiež pohon všetkých kolies, ako aj prémiovú výbavu Laurin & Klement.

Škoda Superb
Elegantná vlajková loď – Škoda Superb štvrtej generácie

Mobilita zajtrajška

Automobilka Mazda predstavila na Japan Mobility Show zaujímavú štúdiu Iconic SP. Jej „špecialitkou“ je, že pohon zabezpečia elektromotory, ale zdrojom energie by mal byť malý dvojrotorový Wankel. A aby bolo úplne všetko v súlade s ochranou životného prostredia, spaľovať by mal vodík alebo iné ekologické palivá. Športovo „strihnuté“ kupé s elektrickým hybridným pohonom je 416 cm dlhé, teda je o dačo väčšie ako ikonická Mazda MX-5. Či bude jej pokračovateľom, to odhalí až budúcnosť.

Mazda Iconic SP
Mazda Iconic SP

Príchod na jar 2024

Značka BMW predstavila druhú generáciu automobilu X2, ktorá príde na trh v marci budúceho roka. Ponúkne tieto pohonné sústavy: dve benzínové (X2 sDrive20i a X2 M35i xDrive), naftovú (sDrive18d) a neskôr prvú elektrickú (iX2 xDrive 30). Top ponuku X2 M35i xDrive poháňa motor s maximálnym výkonom 221 kW (300 k) a krútiacim momentom 400 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 5,4 s a maximálna rýchlosť je 250 km/h. Úvodná elektrická alternatíva iX xDrive 30 poskytuje výkon 230 kW (313 k) a krútiaci moment 494 Nm, dojazd činí cca 450 km.

BMW X2
Druhá generácia BMW X2

Text: Peter Stano, foto: Ferrari, Lancia, Škoda Auto, Mazda, BMW, newspress.co.uk