Technologické ochutnávky

167
Novinky

Na záver roka si bude veľa ľudí chcieť dopriať vianočnú alebo povianočnú odmenu v podobe nejakého elektronického zariadenia.

Vyberáme zopár tipov na uskutočnenie doplnenia osobnej výbavy, samozrejme, všetko záleží od možnosti investovať danú výšku finančných prostriedkov.

Prémiový rad

Spoločnosť Hisense uviedla na trh špičkový rad Min-LED televízorov Hisense UXKQ (taktiež označenie ULED X). Obrazovka s uhlopriečkou 85 palcov využíva inovatívnu technológiu Mini-LED X, pri ktorej miniatúrne „ledky“ vytvárajú malé osvetlené štvorčeky, čo sú zóny stmievania. Ich ovládaním sa dosahujú vyšší pomer kontrastu a mimoriadne presné detaily. Počet zón je 5000 a jas viac ako 2000 nitov. Na základe analýzy prichádzajúcej scény sa potom reguluje intenzita podsvietenia a dosahuje sa tak špičkové podanie obrazu. Toto všetko riadi nový 16-bitový čipset s umelou inteligenciou (Hi-View Engine X), ktorý pracuje so zábermi v reálnom čase. Novinkou je taktiež technológia CineStage X Surround sprostredkúvajúca viacrozmernú akustiku. Samozrejme, naporúdzi sú aj mnohé ďalšie technologické vychytávky.

Mini LED TV Hisense ULED X
Mini LED TV Hisense ULED X definuje nový štandard.

Kvalita za dobrú cenu

Medzi aktuálne novinky sa zaradili bezdrôtové slúchadlá Sennheiser ACCENTUM Wireless, ponúkajúce vysoko kvalitný zvukový zážitok. Frekvenčný rozsah je 10 Hz až 20 kHz, citlivosť dosahuje 106 dB, nechýba ani hybridné potlačenie okolitého hluku ANC. Kompatibilitu so smartfónmi, počítačmi alebo hernými konzolami zaručujú kodeky aptX HD, AAC a SBC, ako aj Bluetooth 5.2. Káblový prenos Hi-Res audia z mobilu alebo počítača možno taktiež realizovať prostredníctvom kábla a vstupu USB-C. Slúchadlá sú osadené 37 mm meničmi, výdrž na plné nabitie je 50 hodín, po nabití počas 10 minút sa zabezpečí výdrž 5 hodín. Cena je 180 eur.

Sennheiser ACCENTUM Wireless
Bezdrôtové slúchadlá Sennheiser ACCENTUM Wireless

Výkonný externý disk

Spoločnosť Samsung prináša kompaktný a ľahký externý SSD T5 EVO, ktorý je kompatibilný s macOS, Windows, notebookmi, telefónmi a tabletmi so systémom Android, TV a hernými konzolami. K dispozícii sú tri kapacity pamäte externého disku – 2 TB, 4 TB a 8 TB. Rýchlosť prenosu dát je až 460 MB/s, teda disk T5 EVO je v optimálnom režime asi 3,8x rýchlejší ako bežný externý HDD, a teda dokáže zabezpečiť vyššiu efektivitu práce. Okrem toho poskytuje bezpečnú ochranu dát a odolnosť pri náhodnom páde. Rozmery disku sú 95 x 40 x 17 mm – je mimoriadne kompaktný a ľahký (102 gramov).

Samsung T5 EVO
Externý SSD disk Samsung T5 EVO

Pre profesionálov

Spoločnosť Sony vzbudila pozornosť profesionálnych fotografov predstavením fotoaparátu Sony Alpha 9 III (α9 III). Ako prvý na svete používa fullframový snímač CMOS so systémom Global Shutter. Vďaka tomuto technickému prvku a doteraz najpokročilejšiemu systému zaostrovania s využitím umelej inteligencie ponúka tento špičkový fotoaparát možnosť zachytiť akýkoľvek rozhodujúci okamih. Novinka teda predstavuje prelomový úspech v oblasti spracovania obrazu a je prvým fotoaparátom v modelovom rade Alpha, ktorý vie zaznamenávať videá s vysokou snímkovou frekvenciou 4K 120p bez orezania. Sony Alpha 9 III dokáže prostredníctvom mnohých technických vlastností a funkcií uspokojiť najnáročnejších profesionálov, do predaja sa má dostať koncom januára 2024.

Sony Alpha 9 III
Sony Alpha 9 III ponúkne profesionálom špičkové výsledky ich práce.

Text: Peter Stano, foto: Hisense, Sennheiser, Samsung, Sony