Spomienky na Afriku

268
Tunisko
Ulica Habíba Bourgibu

Tunisko je síce najmenšou krajinou severnej Afriky, no nájdete tu naozaj všetko, čo urobí vaše dovolenkové dni nezabudnuteľnými.

Kúpanie v mori či hotelovom bazéne, poznávanie odlišnej kultúry, historické pamiatky najrôznejšieho veku, golf v luxusných rezortoch, zábava každého druhu pre malých i veľkých, gurmánske zážitky, chute a vône typických trhovísk – súkov… Na svoje si príde každý. Ak zrovna nemáte v malíčku francúzštinu či arabčinu – dva oficiálne jazyky, vystačíte si s angličtinou, prípadne trochu s nemčinou. A ani bez ich znalosti sa netreba obávať, domáci si osvojili zopár českých či slovenských slovíčok.

Tunisko
Mauzóleum Habíba Bourgibu v Monastire – jeho rodisku

Prvý prezident

Do Tuniska sa lieta na pevninu – do hlavného mesta Tunisu, do Enfidhy či Monastiru alebo rovno na známy ostrov Djerba. Let trvá zhruba dve a pol hodiny na pevninu a tri hodiny na Djerbu. V hlavnom meste Tunise (pozor na správne názvy: Tunisko je názov krajiny, Tunis názov hlavného mesta) na vás dýchne duch francúzskej metropoly – zvlášť pri prechádzke bulvárom Habíba Bourgibu. Názov nesie po prvom tuniskom prezidentovi, ktorý viedol hnutie za získanie nezávislosti Tuniska od Francúzska. Okrem iného sa zaslúžil o rozvoj cestovného ruchu, keď do krajiny pritiahol investorov zo Západu. Vďaka nim vzniklo množstvo hotelových rezortov, a to aj najluxusnejších.

Tunisko
Kartágo

Bourgiba stojí aj za zásadnými spoločenskými zmenami, ktoré krajinu priblížili k Európe. Zrušil napríklad mnohoženstvo, zaviedol aj mnoho zákonov, ktoré ženám uľahčili život a umožnili im emancipovať sa. Popri ženách vyznávajúcich tradičné hodnoty a oblečených aj v tradičných odevoch tak nie je núdza stretnúť dámy moderné a plne emancipované, a to nielen pokiaľ ide o obliekanie. Dnes mnohé pracujú aj na pozíciách, ktoré v minulosti patrili výhradne mužom. S Bourgibom teda prišiel do Tuniska závan slobodného ducha a Tunisania z vďačnosti a na prejav úcty po ňom pomenovali viacero dôležitých miest. Okrem hlavnej triedy v Tunise napríklad aj medzinárodné letisko v Monastire, rodnom meste Habíba Bourgibu, kde mu dokonca ešte za jeho života postavili mauzóleum.

 V spleti uličiek mediny

Tunisko
Opevnený kláštor Ribat v Monastire

V hlavnom meste sú, prirodzene, sústredené vládne či úradné budovy, a to dokonca také, aké v Európe nikde nemáme, napríklad Ministerstvo pre náboženské záležitosti. K turisticky atraktívnym miestam patrí medina – staré mesto, ktoré pôvodne vybudovali Arabi na konci 7. storočia. Medina v Tunise je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pre upresnenie – v arabčine slovo medina (z arabského madína مَدِينَة) znamená mesto a označuje sa ním pôvodné staré centrum akéhokoľvek mesta. Píše sa teda s malým „m“ na rozdiel od saudsko-arabskej Medíny, ktorá spolu s Mekkou a Jeruzalemom tvorí trojicu najposvätnejších miest islamu. V medine v Tunise je najväčší a najstarší tuniský trh. V spleti mnohých uličiek nájdete množstvo obchodíkov a obchodov, ktoré ponúkajú tovar od výmyslu sveta.

Základ je zjednávať

V arabských krajinách je neodmysliteľnou súčasťou nakupovania na trhoch zjednávanie. Netreba sa báť, patrí to k miestnym zvyklostiam a mali by ste sa o to aspoň pokúsiť, domáci to ocenia a nakúpite za priaznivejšie ceny. Čím výkonnejší v tejto aktivite budete, tým väčší rešpekt si u predávajúceho získate. Býva aj zvykom dobrý obchod spečatiť stiskom ruky. Ak si netrúfate, môžete zájsť do kamenných obchodov s pevnými cenami, na trhoviskách bývajú také obchodíky označené aj anglickým termínom fix price. Výnimkou sú potraviny, pri tých sa nikdy nezjednáva. Z Tuniska sa najčastejšie vozí keramika, napríklad obľúbený je tažín – keramická nádoba na prípravu rovnomenného pokrmu, olivový olej, olivy, datle, kožené či textilné výrobky, koreniny, kozmetika… V Tunisku sa hojne pestujú aj jahody a ak krajinu navštívite počas jahodovej sezóny, rozhodne si nedajte ujsť príležitosť pochutiť si na nich, sú vynikajúce.

Tunisko
U Imeda Attiga – ochutnávka rôznych druhov harissy

Sidi Bou Said a Kartágo

Očarujúce mestečko Sidi Bou Said, ktoré je súčasťou Tunisu, svojimi modro-bielymi domami pripomína grécke Santorini. Leží na výbežku s výhľadom na Stredozemné more a nájdete tu množstvo reštaurácií, kaviarničiek, malých galérií s umeleckými predmetmi, obchodíkov. V Tunise by ste nemali vynechať ani návštevu archeologického náleziska s pozostatkami starovekého Kartága na pahorku Byrsa. Pôvodne tu stála staroveká opevnená citadela nad fenickým prístavom. Kartágo založila a následne sa jeho prvou kráľovnou stala Dido, sestra fenického kráľa Pygmaliona. Podľa legendy jej zlomyseľný miestny berberský náčelník ponúkol toľko pôdy, koľko pokryje koža z jedného vola. Dôvtipná Dido mu však prešla cez rozum. Narezala kožu na tenučké pásiky a kládla ich na zem, až nakoniec nimi „omotala“ celý pahorok. Dnes je Kartágo súčasťou hlavného mesta a tvorí jedno z jeho predmestí. Najznámejšie sú zvyšky základov Antoniových kúpeľov, ktoré vznikli okolo roku 160 n. l. a mali rozlohu okolo 18 000 m². Na severnej strane s nimi susedí prezidentský palác, ktorý je, prirodzene, monitorovaný a strážený. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, nikdy neotáčajte svoj fotoaparát tým smerom, palác je zakázané fotografovať.

Tunisko
Nabeul – centrum výroby keramiky v Tunisku

Kúpele i kameňolom

Zaujímavé miesta objavíte aj na polostrove Cap Bon. Na jeho západnom pobreží leží známe kúpeľné mestečko Korbous v provincii Nabeul. Leží v rokline otvárajúcej sa do mora a obľube sa tešilo už za rímskych čias. Dokladom sú pozostatky z tohto obdobia a nápis, ktorý je v súčasnosti exponátom v Národnom múzeu Bardo. Vyviera tu množstvo prameňov, horúce i studené, sírnaté, chlórnaté. Horúce pramene vyvierajú aj priamo do mora a návštevníci sa tak môžu kurírovať nielen v hammamoch. Prichádzajú sem najmä ľudia s chorobami pohybového ústrojenstva, kožnými ochoreniami. V súčasnosti tu prebieha rozsiahla rekonštrukcia a plánuje sa výstavba nových hotelov, promenády, buduje sa nová cesta, malo by tu vzniknúť moderné kúpeľné centrum, kam by prichádzali aj zahraniční turisti, dlhodobo sem chodia najmä Arabi.

Na severnom konci Cap Bon sa nachádzajú kameňolomy pri mestečku El Haouaria. Po stáročia sa tu ťažil stavebný kameň a po mori sa dopravoval do oblasti, kde sa používal pri výstavbe starovekého Kartága či mediny v Tunise. Je to viacero jaskýň a podzemných priestorov, z bezpečnostných dôvodov sú však ohradené a vstupujete do nich len na vlastné riziko.

Tunisko
Hammamet – „Hanibal ante portas“

Tajomný Kerkouane
Leží na severovýchode Tuniska, blízko polostrova My Bon. Je to jediné púnske mesto, ktoré sa dochovalo tak, ako ho Feničania založili. Zo záhadných príčin sem nikdy nezavítali ani Rimania, ani Vandali, ani Byzantínci, ani Arabi, 200 rokov bolo Tunisko pod nadvládou Osmanskej ríše, avšak neobjavili sa tu ani Turci, ba ani žiadni piráti. Na mesto náhodou narazili dvaja francúzski archeológovia v roku 1952. Obyvatelia Kerkouane opustili pravdepodobne okolo roku 250 p. n. l. a odvtedy už mesto nikdy nik neobýval. Existovalo asi 400 rokov a bolo jedným z najvýznamnejších fenických miest. Podnes sa zachovali zvyšky domov. Pôdorysy a pozostatky múrov vypovedajú o tom, že išlo o sofistikovaný systém plánovania.

Tunisko
Horúce pramene v Korbous

Sofistikované plánovanie
Aj Kerkouane UNESCO zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Samotné mesto siahalo priamo k moru a pre archeológov je okrem iného záhadou, prečo nikdy nemalo prístav, hoci leží bezprostredne pri mori. Obohnané bolo dvojitými hradbami, medzi ktorými bol asi 7-metrový priestor, kde sa mohli pohybovať vojaci, boli tam sklady… Neďaleko objavili aj nekropolu, ktorá je takisto na zozname UNESCO. Mesto malo šachovnicový plán, všetky vily štvoruholníkový tvar, z hlavnej ulice vždy viedla dlhá chodba dovnútra domu. A čo je veľmi zvláštne, pri vchodoch boli vane a umývadlá. Pradávni obyvatelia mali prepracovaný systém, či už išlo o zachytávanie dažďovej vody, rozvody vody potrubiami, umývadlá, vane. Zdobili ich mozaikou ružovej farby. Boli tu aj verejné budovy, chrámy. Ochrankyňou mesta bola bohyňa Tanit, ktorú zvykli často vyobrazovať ako jednoduchý symbol bábiky a objavoval sa aj na rôznych votívnych stélach.

Hand made harissa

Za zmienku stojí zastávka v meste Nabeul u Imeda Attiga a ochutnávka harissy, pôvodnej tuniskej špeciality. Attig tomuto produktu zasvätil maximum úsilia a aj vďaka nemu UNESCO koncom minulého roka zapísalo harissu na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Tuniska. Attig už dlhodobo organizuje dokonca aj festival Harissy, ktorého je riaditeľom. Tradičná harissa je pasta z mletých červených pálivých paprík vypestovaných v Tunisku a sušených v pôsobivých girlandách na slnku, z cesnaku, olivového oleja, soli. Imed Attig vytvoril pôsobivé portfólio harissy obohatením o ďalšie varianty. K pôvodnému receptu pridáva rôzne koreniny a bylinky, napríklad tymian, ďumbier, niektoré druhy harissy sa vyrábajú aj z údených paprík, nechýba ani nepikantný či sladký variant. U Attigovcov na prízemí je zriadené malé súkromné múzeum spojené s obchodíkom, kde Imed Attig návštevníkom ochotne a zanietene porozpráva o harisse a predvedie aj tradičný spôsob výroby. Vystavené sú tu rôzne artefakty dokumentujúce históriu výroby harissy, môžete tu ochutnať jej rozmanité varianty a nakoniec na základe svojich preferencií nakúpiť. Ide o hand made produkty, ktoré sú aj originálnym darčekom.

Tunisko
Kerkouane

Spojenie zábavy a poznávania

Letovisko Hammamet patrí v Tunisku k najobľúbenejším a je najstarším. Mesto vzniklo v 15. storočí na mieste pôvodne dvoch starovekých sídiel. V historickom centre si prídu na svoje milovníci histórie, nájdete tu napríklad zvyšky hradieb, mauzóleum, mešitu, tradičný trh…

Tunisko
Z predstavenia Rozprávky tisíc a jednej noci

Ak túžite po zábave všemožného druhu, čaká na vás v niektorom zo zábavných parkov, kde si užije každý, deti i dospelí. Zaujímavá je replika mediny Hammamet – Medina Medditerranéa s parkom Carthageland. Ide o ucelený projekt spoločnosti, ktorá vlastní park a tiež tri hotely, jeden priamo v medine. Ak sa ubytujete v niektorom z týchto hotelov, máte prístup do všetkých atrakcií zdarma. Nájdete tu všetko – trhoviská, repliky rôznych slávnych stredomorských stavieb, napríklad Zlatej veže v Seville, nepreberné množstvo atrakcií, reštaurácií, kaviarničiek, kino, dve múzeá – Múzeum civilizácie a Múzeum tisíc a jednej noci… Pri hlavnom vchode sú umiestnené sochy slonov a slávneho kartáginského veliteľa Hannibala – známej postavy z púnskych vojen. Iste poznáte známu vetu „Hannibal ante portas“ – Hannibal pred bránami, ktorá prvý raz zaznela z hrdiel Rimanov počas druhej púnskej vojny, keď sa Hannibal so svojím vojskom a slonmi objavil pred bránami Ríma. Časom sa pokrik transformoval na všeobecne upozorňujúci na bezprostredné nebezpečenstvo. Nezabudnuteľný večer v Carthagelande možno zažiť v reštaurácii-divadle Sheherazade, kde si nielen pochutíte na skvelých jedlách, ale aj na tanečnom vystúpení o slávnej princeznej, ktorá si zachránila život rozprávaním príbehov.

Text a foto: Miriam Bartošová