Éra priestorových počítačov

288
Apple

Spoločnosť Apple na konferencii WWDC zaujala mimoriadnym množstvom noviniek, no najmä revolučným priestorovým headsetom AR/VR.

Čaro tejto novinky tkvie v tom, že používateľovi poskytuje prepojenie digitálneho obsahu s jeho fyzickým svetom, ale aj súčasné zotrvanie v prítomnosti a spojenie s ostatnými. Zároveň ponúka nekonečnú plochu so zobrazením aplikácií, úplne nové spôsoby multitaskingu a rovnako predstavuje plne trojrozmerné používateľské rozhranie, ktoré možno ovládať rukami, očami a hlasom. Používatelia môžu s podporou pre Magic Keyboard a MagicTrackpad nastaviť perfektný pracovný priestor alebo bezdrôtovo preniesť výkonné možnosti svojho Macu do Vision Pro, čím sa vytvorí obrovský prenosný 4K displej s veľmi ostrým textom. Pozrime sa na zopár ďalších technologických vychytávok.

Apple

Prvý na svete

Apple nainštaloval do headsetu svoj prvý priestorový operačný systém na svete – visionOS. Vďaka nemu môžu používatelia komunikovať s digitálnym obsahom spôsobom, ktorý vytvára dojem, že je fyzicky v ich priestore. Vision Pro je vystrojený zobrazovacím systémom s ultravysokým rozlíšením (na dvoch displejoch mikro-OLED ponúka 23 miliónov pixelov, čo je viac ako 4K TV pre každé oko) a úplne novým čipom Apple R1 zaručujúcim okrem iného priebeh obrazového zážitku v reálnom čase, teda bez oneskorenia. Čip Apple M2 zas zaručuje bezkonkurenčný výkon zariadenia. Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple, povedal: „Dnešný deň znamená začiatok novej éry výpočtovej techniky. Rovnako, ako nám Mac zabezpečil osobnú prácu s počítačom a iPhone mobilnú prácu s počítačom, Apple Vision Pro nám poskytuje priestorovú výpočtovú techniku. Postavený je na desaťročných inováciách spoločnosti Apple, je roky popredu a na rozdiel od všetkého, čo bolo vytvorené predtým, obsahuje nový revolučný vstupný systém a tisícky prevratných inovácií. Pre našich používateľov odomyká neuveriteľné zážitky a nové príležitosti pre vývojárov.“

Apple

Pútavé ponuky

Headset Apple Vision Pro dokáže vďaka dvom displejom s vysokým rozlíšením premeniť ľubovoľný priestor na osobné kino s obrazovkou s obrovskou uhlopriečkou, k dispozícii je pritom pokročilý priestorový audio systém. Používatelia majú prístup k celému radu videí, ktoré ich prenesú na úplne nové miesta. Taktiež sa môžu s podporou populárnych herných ovládačov venovať viac ako 100 hrám Apple Arcade. Apple Vision Pro dokáže zachytiť spomienkové fotografie a videá v trojrozmernom formáte.

Apple

Headset taktiež obsahuje mimoriadnu technológiu EyeSight, ktorá pomáha používateľovi zostať v spojení s ľuďmi okolo neho. Aktivuje sa vtedy, ak sa ku vám niekto priblíži, potom je zariadenie akoby priehľadné a človeku pred vami sa zobrazia vaše oči. Ak je používateľ ponorený do virtuálneho prostredia alebo používa aplikáciu, potom systém EyeSight poskytuje ostatným vizuálne podnety o tom, že sa na niečo sústreďuje.

Novinka Apple Vision Pro má úplne nový App Store, kde sa dajú objavovať aplikácie a obsah od vývojárov. Taktiež možno pristupovať k rozsiahlym známym aplikáciám pre iPhone a iPad, ktoré fungujú skvele a automaticky spolupracujú aj s novým vstupným systémom pre Vision Pro. Vývojoví pracovníci spoločnosti Apple môžu zájsť ešte ďalej a využiť jedinečné výkonné schopnosti Vision Pro a visionOS pri navrhovaní úplne nových aplikácií.

Apple

Headset Apple Vision Pro bude k dispozícii na začiatku budúceho roka v USA (cena cca 3500 USD), ostatné trhy majú nasledovať počas budúceho roka.

Text: Peter Stano, foto: apple.com