Stále sa môžeme nadchnúť pre výlet či dovolenku na Slovensku

155
Dovolenka na Slovensku
Červený kláštor, zdroj: SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec

Ak hľadáte tip na dovolenku či víkendový výlet na Slovensku, nasledujúce riadky vám budú malým bedekrom. Tím zo SLOVAKIA TRAVEL nám prezradil, aká prekvapivá a očarujúca môže byť naša krajina.

Zdá sa vám, že „doma“ to už poznáte? Že všetky turistické miesta sú akési okukané a že na mnohých ste boli dokonca viackrát? Verte, že Slovensko vás napriek tomu dokáže prekvapiť! Výnimočné tipy pre vás pripravila SLOVAKIA TRAVEL, národná organizácia pre podporu a propagáciu cestovného ruchu. A nesú sa v duchu hesla: „Spomaľme a spoznávajme. Zistime, aký je tradičný spôsob života miestnych, aké sú lokálne špeciality, chute a vône. Priučme sa remeslu a počúvajme históriu.“

Stredné Slovensko vonia muránskymi buchtami a oslovuje umením ukrytým v gotických kostolíkoch. Neopozeraný Horný Zemplín ponúka prechádzku tisícročnými pralesmi. V Poloninách okúzli Mliečna dráha v jedinečnom Parku tmavej oblohy. Na Kysuciach nájdeme pokoj v malebných pôvodných osadách roztrúsených v rázovitých kopcoch, no a Malé Karpaty nás opoja vínom a nadchnú samotnou láskou vinárov k ich remeslu.

Čítajte ďalej a objavujte našu krajinu vďaka jedinečným tipom naprieč všetkými krajmi.

Tip z Bratislavského kraja: Netradičná degustácia vína v Pezinku

SLOVAKIA TRAVEL odporúča Malokarpatské múzeum v Pezinku ako miesto na zážitkovú degustáciu vína napríklad v úplnej tme či s hudbou a farbami. Zaujímavé je v tomto prípade i prepojenie vína s čokoládou.

Dovolenka na Slovensku
Kaštieľ Grand Apponyi, zdroj: Dajama

Tip z Nitrianskeho kraja: Kaštieľ, ktorý rozpráva viacero príbehov

Hotel, 17 000-kusová baroková knižnica, ale aj výnimočné príbehy napríklad albánskej kráľovnej Geraldiny Apponyi, americkej tanečnice Josephin Baker, ale aj Thomasa Cardezu, ktorý prežil potopenie Titanicu. Nechajte si tieto príbehy vyrozprávať v Chateau Apponyi.

Tip z Trenčianskeho kraja: Novozrekonštruovaný kaštieľ s modernou expozíciou 

Draškovičovov kaštieľ v Čachticiach prešiel kompletnou rekonštrukciou a od 22. 4. 2024 je znovu sprístupnený verejnosti. Pripravená je nová expozícia venovaná Alžbete Báthoryovej, vinárstvu, habánskej keramike aj šľachtickej bytovej kultúre.

Dovolenka na Slovensku
Sobášny palác v Bytči, zdroj: SLOVAKIA TRAVEL

Tip zo Žilinského kraja: Architektonický unikát jedného palatína

Vedeli ste, že palatín Juraj Thurzo dal pre svadobné hostiny svojich dcér postaviť priamo palác? Áno, Sobášny palác v Bytči s krásnou sgrafitovou výzdobou je dnes originálnou renesančnou stavbou strednej Európy. No a aký renesančný človek bol tento uhorský palatín vám priblíži stála expozícia.

Tip z Banskobystrického kraja: Interaktívne o historickej osobnosti, meste aj regióne

Thurzov dom v Banskej Bystrici je výnimočný architektonický klenot. A rovnako reprezentatívna je aj expozícia Banskobystrického kraja Tranzhistory. Interaktívnym spôsobom vás zoznámi s históriou domu, mesta aj kraja.

Dovolenka na Slovensku
Thurzov dom v Banskej Bystrici, zdroj: Ladislav Struhar

Tip z Košického kraja: Escape room v rodnom dome Františka II. Rákocziho

Zrekonštruovaný kaštieľ Rákoczi Borša v Borši v Trebišovskom okrese je plný zážitkov. V rodnom dome grófa Františka II. Rákocziho zažijete virtuálnu realitu, panoramatické premietanie a vyskúšate si originálny escape room.

Tip z Prešovského kraja: Ubytujte sa v historickom kláštore

História, ktorú rozpráva Červený kláštor, siaha až do roku 1320. V kláštornom komplexe objavíte viaceré pozoruhodné budovy a spoznáte príbeh legendárneho mnícha Cypriána. Zavítajte aj do obchodu s ručne vyrábanými suvenírmi a kláštornými bylinkami. A ak od toľkých zážitkov už nebude vládať, spokojne si rezervujte kláštorné ubytovanie.

Dovolenka na Slovensku
Červený kláštor, zdroj: Jano Štovka MQEP/KOCR Severovýchod Slovenska

Text: Evka Vašková