Renault Talisman – Cestovanie vyššou triedou

872
Renault Talisman

Pohodlné cestovanie nie je výsadou iba najluxusnejších značiek, dlhú tradíciu má aj Renault.

Renault 30, Renault 25 či Safran sú modely značky Renault, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami synonymami pohodlia a prestíže. Francúzska automobilka mala mnohokrát v histórii odvahu priniesť na trh riskantný priekopnícky model. Vel Satis či Avantime nemali prenikavý úspech, ale mnohokrát to vyšlo.

Renault Talisman

Renault 16 šokoval svet v roku 1965, Renault 5 o sedem rokov neskôr v roku 1972, Espace prišiel v roku 1984 a Scenic odštartoval boom MPV v roku 1996. Ukázalo sa, že predstavy ľudí o ideálnom aute vyššej triedy sú oveľa konzervatívnejšie. Klasický sedan, nanajvýš kombi, je stávka na istotu. Talisman s dĺžkou 4,8 metra je typickým autom strednej triedy, ktorá však v dnešnej dobe vedie boj o zákazníka s autami kategórie SUV.

Francúzska automobilka mala mnohokrát v histórii odvahu priniesť na trh riskantný priekopnícky model.

Sedanu sa nič nevyrovná

Konštruktéri Talismana si však dali záležať. Jazda v sedane je stále najpohodlnejšia. Nielen pre posádku, ale aj pre vodiča. Prvé, čím Talisman upúta, je dizajn. Renault nemohol urobiť lepšie, ako ho zveriť do rúk fenomenálneho Laurensa van den Ackera, ktorý z Talismana urobil galériu pojazdného umenia. Z každého uhla je na Talismane čo obdivovať. Navyše, dizajn je vec, ktorou si Talisman získa každého motoristu. Dizajn vidno, ale komfort si treba vyskúšať. Talisman netreba zamykať, odomykať ani štartovať s kľúčom. Aj batožinový priestor sa otvorí sám, potom sa stačí iba posadiť do veľkých pohodlných sedadiel a užívať si jazdu.

Renault Talisman

Úsporný diesel s dvoma turbami

Keď tvorcovia vyvíjali motor, inšpiráciu hľadali vo Formule 1. Naftový štvorvalec s objemom 1,6 litra je mimoriadne účinný, a pritom výkonný. Priame vstrekovanie nafty do valcov tlakom 1800 barov, olejové čerpadlo s premenlivým účinkom a piestne krúžky s nízkym trením by však nestačili. Motor dCi s výkonom 160 koní (118 kW) má dve turbá. Prvé je menšie a zabezpečuje tlak vo valcoch už v nízkych otáčkach. Maximum krútiaceho momentu 380 Nm je k dispozícii už pri 1750 otáčkach za minútu, ale už pri 1100 otáčkach má motor polovicu a pri 1250 už 80 percent z maxima krútiaceho momentu. Väčšie turbo prichádza k slovu vo vyšších otáčkach. Výkonom sa menší štvorvalec vyrovná dvojlitrovým motorom, ale má o štvrtinu nižšiu spotrebu.

Renault Talisman

Riadi aj zadnými kolesami

Ojedinelým riešením v Talismane je systém 4Control. Riadeniu pomáha aj zadná náprava. Do rýchlosti približne 60 km/h sa zadné kolesá vychýlia v opačnom uhle ako predné približne o 2,5 stupňa, vo vyšších rýchlostiach v zhodnom s prednými asi o 1 stupeň. Talisman má preto výnimočne malý priemer otáčania a v meste sa s ním jazdí i parkuje veľmi pohodlne. Na diaľnici je stabilný aj vo vysokých otáčkach.

Text: Martin Vasiľ, foto: Renault