Kam v Prahe na raňajky

8296
Raňajky

Či už máte pred sebou perný deň v práci alebo pomalý rozjazd a potom lenivé potulky mestom, vždy je dôležité začať tou správnou nôtou, ktorou môžu byť zdravé, chutné a niekedy možno aj trochu dekadentné a bohémske raňajky.

Trávite prvé ranné chvíle radšej osamote, chcete si v pokoji čítať a rozjímať o živote a svete, alebo prišla návšteva zblízka či zďaleka, ktorú chcete pohostiť, prípadne chcete prebrať pracovné záležitosti mimo kancelárie trochu neformálnejšie?

Sami nemusíte nič pripravovať a na prvú rannú kávu a niečo sladké alebo výdatnejšie k nej môžete vyraziť do preverených pražských kaviarní, ktorých raňajky vás rozhodne nesklamú a budú príjemným štartom do celého všedného dňa aj víkendu.

SmetanaQ Café & Bistro

Príjemne neformálny priestor je ideálny na priateľské stretnutia, rozhovory o literatúre či o prežitých dňoch. Kochať sa môžete výhľadmi na rušnú pražskú tepnu a rozjímať napríklad pri pohľade na rieku a ďalej za horizont. Posilnení domácimi dezertmi alebo niečím slaným si nezabudnite prezrieť konceptuálny priestor ponúkajúci prácu aj diela originálnych umelcov a galériu.

SmetanaQ
SmetanaQ Café & Bistro
SmetanaQ
SmetanaQ Café & Bistro

Prečo práve tu: tunajšie koláče, sladkosti a kávy si priam pýtajú instagramové momenty, skúste však tentoraz venovať čas samotnému priestoru a jeho umeleckej výzdobe v interiéri.

S kým prísť: s kamarátkami; prebrať nové filmy, knihy, vzťahy a zasa bežať za povinnosťami.

Kde: Smetanovo nábřeží, Praha 1

Otvorené: pondelok – sobota: 8.00 – 21.00, nedeľa: 9.00 – 20.00

Antonínovo pekárstvo

Teplé, vľúdne, voňavé prostredie, svižný personál, sladké pečivo ako od babičky, niekoľko druhov chleba s chrumkavou kôrkou, tradičné nátierky spolu s čajom alebo kávou. Antonínovo pekárstvo ponúka na štyroch miestach v Prahe tradičný pekárenský sortiment a zároveň niekoľko miest na sedenie, priateľskú komunitnú atmosféru pre rýchle ranné zastavenie so známymi alebo po ceste do práce.

Antonínovo pekařství
Antonínovo pekařství
Antonínovo pekařství
Antonínovo pekařství

Prečo práve tu: či už máte chuť na poctivý chlieb s nátierkou alebo na sladké lupáčiky s mandľami, prípadne buchty ako z rozprávky o Hlúpom Janovi, všetkého sa vám dostane do sýtosti. Zároveň tiež môžete pozorovať pekárov priamo v akcii, lebo sú prítomní v tom istom priestore. Pekáreň ponúka aj „komunitnú“ nástenku, ak niečo hľadáte alebo sami ponúkate – môžete tu teda využiť tieto „oldschoolové“ možnosti komunikácie.

S kým prísť: sami; ak sa ponáhľate, môžete si kúpiť pečivo a kávu so sebou, ak sa chcete zastaviť na kávu s priateľkou zo susedstva na neformálnu rýchlu kávu a rýchle spravodajstvo zo života, ste medzi ľuďmi, dozviete sa novinky a už bežíte za ďalšími záležitosťami, ak máte voľný deň pred sebou, navštívte neďalekú Žižkovskú vežu a pokochajte sa výhľadmi na celú Prahu.

Kde: Laubova 4, Praha 3 – Vinohrady (a ešte ďalšie tri lokality v Prahe 7, 8, 10)

Otvorené: pondelok – nedeľa: 7.30 – 19.30

Café Savoy

Kaviareň a reštaurácia pripomenie zlaté časy monarchie, razom sa prenesiete do čias dobrých mravov, funkčných pravidiel a poctivého kulinárskeho remesla, ktoré je zároveň umením a každodenným pôžitkom. Rozjímať o svete a živote môžete pri tradičnom raňajkovom menu ponúkajúcom vajcia na veľa spôsobov a úprav, energeticky výdatné jedlá aj dezerty.

Café Savoy
Café Savoy
Café Savoy
Café Savoy

Prečo práve tu: reštaurácia ponúka naozaj noblesnú kaviarenskú kultúru, budete v nej mať pocit starých dobrých čias. Ochutnať môžete všetky tradičné typy raňajok, kontinentálne, zdravé, ktoré sú plné energie aj mierne bonvivánske.

S kým prísť: so starými rodičmi, so zahraničnou návštevou, ktorej chcete ukázať pražskú kaviarenskú noblesu a kvalitné menu. Kochať sa môžete interiérom (kaviareň funguje od roku 1893) a nechať sa obsluhovať sofistikovaným personálom. Po načerpaní energie môžete objavovať krásy priľahlej Malej Strany.

Kde: Vítězná 5, Praha 5 – Malá Strana

Otvorené: pondelok – piatok: 8.00 – 22.30, sobota – nedeľa: 9.00 – 22.30

Café Louvre

Kaviareň, ktorá stojí na jednej z historicky najvýznamnejších pražských tepien, na mieste, ktoré bolo svedkom mnohých historických zvratov, zároveň ponúka kvalitný servis, veľkorysý priestor a raňajkové sety v podobe „cesty po svete“, a tak môžete ochutnať severskú kuchyňu, tradičné kontinentálne aj ľahko bohémske raňajky.

Café Louvre
Café Louvre

Prečo práve tu: s Franzom Kafkom už tu, žiaľ, raňajkovať nemôžete, no vzdušné a ​​voľné priestranstvo sa dá využiť na načerpanie energie do nového dňa. Svetlý interiér disponuje pokojom aj pozitívnymi vibráciami veľkomesta. Neoľutujete, ak vyskúšate tradičné dezerty – záviny a koláče.

S kým prísť: s kolegom, s klientom, so zástupcom médií, ak od vás chce rozhovor, menšie salóniky poskytujú ideálne miesto na tlačové konferencie a firemné prezentácie.

Kde: Národná 22, Praha 1

Otvorené: pondelok – piatok: 8.00 – 23.30, sobota – nedeľa: 9.00 – 23.30

Text: Veronika Zavřelová, foto: archív značiek, pixabay.com