Vyskúšajte lahodnú exotickú zeleninu!

2701
Exotická zelenina

Hoci je trendom konzumovať zeleninu z lokálnych zdrojov, exotická zelenina môže byť príjemným spestrením jedálnička a príležitosťou, ako si vylepšiť menu počas slávnostnejších dní a sviatkov.

Výber je rozmanitý a najmä milovníci exotických jedál majú príležitosť experimentovať a prekvapovať. Vyskúšať aspoň niečo sa iste oplatí. V súčasnosti už nie je problém zaobstarať si ani recepty, ako si tieto exotické pochúťky pripraviť. Pozitívom je aj skutočnosť, že mnohé druhy exotických zelenín sú plné vitamínov a hodnotných minerálnych látok, a tak určite nezaškodia. Inšpirujte sa naším výberom.

Banánový kvet

Používa sa predovšetkým v juhoázijskej a indickej kuchyni. Ide o špicaté, väčšie a asi kilogram vážiace samčie kvetné puky banánovníka. Okvetné lístky fialovej farby sú k sebe pritisnuté podobne ako listy kapustových zelenín. Uprostred ukrývajú hnedé tyčinky s banánovou vôňou. Konzumujú sa okvetné lístky. Tie sú v surovom stave horkasté, je preto potrebné tepelne ich upraviť.

Po ošúpaní vonkajších tuhých okvetných lístkov je možné konzumovať aj stred kvetu, podobne ako artičok. Dokonca ide o príbuznú chuť. Kvety je lepšie pred prípravou nakrájať na širšie plátky a následne tepelne upraviť. Varené plátky sa potom pridávajú do ázijských jedál, napríklad do opekaných rezancov alebo ryže. Pokrmom dodajú zaujímavú banánovú príchuť. Ak by ste použili uvarené kvetné tyčinky, získate ešte jemnejšiu príchuť. K najväčším producentom kvetov banánovníka patria Thajsko a Vietnam. V týchto krajinách ide o bežnú a obľúbenú zeleninu.

Banánový kvet
Banánový kvet

Tip redakcie:

Čo vyskúšať?

Banánový kvet s červenou šošovicou a s indickým korením

Šalát z dusených banánových kvetov, kuraťa a kreviet so zálievkou z rybacej omáčky, limetkovej šťavy, cukru, chilli a kokosového mlieka, posypaný orechmi kešu

Šalát z banánového kvetu, vyprážaných pikantných hovädzích rezancov, posypaný opraženou cibuľkou a čerstvým koriandrom

Polievka z banánového kvetu, kreviet, kokosového mlieka, chilli a citrónovej trávy

Čajot

Táto tropická zelenina je zaujímavá a nápadná vďaka členitému tvaru. Je príbuzná tekviciam, patizónom a cuketám. Chuťovo a konzistenciou ich dokonca pripomína. Najviac sa však príjemná chuť čajotu približuje chuti kalerábu a uhorky. Chuť je pomerne nevýrazná, preto sa táto zelenina málokedy konzumuje čerstvá, bez úprav a dochutení. Plody sa líšia veľkosťou, tvarom, farbou aj pevnosťou. Ideálny čajot je svetlo zelený, pevný, bez hnedých škvŕn a klíčkov. V tomto stave vydrží dlhšie uskladnený, hlavne v chlade. Konzumovať možno aj semená, tie majú orieškovú chuť.

V Ázii sa jedia aj koreň a listy. Plod sa konzumuje celý, bez šúpania, tepelne sa upravuje len krátko, aby zostal krehký. Lahodnejšie sú menšie plody. Čajot sa dá využiť pri príprave mexických, ázijských a arabských jedál. V čerstvom stave chutí v šalátoch a salsách, marinovaný v citrónovej alebo limetkovej šťave. V Austrálii je populárne plody nasoliť, jemne okoreniť a doplniť plátkom masla. Tepelne sa upravuje ako malá tekvica. Môže sa dusiť, piecť, vyprážať, plniť a nakladať. Čajot má vysoký obsah vody, aminokyselín a vitamínu C. Najviac tejto zeleniny sa v súčasnosti vypestuje v Kostarike.

Čajot
Čajot

Tip redakcie:

Čo vyskúšať?

Maslové soté z čajotu (s chilli papričkou, pažítkou, koriandrom a smotanou)

Zapečený povarený čajot s dusenou šunkou, šľahačkou a syrom

Quiche (slaný koláč) s cibuľou a čajotom, vajcom a syrom

Čajot s baby karotkou dusený na masle (prípadne s ľahkou krémovou omáčkou)

Fenikel

Stonky tejto zaujímavej rastliny z oblasti Stredomoria sa vyznačujú sladkou chuťou, ktorá môže pripomínať zeler. Prednosťou feniklu je jeho všestrannosť a aj to, že ho bežne u nás dostať kúpiť. Semená sa používajú ako korenie, slúžia aj na prípravu čaju. Listy, podobné listom kôpru, sa dajú využiť pri nakladaní zeleniny, ochucovaní rôznych jedál a šalátov.

Ak chcete spracovať belavé buľvy fenikla, vybrať treba tie najsvetlejšie. Potrebné bude odstrániť vrchné listy a odrezať tuhšiu zelenú časť. Fenikel chutí výborne pečený s mäsom, pripraviť ho dokonca možno na grile. Skvelý je napríklad grilovaný fenikel ochutený parmezánom a citrónovou šťavou. Lahodný je aj zakomponovaný v rôznych zeleninových a dokonca ovocných šalátoch. Používa sa hlavne pri príprave francúzskych a talianskych jedál. Fenikel sa môže pridávať aj do rôznych likérov a nápojov.

Fenikel
Fenikel

Maniok

Táto netradičná a mimoriadne prispôsobivá zelenina pochádza z Južnej Ameriky. Po zemiakoch je to najpestovanejšia plodina bohatá na škrob. Z rastliny sa konzumujú hnedé hľuzy, ktoré u planých odrôd môžu obsahovať menšie množstvo jedovatého kyanovodíka. Ten však po prevarení mizne. Maniok má príjemnú, ľahko sladkastú chuť. Hľuzy sú na povrchu hnedé a vo vnútri biele.

Najčastejšie sa pripravujú ako zemiaky. Môžu sa tiež strúhať a použiť na výrobu placiek, alebo použiť na zahustenie jedál, polievok a omáčok. V niektorých krajinách sú obľúbené aj listy rastliny, ktoré sa upravujú podobne ako špenát. Zaujímavosťou manioku je, že neobsahuje takmer žiaden tuk a je prirodzene bezlepkový. Zároveň obsahuje dvojnásobok kalórií než napríklad zemiaky. Maniok je bohatý na vitamíny, minerály a celú škálu zdraviu prospešných látok.

Maniok
Maniok

Momordika

Táto zelenina pochádzajúca z Vietnamu má oranžovú ostnatú šupku. Vo vnútri plodu sa nachádzajú veľké semená obalené sýtočervenou mazľavou hmotou. Z červenej dužiny sa pripravuje lahodná hustá omáčka. Semená sa však predtým vyberú a môžu sa dusiť spoločne s rôznymi druhmi mäsa. Keď je jedlo hotové, semená sa musia vybrať. Momordika výborne chutí uvarená spolu s ryžou a rôznou zeleninou na spôsob rizota. Môže tak byť zaujímavou prílohou k jedlám.

Momordika
Momordika

Salikornia

Ozajstná lahôdka a pochúťka pre milovníkov netradičností rastie netradične – na morskom pobreží! Ide o sukulentnú rastlinu so zaujímavými chuťovými vlastnosťami. Má jemne slanú chuť a trochu pripomína špenát. Salikorniu je možné konzumovať v čerstvom stave, pridať ju možno do šalátov či ozdobiť ňou jedlá. Výborne chutí dusená s maslom a ako príloha k mäsám na rôzny spôsob či pokrmom z rýb a morských živočíchov.

Salikornia
Salikornia

Yam Bean

Tento druh u nás veľmi málo známej zeleniny pochádza zo Strednej Ameriky. S obľubou sa pestuje a konzumuje v mnohých krajinách sveta, na vrchných priečkach obľúbenosti je však hlavne v tropických oblastiach. Konzumuje sa zdužinatelý koreň. Vzhľadovo pripomína reďkovku, chuťou jablko a tak trochu jedlé gaštany. Koreň sa lúpe a konzumuje buď čerstvý v šalátoch – dá sa z neho pripraviť výborný coleslaw, alebo pečený a vyprážaný v zmesi s mäsom a ostatnými druhmi zeleniny.

Yam Bean
Yam Bean

Okra

Ide o zeleninu, ktorá je príbuzná bavlníku alebo kakaovníku a botanicky je to ibištek jedlý. Plodmi sú päťhranné, zobákovito zašpicatené tobolky, dlhé asi 18 cm. Obsahujú množstvo malých bielych jedlých semien. Plody sú tmavozelené, chuťovo podobné cukete. Plody sa zberajú nezrelé, sú veľmi chutné, dekoratívne aj veľmi lahodné. Semená sa konzumujú pražené, ale väčšinou zároveň s plodmi.

Čerstvá okra je pružná, krehká a pevná, bez zvráskavených alebo hnedých otlakov. Vydrží dlho uskladnená, predovšetkým v chlade. Pri krájaní a varení vylučujú plody slizovitú, mierne lepkavú belavú látku, takže sú vhodné predovšetkým do polievok a omáčok. Konzumujú sa celé aj nakrájané, spravidla priečne, bez semien alebo s nimi. Pridávať ich možno do mäsových pokrmov, zeleninových zmesí, omáčok, polievok. Chutné sú aj po krátkom opečení na masle. Takto ich môžete použiť ako delikátnu prílohu.

Okra
Okra

Recept

Maniok s čiernymi fazuľami na karibský spôsob

Pokiaľ hľadáte zaujímavý vegánsky recept, ktorý vás zaručene zasýti, vyskúšajte netradičné spracovanie zeleniny s názvom maniok. Jedlo si môžete vychutnať samotné, ale zaujímavo sa k nemu bude hodiť aj cesnaková bageta. Môže sa tiež servírovať ako príloha k mäsitým jedlám.

Maniok pokrm zahustí, takže pokiaľ budete preferovať redšiu konzistenciu, pridajte vývar alebo vodu. Pre ešte väčší kulinársky zážitok pred podávaním dochuťte šťavou z limetky a čerstvým koriandrom.

Recept
Maniok s čiernymi fazuľami na karibský spôsob

4 – 6 porcií

Ingrediencie:

1 kg kassavy/manioku, 1 väčšia mrkva, 1 väčšia cibuľa (asi 80 g), 3 strúčiky cesnaku, kúsok zázvoru (2 cm), 2 papričky jalapeño, 3 lyžice olivového oleja, 1 halúzka čerstvého tymianu, 2 lyžičky kurkumy, 1 lyžička rascovca rímskeho, ½ lyžičky nového korenia, 1 lyžička sušeného koriandra, 2 lyžice rajčinového pretlaku, 800 ml zeleninového vývaru alebo vody, 400 g sterilizovaných čiernych fazúľ, 1 červená paprika, 150 ml kokosového mlieka, 1 alebo 2 limetky, soľ, čierne korenie, čerstvý petržlen alebo koriander na ozdobu

Postup:

Maniok olúpeme, nakrájame na väčšie kusy, dobre opláchneme a dáme do väčšieho hrnca. Pridáme dostatočné množstvo vody a privedieme do varu. Potom stlmíme plameň, prikryjeme hrniec pokrievkou a varíme asi 30 minút, pokiaľ nie je maniok mäkký. Nesmie však byť rozvarený.

Kým sa maniok uvarí, nakrájame si mrkvu, cibuľu a najemno cesnak so zázvorom. Odstránime semienka z jalapeño papričky a z červenej papriky a obe pokrájame. Maniok scedíme a necháme odkvapkať.

Vo väčšom hrnci zahrejeme na strednom plameni olivový olej a pridáme mrkvu, cibuľu a cesnak. Všetko spolu restujeme asi 3 minúty, pokiaľ cibuľa nezačne mať zlatistú farbu. Potom pridáme zázvor, jalapeño papričku, tymian a miešame ďalšiu minútu.

Stlmíme plameň, pridáme rajčinový pretlak a zvyšok korenín. Prilejeme zeleninový pretlak a zmes necháme zovrieť. Potom plameň opäť stiahneme, pridáme maniok a čiernu fazuľu. Chvíľu povaríme a pridáme nakrájanú červenú papriku. Varíme, pokým paprika nezmäkne.

Nakoniec pridáme kokosové mlieko. Pokiaľ chceme mať redšiu konzistenciu, pridáme vodu alebo zeleninový vývar. Jedlo dochutíme šťavou z limetky, čiernym korením a soľou a podávame s lístkami čerstvého petržlenu alebo koriandru.

Text: Daniel Košťál, foto: autor, Titbit a obchodné reťazce