Knižné novinky na Slovensku

347
Knihy
Sapiens
Foto: AKTUELL

Yuval Noah Harari: Sapiens: Stručná história ľudstva

Vizionársky historik Dr. Yuval Noah Harari opisuje históriu človeka ako biologického druhu od prvých ľudí až po súčasnosť, ktorú výrazne ovplyvnili tri revolúcie − kognitívna, poľnohospodárska a vedecká. Ako zvíťazil náš druh v boji o dominanciu? Prečo sa naši kočovní predkovia usadili a začali zakladať mestá a ríše? A aký bude náš svet v ďalších tisícročiach? Mnohé otázky zodpovedá medzinárodný bestseller, ktorý vyšiel už v 35-tich krajinách.

Pôvod
Foto: IKAR

Dan Brown: Pôvod

Dan Brown je autorom, ktorého nikomu netreba predstavovať. Jeho nový román Origin/Pôvod vychádza na Slovensku už tri mesiace po jeho vydaní v Spojených štátoch. Opäť prináša originálnu zápletku, vypointované napätie, ale aj množstvo otázok, nad ktorými premýšľa takmer každý človek na svete. Vydajte sa na napínavé pátranie po tých najikonickejších miestach Barcelony a Bilbaa spoločne s charizmatickým profesorom Robertom Langdonom.

Philip Norman: Paul McCartney

Paul McCartney

Aký je hudobník, spevák a historicky najúspešnejší skladateľ Paul McCartney? Autor jeho biografie spracoval aj rozhovory s rodinnými príslušníkmi a blízkymi priateľmi, ktorí nikdy predtým na záznam nehovorili. Odkrýva priebeh zložitého vzťahu McCartneyho s Johnom Lennonom, zachytáva jeho osobnú traumu z rozpadu Beatles a omnoho viac. Ide o prvú a jedinú oficiálnu biografiu schválenú Paulom McCartneym.

Amor Towles: Džentlmen v Moskve

Džentlmen v Moskve
Foto: TATRAN

Gróf Alexander Rostov sa po revolúcii vracia do milovaného Ruska, hoci krajina, z ktorej odišiel, sa od základu zmenila. Po príchode ho zatknú a odsúdia do domáceho väzenia v moskovskom hoteli Metropol. Tam prežije nasledujúce desaťročia sledujúc jedno z najbúrlivejších období ruských dejín. Hoci život za hotelovými múrmi sa uberá iným smerom, gróf Rostov zostane džentlmenom, akým vždy bol – aj bez privilégií aristokracie.

Jonathan Safran Foer: Tu som

Foer Tu som
Foto: SLOVART

Román opisuje štyri týždne v živote rodiny Blochovcov, ktorá sa ocitne na križovatke osobnej krízy a spoločenskej katastrofy. Zatiaľ čo Julia a Jacob, rodičia troch synov, zvažujú rozvod, postihne Blízky východ zemetrasenie, ktoré prepíše geopolitickú mapu sveta. Autor si kladie mnohé etické otázky – opakujúcim sa motívom je náboženská viera v modernom svete a celkovo téma identity. Nový titul amerického autora ocenili The New York Times a TIME ako knihu roka.

Čerstvo a chutne
Foto: FORTUNA LIBRI

Jana Balonová: Čerstvo a chutne

Naše staré mamy varili z čerstvých surovín a čo nestihli zjesť, zavarili. V súčasnosti, keď svet križujú kamióny a lietadlá, ktoré prevážajú potraviny na obrovské vzdialenosti, konzumujeme potraviny pochádzajúce z iných zemepisných šírok, ktoré musia byť chemicky ošetrené, upravené, prifarbené a chuťovo doladené, aby vydržali, kým sa dostanú k zákazníkovi. Skúste sa vrátiť k tradíciám a začnite sa stravovať v súlade s prírodou.

Adriana Sklenaříková-Karembeu: Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top

Sklenaříková-Karembeu
Foto: IKAR

Svetoznáma top modelka slovenského pôvodu Adriana Sklenaříková-Karembeu si vypracovala vlastnú metódu, ktorá jej pomáha žiť vyrovnane, šťastne a zdravo, zvládať stres a zostať štíhlou. Ako nadšená zástankyňa zdravej výživy už počas štúdia medicíny a neskôr vďaka literatúre a stretnutiam s odborníkmi získala poznatky, ktoré úspešne využíva v každodennom živote.

Smäd po živote
Foto: SLOVENSKÝ SPISOVATEĽ

Irving Stone: Smäd po živote

Životopisný román amerického spisovateľa Irvinga Stona sa zaraďuje k najvýznamnejším dielam svetovej literatúry. Smäd po živote hovorí nielen pravdu o živote geniálneho umelca Vincenta van Gogha vyplnenom prácou a utrpením, ale zároveň odhaľuje základné skutočnosti o jednej z najvyšších ľudských činností – o umení. Kniha vychádza na Slovensku v novom vydaní takmer po dvoch desaťročiach.

Text: Marianna Sadloňová, foto: pixabay.com