Prazvláštna tvorba Alfreda Kubina plná neradostných námetov odhaľuje umelcove fascinujúce myšlienkové pochody. Umenie ako odraz vlastnej psychiky sa v jeho prípade prejavilo naplno…
Pri pohľade na grafiky a ilustrácie možno vypozorovať, ako z nich priam presakujú silno subjektívne myšlienky o svete, smrti, obsesiách, strachu či až znepokojivé vnímanie žien, ktoré zohrávali v Kubinovom živote významnú rolu – im pripisoval magickú až démonickú moc, akou možno dokonca zničiť muža. Seba videl ako fatalistu a so všetkými nástrahami reality sa vyrovnával prostredníctvom umenia. „Nepracujem pre potešenie, ale preto, aby som zabudol na všetok odpor, ktorý cítim voči sebe a celému svetu.“

Rad nešťastných príhod
Alfred Kubin sa narodil 10. apríla 1877 v českých Litoměricích a smrť ho obklopovala už od detstva. Ako mladému chlapcovi mu zomrela matka, čo prirodzene ťažko znášal. O niekoľko rokov neskôr si nad jej hrobom pokúsil vziať vlastný život, avšak neúspešne. Krátko pôsobil aj v armáde, kam sa dobrovoľne prihlásil, no aj tu ho zradila vlastná krehká psychika, a tak ho z nej prepustili. Pohrúžil sa však do štúdií kresby, v ktorých pokračoval aj na prestížnej Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Tu objavoval práce významných umelcov, okrem iných aj diela Edvarda Muncha, Maxa Klingera, no učarovali mu aj starí majstri, či už Pieter Bruegel starší, alebo Hieronymus Bosch.

Jediná beletria
Hoci v určitom období vytvoril niekoľko olejomalieb, sústredil sa predovšetkým na kresby perom a tušom, akvarely a litografie. Tým zasvätil svoju prácu a vytvoril ich obrovské množstvo. Ilustroval aj knižky Edgara Allana Poea, Fjodora M. Dostojevského či E. T. A. Hoffmanna. Alfred Kubin napísal jediné beletristické dielo s názvom The Other Side, ktoré doplnil vlastnými ilustráciami – ako inak, aj tu sa miesi fantastickosť a podivnosť, také charakteristické pre jeho umelecký jazyk. Knižku možno aj dnes zohnať.

V Kubinovej imaginárnej krajine
Zažiť pozoruhodnú tvorbu Alfreda Kubina tentoraz môžete aj na výstave s názvom The Aesthetics of Evil vo viedenskom múzeu umenia Albertina Modern, ktorá potrvá do 12. januára 2025. Predstavuje výber z umelcovej pútavej tvorby, ktorej ústrednou témou je zlo ako protiklad idylického a rozhodujúceho prakticky o všetkom. Temná stránka ľudskej psychiky pre umelca predstavovala nekonečné množstvo inšpirácií. Či už sú to výjavy zo snov, nočné mory, strach zo žien a sexuality, alebo desivé predstavy o živote a smrti, to všetko Kubin zahrnul do mnohých svojich kresieb. Realita a osobné vízie sa zhmotnili v čudesné scény a postavy, ktoré odzrkadľujú to, čo je našou súčasťou a čomu sa raz nevyhneme.
Pri pozornom skúmaní každého diela poľahky odhalíte majstrovstvo Alfreda Kubina, jeho bohatej predstavivosti a talentu. Ako kreatívny človek vytvoril fantastický svet plný bizarností, ktoré sú zároveň dôkazom jeho premýšľavosti, analyzovania a záujmu o psychiku človeka. Intenzívne študoval aj práce priekopníkov psychológie Sigmunda Freuda i Carla Gustava Junga. Hoci téma výstavy je zádumčivá a nie veselá, odhaľuje významnú časť z vnútra Alfreda Kubina a možnože aj poodhaľuje témy, ktorých sa bojíme my sami…

Text: Miriama Vojteková, foto: Albertina Modern