SEAT Leon – Technologický nominant

1204
SEAT Leon

Automobilka SEAT ponúka prostredníctvom svojho vozidla Leon nielen svieži dizajn, ale aj moderné koncernové technológie.

Motoristi, ktorí patria k náročnejšej klientele, môžu siahnuť napríklad po reprezentantovi nižšej strednej triedy s označením SEAT Leon 5D Xcellence 1.4 TSI ACT. Teda ide o päťdverový hatchback v najvyššej výbave a pohonom 1.4 TSI ACT (Active Cylinder Technology – je to vypínanie dvojice valcov v režime čiastočného zaťaženia).

SEAT Leon

Stále elegantný

O dizajne tohto auta sa toho popísalo už dosť, my sa pridávame k názoru, že ide o veľmi elegantný výtvor a ak sa k nemu pridajú príplatkové SEAT Full LED svetlomety, priaznivý dojem z prednej časti sa ešte umocní. Okrem tejto položky sú naporúdzi ďalšie príplatkové prvky, ktoré ak prirátame k výbave Xcellence, zameranej na komfort a luxus, dostaneme špičkovo vystrojené vozidlo.

SEAT Leon

Okrem spomenutého komfortu a luxusu má vodič pripravené svoje zázemie tak, aby sa mohol ujať svojej úlohy bez toho, žeby sa stretával s chybičkami krásy pri ovládaní. Inými slovami, ponúkaná ergonómia je úplne logická. Vodič si taktiež nájde dostatok priestoru a vhodnú polohu za volantom, solídne priestorové podmienky vládnu aj vzadu. Ak chcete cestovať alebo ísť na nákup, k dispozícii máte priestor s kapacitou batožinového priestoru 380 l.

Ľahkonohý atlét

Leon nepatrí medzi vozidlá, ktoré by mali veľkú pohotovostnú hmotnosť (1241 kg), preto je voľba motora 1.4 TSI ACT prísľubom, že v tejto konfigurácii zabezpečí solídnu dynamiku. Časový limit 8,0 sekúnd na zvládnutie šprintu z 0 na 100 km/h je veľmi dobrým parametrom. Maximálne dosahovaná rýchlosť je 215 km/h. Pohonná jednotka disponuje maximálnym výkonom 110 kW (150 k)/5000 – 6000 ot./min, krútiaci moment 250 Nm je k dispozícii v rozpätí 1500 až 3500 ot./min. Pochváliť ju možno za kultivovaný prejav a lineárny nárast ťažnej sily so stúpajúcimi otáčkami.

SEAT Leon

Ochota pracovať v širokom pásme otáčok, bez potreby zbytočného podraďovania, je ďalším plusom tohto agregátu. Vypínanie valcov sa deje bez rušivého trhania a nastáva vždy, keď motor pracuje v rovnomernom nenáročnom zaťažení, teda aj pri pohybe na diaľnici. Vodič dostáva o tejto prevádzke informáciu na prístrojovom paneli. Motoru sekunduje 6-stupňová manuálna prevodovka s presnými dráhami pohybu radiacej páky. Kombinovanú spotrebu deklarovanú výrobcom (4,9 l/100 km) sme nedosiali, ale priemer 6,0 až 6,2 l/100 km potvrdzuje solídnu efektívnosť práce agregátu.

SEAT Leon

SEAT Leon 1.4 TSI ACT Xcellence sa pohybuje po cestách bezpečne aj vďaka podvozku. Za príplatok sa dá bezpečnosť povýšiť príplatkovými asistenčnými či bezpečnostnými prvkami. V tom prípade si treba k cene 19 540 eur prirátať ďalšie financie.

Text: Peter Stano, foto: SEAT