Novinky na českom knižnom trhu

961
Knihy

Robert Galbraith: Smrtící bílá

Knihy
Foto: KNIHA ZLÍN

Zatiaľ najrozsiahlejšie dielo autora Roberta Galbraitha, čo je v skutočnosti pseudonym slávnej spisovateľky J. K. Rowlingovej, autorky nemenej vychýrenej série o Harrym Potterovi. Ďalšie vyšetrovanie zavedie dvojicu súkromných detektívov Cormorana Strika a Robin Ellacottovú na rôzne miesta po tom, ako sa u nich objaví mladý muž Billy a zdôverí sa o zločine, ktorý ako dieťa videl na vlastné oči. Kým však Strike stihne podniknúť ďalšie kroky, duševne nevyrovnaný mladík utečie. Prípad sa postupne začne ukazovať ako zložitá spleť udalostí, ktorá detektívov zavedie do zákulisia britského parlamentu, chudobných londýnskych ulíc, no i do sveta temných rodinných tajomstiev.

Knihy
Foto: CPRESS

María Hesseová: Frida Kahlo – Ilustrovaný životopis

Mexická výtvarníčka Frida Kahlo fascinuje svojím charakteristickým rukopisom i pestrým, no zároveň neľahkým životným osudom dodnes. Jej obrazy nás vťahujú do sveta plného vášne, lásky, umenia, no i bolesti a utrpenia. To všetko vidíme v rozmanitých farbách, ktoré s obľubou používa. Čo však vieme o jej živote? Osobný a celkom iný pohľad na výnimočnú osobnosť Fridy Kahlo prináša autorka María Hesseová vo svojom najnovšom diele, ktoré je navyše doplnené úžasnými ilustráciami. Čitateľ má tak možnosť vnímať život a tvorbu mexickej maliarky nielen prostredníctvom slov, ale aj nevšedných knižných kresieb.

Knihy
Foto: VYŠEHRAD

Jiří Klečka: Pět ročních období

Filipov život sa začína tam, kde sa skončil ten jeho milovanej ženy Sylvie, ktorá sa preslávila ako ilustrátorka detských kníh. Teraz stojí so svojou päťročnou dcérou nad jej hrobom. Ešte počas života, už však chorá, pracovala Sylvia na kresbách k ďalšiemu príbehu, ktorý nestihla dokončiť. Filip postupne prichádza na to, že Sylvia si priala, aby tento príbeh rozprával ich malej dcérke on – nezanechala však žiaden text, a tak bude na Filipovi, aby ho vymyslel. Bude práve toto terapia, ako sa otec s malou dcérkou vysporiadajú s odchodom milovanej ženy a matky?

Knihy
Foto: BIZBOOKS

Kamila Boudová: Kniha SLOU

V dnešných hektických časoch je schopnosť relaxovať umením, nesmierne potrebným pre každého z nás. Hľadáme návody, ako spomaliť a vytvoriť vo svojom živote priestor pre aktivity, ktoré nás napĺňajú radosťou a šťastím. Vo svete na nás číha mnoho nástrah v podobe neduhov či civilizačných chorôb. Preto pozvime do svojho života pomalosť – do jedálnička, šatníka, izby, nakupovania či práce. Kniha SLOU môže byť skvelým sprievodcom a pomocníkom, ako zmeniť svoj životný štýl, naučiť sa prikladať dôležitosť detailom a vážiť si každý deň v celej jeho krásnej pomalosti.

KnihyAlmut Schmale-Riedel: Rozhněvaná žena

Ženy majú tendenciu skôr v sebe hnev potlačovať a fungovať v role zmierovateľky. Nie vždy však vedia, ako s ním správne narábať, čo môže viesť k rôznym nepríjemným duševným i telesným symptómom. Autorka vo svojej knižke čitateľom poodhaľuje definíciu hnevu, zaoberá sa jeho rôznymi vymedzeniami a vlastne všetkým, čo s ním súvisí, aby o ňom získali podrobnejší pohľad a mohli ho tak lepšie uchopiť. Knižka je taktiež užitočným sprievodcom, ako získať k hnevu správny prístup a konštruktívne s ním nakladať.

Knihy
Foto: PORTÁL

Svend Brinkmann: Umění uměřenosti

Známa kniha dánskeho spisovateľa, ktorá bola preložená do mnohých jazykov, poukazuje na výhody skromnejšieho, umiernenejšieho života, v ktorom honba za konzumom nemá svoje miesto. Autor poukazuje na nereálnosť priam nutkavej honby za šťastím, ktoré je také typické pre moderné ponímanie pozitívneho myslenia. Svoju teóriu dopĺňa množstvom zaujímavých myšlienok novodobých i starších filozofov, psychológov či sociológov. Svend Brinkmann je profesorom psychológie na Katedre psychológie a komunikácie v dánskom meste Aalborg.

Text: Miriama Vojteková