SEAT Leon ST: Nadčasový elegán

553
Seat Leon ST Black Limited

Za označením modelu SEAT Leon sa nachádza taktiež prípona Sportourer ST, čo znamená, že má karosériu typu kombi, teda zameriava sa na praktickejšiu klientelu.

Už na začiatku treba povedať, že štylistom sa v tomto prípade podarilo stvoriť automobil, ktorý v sebe nesie nevtieravú eleganciu a nadčasovosť. Ak k tomu pripočítame aktuálnu akčnú verziu Black Limited, ktorá vychádza z alternatívy vystrojenia s označením FR (na obrázku), je jasné, že k športovým črtám a bohatej výbave sa pripočítava dostatok vnútorného priestoru a slušná variabilita.

Seat Leon ST Black Limited

Z vonkajších rozpoznávacích znakov edície Black Limited možno spomenúť napríklad čiernu masku chladiča, čierno tónované 18-palcové disky kolies, čierne strešné lišty a čierne kryty vonkajších spätných zrkadiel (niektoré prvky na ďalších obrázkoch). Základný objem batožinového priestoru činí 587 l, štýlové kombi s pohonným agregátom 1.5 TSI získa preferenčné hlasy najmä ako ašpirant na plnenie rodinných a manažérskych úloh.

Seat Leon ST Black LimitedŠtýlovosť na pokračovanie

Čierno ladený interiér poskytuje posádke príjemné a pohodlné prostredie. Športové výškovo nastaviteľné sedadlá vpredu sú komfortné, poťahy tvorí alcantara. K položkám vytvárajúcim pohodu vodiča treba prirátať logicky a vhodne usporiadané ovládacie prvky vrátane multifunkčného volantu FR či 8-palcového dotykového farebného displeja.

Seat Leon ST Black Limited

Obslužné zázemie je orientované na vodiča, príjemne pôsobia zvolené materiály a kvalita dielenského spracovania. Pasažieri vzadu majú vo dvojici vytvorené dobré priestorové podmienky aj na absolvovanie dlhších trás. Základná kapacita batožinového priestoru sa dá po jednoduchom sklopení zadného sedadla zväčšiť na 1470 l, potom sa dá odviezť väčší náklad alebo športové náčinie. Malé predmety možno taktiež odložiť do zásuvky pod sedadlom vodiča.

Seat Leon ST Black Limited

Solídna jazda

Prepĺňaný motor 1.5 TSI (96 kW/130 k/5000 – 6000 ot./min; 200 Nm/1400 – 4000 ot./min) vie vozidlu poskytnúť slušné dynamické vlastnosti. Pružná pohonná jednotka v kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli vozidlo za 9,5 s, podvozok so športovým pružením FR poskytuje možnosť dynamickejšie zvládať zákruty a o správnu adhéziu kolies sa postará elektronický diferenciál s obmedzenou svornosťou (XDS). Systém SEAT Drive profile zabezpečuje možnosť nastaviť odozvy riadenia a akceleračného pedála. Vozovku za tmy účinne osvetlia LED svetlomety s funkciou Highway assist.

Seat Leon ST Black Limited

Výrobca uvádza podľa WLTP kombinovanú spotrebu 5,1 – 6,2 l benzínu/100 km, na zadováženie limitovanej akčnej ponuky Leon ST Black Limited 1.5 TSI 130 6MT potrebujete obnos 18 400 eur. Pri uvedenej konfigurácii prakticky netreba uvažovať o ďalšom doplnení prvkov, toto kombi má takmer všetko, čo si môže priať aj náročný motorista.

Seat Leon ST Black Limited

Text: Peter Stano, foto: SEAT