Potešme seba i svoje peniaze

171
Financie

Žijeme v období plnom otázok, pochybností i strachu, poznačenom neadekvátnym počtom odpovedí na neistoty, ktoré pociťujeme. Snažíme sa robiť správne rozhodnutia, ale nie vždy sme si istí, ktorým smerom sa veci pohnú, a mnohé z nich sa týkajú financií a ich osudu.

Či ich máme prebytok alebo len tak akurát, stále rezonuje rovnaká otázka. Akú investíciu urobiť? Kam ich odkladať, na ako dlho, koľko a ako často? Alebo radšej kúpiť nehnuteľnosť, pozemok, záhradu? Všetky očakávané odpovede by nás mali ubezpečiť o tom, ako to bude v ďalších rokoch, aj či o svoju investíciu neprídeme. Každý z nás má svoju vlastnú predstavu, ako by chcel v budúcnosti žiť a začo. Otázkou je, koľko ho to bude stáť dnes.

Financie
Každý z nás má svoju vlastnú predstavu, ako by chcel v budúcnosti žiť a začo.

Chcete investovať do nehnuteľností?

Kto veľmi chce, vezme si hoci aj úver, aby si zadovážil nehnuteľnosť, ktorú potom prenajme a verí, že na tom zarobí. V ideálnej predstave všetko funguje ideálne. Lenže realita chodieva aj inou cestou. Môže sa stať, že dlhšie nebudeme vedieť nájsť vhodného nájomníka alebo ho nájdeme, ale neskôr zistíme, že k cudziemu majetku sa správa ako k cudziemu, a tak nás následne čaká nová investícia – tentoraz do zdevastovaného bytu, aby sme mohli ďalej zarábať na prenájme. O všetko sa treba starať a ani prenájom nehnuteľnosti nie je bez práce.

Na bankových, sporiacich účtoch a vkladných knižkách svoje peniaze doslova dusíme, preto je dobré zamyslieť sa nad investíciou.

Treba investovať našu vlastnú starostlivosť, čas a pritom mať stále na mysli, že splácame úver. A najmä, všetko si vždy predstavujeme v ideálnych farbách bez akýchkoľvek prekážok, ktoré by mohli nastať v procese splácania úveru. Ak raz budeme chcieť späť peniaze, ktoré sme do nehnuteľnosti investovali, výsledok, či budeme ziskoví alebo stratoví, bude závisieť aj od toho, ako rýchlo budeme financie z predaja potrebovať. Ak máme dosť času, môžeme si počkať na dobrú ponuku a zarobiť, ale ak nie, výsledok bude opačný.

Financie
O všetko sa treba starať a ani prenájom nehnuteľnosti nie je bez práce.

Pravidelne, pravidelne, pravidelne

O čo jednoduchšie je prekonzultovať s odborníkom v oblasti financií našu osobnú predstavu o budúcnosti. Ako a kedy chceme žiť z vlastných úspor, koľko by sme mali na tento cieľ prispievať dnes a, najmä, kam? My Slováci sme pomerne konzervatívny národ, radi si peniaze držíme na bankových účtoch, vkladných knižkách, prípadne sporiacich účtoch. Chceme ich mať jednoducho pod stálou kontrolou a k dispozícii okamžite. Radšej na nich prerobíme, ako by sme mali trocha riskovať. Lenže na bankových, sporiacich účtoch a vkladných knižkách svoje peniaze doslova dusíme. Nič nezarobíme, naše vklady sa každým rokom zmenšujú, pretože nezarábajú ani do výšky inflácie, ale zato sú stále poruke. To je pre mnohých pomyselná istota. Iný spôsob, akým sa dá z dlhodobého hľadiska naozaj príjemne zarobiť, je pravidelné investovanie.

Porozumieť zásadám správneho investovania je záležitosť, ktorú však v každom prípade radšej prenechajme profesionálom.

Dnes čoraz horúcejšia téma, napriek tomu, že pandémia dokázala na finančných trhoch zamiešať karty. Akcie v tomto období zlacneli, trh sa stále hýbe, a to je vynikajúca príležitosť práve pre pravidelné investovanie. Investovanie je pre mnohých z nás doslova strašiakom, a tak sa pre istotu ani nezaujímame o bezpečné možnosti. A to, čomu nerozumieme, automaticky nechceme. Často si investovanie prekladáme ako neistotu, stratu a podobne. Investovanie je však v súčasnosti jediným spôsobom, ako možno zarobiť z dlhodobého hľadiska peniaze nad úroveň inflácie. Podľa štatistického úradu Slovenskej republiky je súčasná medziročná miera inflácie 1,6 %. To znamená, že ak sa naše úspory nachádzajú na akomkoľvek účte, ktorý nemá výnos vyšší ako táto hodnota, strácajú na hodnote ročne 1,6 %.

Financie
My Slováci sme pomerne konzervatívny národ, radi si peniaze držíme na bankových účtoch, vkladných knižkách, prípadne sporiacich účtoch.

Kde hľadať bezpečné miesto?

Časy, keď sme si kupovali na poistnom trhu produkty, v ktorých bola garantovaná miera zhodnotenia našich vkladov, sú už nenávratne preč. Stavebné sporenie tiež ťahá za kratší koniec, aj keď rôznymi kombináciami drobných benefitov sa dá zarobiť o čosi lepšie, ako na bankových účtoch. Ak však pochopíme, že investovanie do správne vybratých fondov je z dlhodobého hľadiska veľmi efektívne a z pohľadu zhodnotenia našich investícií aj bezpečné, bude to ten správny okamih na to, aby sme urobili rozhodnutie. Je dobré poznať svoje očakávania – kedy a koľko by sme chceli mať v akom čase na účte, a potom tomuto cieľu prispôsobiť vlastné možnosti pravidelného investovania.

Financie
Možností je na finančnom trhu viac než dosť.

Najviac sa dá zarobiť vtedy, ak pravidelne mesačne alebo aj týždenne vkladáme na investičný účet peniaze, v čase poklesu hodnoty cenných papierov robíme ešte privklady a najmä nevyberáme takto investované peniaze. Máme totiž svoj cieľ. To, kam by naše financie mali smerovať, sa dá s odborníkom podrobne prebrať, zistiť náš postoj k riziku a podľa toho vybrať finančné nástroje. Potom budeme pripravení a v budúcnosti nebudeme ako mnohí iba nepríjemne prekvapení. Možností je na finančnom trhu viac než dosť. Porozumieť zásadám správneho investovania je záležitosť, ktorú však v každom prípade radšej prenechajme profesionálom.

Text: Mirka Grochalová, foto: Pixabay