Miesto, kde sa stretáva tradičné umenie s moder-ným

107
Montreal
Mestský dom s modernou prístavbou

V roku 2017 sa majitelia domu rozhodli renovovať svoje sídlo, a preto kontaktovali montrealského architekta Guillaumea Lévesquea.

Majitelia chceli premeniť svoj starý duplex z 80. rokov na niekoľko menších bytov a zladiť tak pôvodný štýl budovy s výraznými modernými, a pritom jednoduchými doplnkami.

Montreal
Vstup na vonkajšiu terasu o rozlohe 4 x 12 m vedie cez obrovské posuvné dvere z obývačky, ktorá sa nachádza na prízemí.

Rekonštrukcia domu

Zrekonštruovať dom z 19. storočia, pridať moderné prvky a popritom zachovať jeho tradičnú podobu je naozaj veľkou výzvou. Pôvodná budova s rozlohou 60 m² bola kompletne zrekonštruovaná a premenená na jeden dvojpodlažný byt so 4 a ½ izbami a druhý 3 a ½-izbový na druhom poschodí. Oba byty majú otvorený pôdorys, sú presvetlené a majú veľké, 3,65 m vysoké bočné okná, ktoré sú vytesané do tehlovej steny. Podkrovie bolo celé pokryté novými bridlicovými dlaždicami. Vikiere a všetky drevené časti boli kompletne prestavané.

Montreal
Terasa ponúka nádherný priestor pre jedáleň a slnečnú vonkajšiu obývaciu izbu.

Prístavba moderného mestského domu

V zadnej časti budovy pristavili prístavbu o rozlohe 180 m2, ktorá má až tri poschodia. V suteréne je dvojgaráž so skrytými dverami a miestnosť na odkladanie vecí. Vstup na vonkajšiu terasu o rozlohe 4 x 12 m vedie cez obrovské posuvné dvere z obývačky, ktorá sa nachádza na prízemí.

Montreal
Kuchyňa v mestskom dome v Alexandre-de-Sève

Na prízemí sa rozprestiera príjazdová cesta, ktorá vedie do garáže v suteréne a ponúka nádherný priestor pre jedáleň a slnečnú vonkajšiu obývačku. Na druhom poschodí sa nachádza hlavná spálňa, dve kúpeľne a obývacia izba, ktorá môže slúžiť aj ako spálňa pre hostí. Prístavba má obrovské okná, ktoré nádherne presvetľujú všetky časti bytu. Je pokrytá čiernymi panelmi dodávajúcimi domu elegantný vzhľad.

Montreal
Schodisko

Hľadanie kompromisov

Mestská časť Ville-Marie požadovala, aby sa dom zrekonštruoval a zároveň sa zachovala jeho esencia. Túto výzvu úspešne zvládli architekti spolu s klampiarmi, stolármi a murármi.

Som veľmi hrdý na projekčné práce a monitorovanie staveniska v mestskom dome v Alexandre-de-Sève. Keď som dom prvýkrát navštívil s klientmi, vedel som, že to bude veľká výzva. Okamžite som však videl potenciál v zachovaní tradičnej architektúry, ktorá bude pôsobiť moderne,“ dodáva architekt Guillaume Lévesque.

Montreal
Hlavná spálňa mestského domu Alexandre-de-Sève

Technický list

Typológia: Obytný dom

Miesto: Montréal, Quebec

Projekt: Mestský dom a 2 bytové jednotky

Plocha: 310 m2

Stav: Dokončené v roku 2020

Dizajnérsky tím:

  • Spolupracujúci architekt: Matisse Aubin Thuot
  • Stavebný inžinier a hlavný dodávateľ: GENIEX
  • Mechanický/elektrotechnický inžinier: Group Cémec Inc.
  • Záhradný architekt: L’espace paysage, Martine Boudreault

 

Montreal
Jedáleň

O Guillaume Lévesque architecte

Od roku 2010 spoločnosť Guillaume Lévesque Architect realizovala viac ako 120 rezidenčných a inštitucionálnych projektov pre súkromných klientov a komunitné či verejné organizácie na severe (Nunavik) aj v ďalších regiónoch po celom Quebecu. Firma sa špecializuje na architektonické návrhy, technické poradenstvo, štúdie realizácie, analýzy existujúcich budov a koordináciu povolení s obcami a stavebnými inžiniermi, ako aj stavebný dozor.

Montreal
Záhrada

Dobrovoľníctvo a angažovanosť

Guillaume Lévesque Architect je tiež zapojená do organizácie Architecture Without Borders Québec (AWBQ) a v roku 2009 iniciovala misiu Kitcisakik s cieľom vytvoriť projekt na výmenu poznatkov a renovácie domov, ktorý by mohol pomôcť pôvodnému obyvateľstvu pri obnove samotných budov. Jej angažovanosť im vyniesla Cenu výnimočnosti od Ordre des architectes du Québec v roku 2011 a medailu generálneho guvernéra v architektúre v roku 2012.

Montreal
Záhrada

Text: AGV2, Kanada, foto: Charles Lanteigne