Trendové bývanie s rastlinami

115
izbova zelen
Beaucarnea alebo aj slonia noha, je vďačná izbová rastlina.

Mať doma aspoň jednu izbovú rastlinu je už v súčasnosti nevyhnutné. Ideálne však je, ak je zelene v byte čo najviac. Bývanie s rastlinami totiž prináša veľmi veľa pozitív. O mnohých možno ani netušíte. Ktoré sú najdôležitejšie?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že niektoré izbové rastliny dokážu vyčistiť vzduch od škodlivín. Priestor bytu môže byť totiž plný rôznych chemických látok a nemusíte si to ani uvedomovať. Z dlhodobého hľadiska to môže byť problém vyúsťujúci do zdravotných problémov. Rizikové môžu byť látky ako amoniak, formaldehyd, benzén či trichlóretylén a xylén. Vyskytujú sa totiž aj v domácom prostredí a dostávajú sa sem prostredníctvom bežne používaných predmetov či látok. Niektoré rastliny si však dokážu s týmito látkami poradiť a ak sú bohato olistené, prispejú k rýchlemu ozdraveniu prostredia. K takýmto patria napríklad dracény, zamiokulkas, sansevieria, zelenec, lopatkovec, pieprovec, potosovec, figovník lesklý, ale aj mnohé kaktusy a sukulenty, tie sa dokonca vyznačujú tým, že eliminujú škodlivý elektrosmog z počítačov. Všetky tieto rastliny oceníte v pracovni, kde zároveň dokážu zlepšiť koncentráciu a zvýšiť motiváciu, no výborne poslúžia aj v iných častiach bytu.

izbova zelen

Cenné prínosy

Viaceré izbové rastliny tiež dokážu zvýšiť vlhkosť vzduchu v byte, čo ocenia hlavne alergici. V súčasných interiéroch, kde prevažuje suchší vzduch, je táto zeleň na nezaplatenie. Vo všeobecnosti platí, že najvyšší účinok docielite s rastlinami, ktoré majú väčšie listy. Dôležité je si však vybrať druhy, ktorým budú podmienky vášho bytu vyhovovať. Osvedčené zvlhčovače vzduchu sú filodendrony, figovník lýrovitolistý, monstery, palmy, lopatkovec, antúrie, aspidistry, šeflery a ďalšie druhy. Ak vám však rastliny majú prinášať úžitok, je dôležité dopriať im vhodné miesto a dobre sa o ne postarať. Potrebné je tiež vyberať si podľa toho, koľko času si budete môcť na starostlivosť vyhradiť.

izbova zelen

K zeleni, ktorá nevyžaduje takmer žiadnu pozornosť a nie je ohrozovaná chorobami či škodcami, patrí zamiokulkas, sú to tiež dracény, aglaonéma, šeflery, beaucarnea (slonia noha), figovník lesklý, tradeskancia, filodendron, pandan, sansevieria a ďalší zástupcovia. Oceniteľné na zeleni je aj jej schopnosť navodiť príjemnú harmóniu, uľaviť unaveným očiam a odbúrať stres. Dokážu to hlavne druhy ozdobné listami. Je ich veľmi veľa druhov a dobré je mať v byte hneď niekoľko zástupcov s listami v rôznych odtieňoch zelenej. Kvitnúce rastliny sú síce príjemným spestrením interiéru, no ich krása často trvá príliš krátko. V sortimente izboviek s dekoratívnymi listami ale nájdete aj druhy, ktorých listy sú nielen zelené, ale aj farebne výraznejšie. Listy niektorých izboviek tak môžu byť bordové, bielo či žltozelené, takmer ružové alebo tmavé.

izbova zelen
Mnohé druhy, napríklad pieprovec, lákajú farebne výraznejšími listami.

S moderným šmrncom

Vždy je dobré vsadiť aj na zeleň, ktorá má určitý architektonický efekt, je väčšia, rozrastenejšia a nápadnejšia. Takáto rastlina by mala byť minimálne súčasťou obývacej izby alebo inej reprezentatívnej miestnosti. Ukáže a naplno poslúži totiž viac než množstvo maličkých jedincov. Pestovanie interiérovej zelene však môže mať u vás aj úplne inú, modernejšiu podobu. Trendové sú napríklad zelené steny. Zaujímavé je aj pestovanie vo výške v makramé konštrukcii, klenotom interiéru sa dokáže stať aj rastlinná kokedama či pozoruhodné rastlinné terárium. Spoločným znakom všetkých týchto spôsobov je okrem celkovej atraktivity aj to, že tieto živé kompozície dokážu významne ušetriť miesto a vojdú sa tak aj do najmenších interiérov.

izbova zelen

Text a foto: Daniel Košťál