Peptidy v kozmetike

125
Peptidy

Každá žena túži po mladistvej, pevnej a rozžiarenej pokožke.

Kozmetické produkty sľubujú viditeľné výsledky už po pár použitiach. Na trhu sa neustále objavujú nové zložky, ktoré majú pokožku regenerovať a omladiť. Aké je teda tajomstvo mlado vyzerajúcej pleti?

Čo sú peptidy?

Retinol, ceramidy, kolagén či niacín. Tieto pojmy bežnému človeku nič nehovoria, no je veľmi dôležité, aby sme pri výbere kozmetických produktov vedeli, aký účinok majú na našu pokožku. Čoraz častejšie sa v kozmetickom priemysle skloňuje aj slovo peptidy. O čo vlastne ide? Peptidy sú zlúčeninou aminokyselín a zároveň primárnym stavebným prvkom pokožky. Práve peptidom môžeme vďačiť za elasticitu pleti. Prenikajú totiž do spodnej vrstvy pokožky, a tak vytvárajú bielkoviny, ako sú kolagén či elastín. Keď je peptidov nedostatok, pleť stráca pružnosť a vznikajú vrásky.Peptidy

Vzpruha pre pokožku

Starnutie pokožky je prirodzený proces, ktorý sa však používaním správnych produktov dá zmierniť. Peptidy sú skutočnou vzpruhou pre unavenú a mdlú pokožku, no dokážu najmä bojovať proti starnutiu pleti. Práve preto by ste ich mali zaradiť do svojej dennej i večernej rutiny. Peptidy nájdete obsiahnuté v denných, nočných, ale aj očných krémoch či sérach. Tie sú oproti klasickým kozmetickým produktom zväčša drahšie, no väčšia investícia sa vám po čase ukáže v podobe pružnejšej a mladšej pokožky.

PeptidyViacero benefitov

Peptidy majú okrem omladzujúcich účinkov aj iné benefity, ktoré vás určite presvedčia o tom, že ich musíte začleniť do svojej každodennej starostlivosti o pokožku. Slúžia ako ochranný štít, ktorý pleť chráni pred baktériami, UV žiarením a znečistením. Sú tiež schopné obnoviť kožnú bariéru a redukovať zápaly kože. Kozmetika s obsahom peptidov je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia akné, keďže pôsobí antimikrobiálne. Rovnako pre ľudí so sklonmi k suchej a podráždenej pokožke, pretože zadržiavajú vlhkosť vo vnútri buniek, a tak pleť ostáva hydratovaná.

PeptidyAký produkt zvoliť?

Na trhu dnes nájdeme veľké množstvo produktov s obsahom účinných peptidov. Tak je prirodzene veľmi ťažké zvoliť si ten správny. Ak chcete začať len s jedným produktom, siahnite po nočnom kréme. Ten bude na pokožke pôsobiť celú noc, a tým budú aj účinky po jeho aplikovaní výraznejšie. Nezabúdajte však na to, že aj keď zvolíte produkt s obsahom peptidov, zázraky sa hneď diať nebudú. Dôležité je používať takéto produkty pravidelne a potrebné je tiež kombinovať ich s ostatnými účinnými látkami, ako sú antioxidanty či kyselina hyalurónová.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com