Dizajn by sa mal žiť, nemali by sme byť jeho otrokom

1026
Radka Valová a Jakub Valo
Radka Valová so svojím manželom Jakubom Valom navrhujú interiéry už viac ako 10 rokov, spoločne založili ateliér OOOOX.

Keby sme mali jedným slovom charakterizovať ateliér OOOOX, ktorý sa zameriava na interiérový dizajn, asi by to bolo slovo BETÓN. Je to totiž obľúbený materiál, ktorý Radka Valová so svojím tímom používa prakticky pri všetkých realizáciách.

S Radkou sme sa rozprávali o najčastejších chybách v interiérovom dizajne, inšpirácii severskými krajinami a, samozrejme, o betóne.

Vaše realizácie sú veľmi ľahko rozpoznateľné. Kde pre ne hľadáte inšpiráciu?

Inšpirujú ma severské štáty svojou architektúrou, interiérom aj mentalitou ľudí. Do realizácií sa, samozrejme, premieta to, čo sa páči nám, v čom by sme chceli žiť, súčasne však dávame veľký priestor klientom, nediktujeme im, ako má ich byt vyzerať. Oni si vytvárajú svoj domov a my to len korigujeme. Je však pravda, že po tých mnohých rokoch si nás klienti vyhľadávajú už automaticky preto, že im je náš štýl blízky, takže s nimi už nemusíme bojovať.

Spomenuli ste vplyv severských krajín. Ako prebieha nasávanie severskej atmosféry?

Veľa cestujeme, trávime čas v mestách aj v prírode. Nikdy sa neubytovávame v hoteloch ako väčšina turistov, ale keď ideme napríklad do Štokholmu, bývame v prenajatom byte, kde získame od domácich i odporučenie na cukrárne, kaviarne, kam ísť do múzea… Snažíme sa žiť miestnym životom. Fascinuje ma, akým spôsobom vnímajú interiérový dizajn a hlavne ako ho používajú, ako ho žijú. Nie je to tak, že si zaobstarajú skriňu alebo vázu iba preto, že je v konkrétnej chvíli trendy, ale je to prirodzená súčasť interiéru, ktorý využívajú.

Severská mentalita je asi veľmi odlišná od českej, napriek tomu sa vám v Čechách darí realizovať tieto „severské“ interiéry. Ako na to Česi reagujú?

Design 1
Priestor v projekte Osice delia skôr rôzne podlahové materiály, ako steny.

Reagujú na to prekvapivo dobre, i keď to pre nich od začiatku nemusí byť prirodzené, ale je to skôr preto, že si to neuvedomujú. Snažíme sa našich klientov hlavne učiť dizajn žiť, nemať ho preto, aby sa predvádzali pred susedmi. Človek by nemal byť otrokom dizajnu. Keď už sa rozhodne utratiť peniaze za interiér, nemal by sa báť využívať ho. To, že dizajnovú vec poškriabe pes, alebo si na ňu ľahne mačka, k tomu patrí.

Keď som sa pozerala na vaše internetové stránky, objavilo sa mi varovanie: Robíme to po svojom! Ste ochotní robiť kompromisy?

Je to vždy taká psychologická hra. My klientov, samozrejme, do ničoho netlačíme, ale nakoniec väčšinou dôjdeme k spoločnému záveru, ktorý sme predkladali na začiatku. Takže taká ženská vyjednávacia cesta. Sú, samozrejme, klienti, ktorí náš názor počúvajú viac, iní menej. Je dôležité, aby bol výsledok vhodný na bývanie. Ale ako som povedala, väčšina klientov pozná náš štýl a vyhľadáva nás cielene.

Design 2
Čierna kúpeľňa bola realizovaná napríklad v projekte SQAT iD23 v Parížskej ulici.

Aké sú najčastejšie chyby v zariaďovaní interiéru, ktoré vidíte v Čechách?

U nás veľmi chýba veľkorysosť, ľudia by si mali uvedomiť, že malé veci v interiéri nefungujú. Nedokážeme vybavenie vyberať s citom, ale nedá sa to vyčítať, je to vývojom spoločnosti. Je zaujímavé sledovať malé deti, ktoré sú od mala obklopené priestorom, ktorý je dizajnový. Tie sú potom ďaleko otvorenejšie.

Aké miestnosti vás baví navrhovať najviac?

Asi kúpeľne, pretože sa nám tam najviac darí presadzovať radikálne veci, na ktoré u nás ľudia ešte stále nie sú zvyknutí. Kúpeľňa je relatívne malý priestor, kam nás klienti pustia viac napríklad aj s betónom. Bavia ma asymetrické kompozície a zväčšovanie kúpeľní na úkor ďalších častí bytu. Vždy oddeľujeme kúpeľňu a toaletu, v kúpeľni by nemala byť ani práčka a bidet.

Design 3
V interiéri konceptu projektu Boooox zostala pôvodná nosná konštrukcia stodoly vrátane šikmej vzpery cez veľké okno. Interiéru i exteriéru dominuje drevo, podlaha v interiéri je zhotovená z rezaných tehál na spôsob pôjdoviek.

Mala som možnosť prezrieť si vašu realizáciu bytu v Parížskej ulici, kde ste využili kombináciu zlatej a čiernej farby, a vraveli ste, že klienti sa tejto kombinácie často boja. Čo ďalšie by ste si chceli vyskúšať?

Radi by sme si s manželom kúpili nový byt. V ňom by som chcela zájsť ešte ďalej do industriálu, zaujal by ma celý betónový interiér v kombinácii s ďalšími materiálmi, ale aby tam betón hral hlavnú úlohu. Teraz sme vo fáze hľadania vhodného priestoru, ktorý nám to umožní. Nesmie to byť, samozrejme, ohýbanie toho, že sa kúpi byt na Vinohradoch a celý sa vystierkuje, to k tomu nepatrí, ale chcem objaviť priestor, ktorý by bol mojej predstave naklonený.

Súčasťou vášho ateliéru je aj dizajnový obchod, ktorý sa volá Loooox a ponúka doplnky, ktoré zodpovedajú autorskému štýlu ateliéru. Prečo vznikol?

Loooox vznikol ako ďalšia aktivita ateliéru. Vždy, keď sme dokončili interiér, premýšľali sme, čím ho zariadime a končilo to tak, že sme do neho vozili veci od nás z bytu, naše periny, náš riad… A uvedomili sme si, že je to nezmysel. Začínali sme pomaly, najskôr vznikol kútik v ateliéri a vyskúšali sme si len s pár vecami, že to funguje. Je to viac showroom než obchod a je určený primárne pre našich klientov a do našich interiérov. V Prahe nebolo možné zohnať doplnky, ktoré by sa do našich interiérov hodili. V priebehu realizácie projektu už viem, čo sa kam bude hodiť, pre projekty nakupujeme dopredu. Pokiaľ sa nejaký kus nepredá, rada si ho vezmem domov.

Design 4
Kombinácie čiernej, bielej a zlatej sú základom v projekte pre SQUAT iD 23.

Ako sme už spomenuli, vaším obľúbeným materiálom je betón. Čím vás tak fascinuje?

Páči sa mi jeho štruktúra, farba, možnosť kombinácie. Betón je neopozeraný a industriálny, a pritom nemusí byť úplne studený. Dá sa používať aj do projektov, ktoré sú konzervatívne. Dobre sa čistí, nie sú na ňom škáry, je ideálny do kúpeľní. Jeho benefitom je jednoduchá údržba, čo je väčšinou dôvod, prečo 90 % klientov prikývne.

Text: Linda Vojancová, foto: Martin Zeman, Dagmar Vyhnálková