Malý raj – balkón

856
Balkón
Ak na balkón nesvieti dostatok slnka, zavesme kvetináče vyššie na stenu. Môžeme na to využiť aj drevený vešiak. Stylist: Judith Baehner.

Vďaka šikovným kvetináčom nie je až také zložité premeniť balkón na kvetinový raj.

Balkón dodáva bytu celkom nový rozmer a obohacuje náš život. Môžeme si z neho vytvoriť kvetinovú oázu, v ktorej sa ráno nabíjame vitalitou a večer relaxujeme pri pozorovaní hviezd. Kvety a rastliny dodajú vášmu balkónu sviežosť i farbu a navyše môžu vytvoriť prírodnú stenu alebo zaujímavý architektonický prvok.

Balkón
Až 84 percent Slovákov si nevie svoj príbytok predstaviť bez balkóna a takmer polovica považuje balkón za jedno z najpríjemnejších miest v byte – vyplynulo z prieskumu, ktorý vlani realizovala IKEA.

Miniatúrna záhradka

Na balkón sa zvyčajne zmestí iba niekoľko rastlín. Pri tvorbe rozvoniavajúcej nádhery je dôležité uvedomiť si, na akú svetovú stranu umiestnite nádoby s rastlinami:

  • Východ vyhovuje takmer všetkým rastlinám. Na balkónoch na tejto strane je totiž dostatok svetla a kvetom nehrozí slnečný úpal.
  • Balkóny orientované na juh sú slnečné a v lete na nich môže byť horúco. Zvoľme rastliny, ktoré dobre znášajú sucho, ako sú napríklad chryzantémy, petúnie, muškáty či oleander.
  • Západnú stranu obľubujú rastliny odolné proti dažďu – železník i niektoré letničky.
  • Vlhšie a chladnejšie je na balkónoch obrátených na sever. Na takomto mieste sa bude dariť rastlinám, ktoré nie sú náročné na teplo a svetlo – sirôtky, begónie, fuksie.
Balkón
Pri aranžovaní balkónových kvetov možno vytvoriť pôsobivé kreácie.

Na krásu i súkromie 

Ako si na balkóne rýchlo vytvoriť zelenú stenu? Ideálnym riešením sú popínavé rastliny nielen pre svoju skromnosť a nenáročnosť – vyrastajú na malom kúsku pôdy, odkiaľ sa šplhajú nahor –, ale v krátkom čase dokážu vytvoriť aj romantické zákutie či bohatú kvetinovú záclonu. Svojimi listami rýchlo zakryjú akúkoľvek plochu a vytvoria súvislý porast prežiarený kvetmi. Vybrať si možno z niekoľkých druhov. Povojník dorastá do výšky 2 až 3 metre a svojimi lievikovitými kvetmi nás bude obveseľovať až do jesene. Na balkóne možno pestovať aj kobeu s exotickými fialovými zvončekovitými kvetmi či tunbergiu, ktorá je obsypaná svetložltými kvetmi.

Text: Zuzana Martinová, foto: Erik van Lokven, IKEA, HKK