Kletným popoludniam alebo podvečerom patrí leňošenie, ale napríklad aj grilovanie. Za posledné roky si táto aktivita našla veľa priaznivcov aj u nás.
Okrem skvelej príležitosti stretnúť sa s priateľmi, rodinou alebo susedmi je to šanca ochutnať aj často veľmi netradičné pokrmy pripravené priamo pod holým nebom. Ak sa má grilovačka vydariť, vyžaduje si dôkladnú prípravu. Nevyhnutný je vhodný gril, kvalitné prísady a dostatok času.
Základom je mať pri grilovaní pohodu a neponáhľať sa. Potrebné je tiež vedieť, čoho sa vyvarovať a na čo, naopak, dávať pozor pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Ak sa však ešte len chystáte vstúpiť do celkom zaujímavého sveta grilovania, základom bude pre vás výber správneho vybavenia.
Ako vyberať?
V predaji je dnes už viacero typov grilov. Nie každý z nich však splní vaše očakávania. Plynové či elektrické prístroje sú dobrou alternatívou, ak sa nechcete zdržiavať zapaľovaním ohňa. Hodia sa aj pre grilovanie na balkóne, kde je zakázané zakladať otvorený oheň. Klasickým a dlhodobo obľúbeným grilom naďalej zostáva ten na drevené uhlie. Ako palivo využíva drevené uhlie z tvrdého dreva alebo brikety z dreveného uhlia. Niektorí z nás nedajú dopustiť na kombináciu uhlie s briketami pre dosiahnutie optimálnej arómy.
Vyššia teplota už mäso spaľuje a dochádza k rozkladu tuku v mäse na nežiaduce karcinogénne látky.
„Ak bývate v novostavbe, kde máte grilovanie v predzáhradke, terase alebo balkóne zakázané, ani tu sa úplne grilovania vzdať nemusíte. Stačí, keď si zaobstaráte bezdymový alebo elektrický gril,“ radí Iva Pavlousková zo spoločnosti Datart.
Ak s grilovaním ešte len začínate, alebo vás varenie všeobecne nebaví, oceníte šikovný kontaktný gril. Je vybavený automatickými programami a senzorom priebehu grilovania alebo teplotnou sondou. Steak na grile potom prepečiete presne podľa svojich predstáv aj bez svojho umu a pričinenia,“ odporúča Pavlousková.
Najlacnejším a najviac rozšíreným variantom je gril na drevené uhlie, ktorý si možno kdekoľvek premiestniť. Príprava jedla na takomto grile trvá o niečo dlhšie. Trendové sú guľové zatvorené grily s možnosťou nepriameho grilovania. Čoraz obľúbenejšie sú aj plynové grily, ktoré sú v ponuke vo viacerých typoch.
Praktické triky
Ak ste si zaobstarali gril a máte už aj ingrediencie, môžete sa pustiť do práce. Základom je vedieť, že pri grilovaní treba dodržať teplotu minimálne 70°C a maximálne 200°C. Vyššia teplota už mäso spaľuje a dochádza k rozkladu tuku v mäse na nežiaduce karcinogénne látky.
Aby ste neprepásli vhodný okamih, kedy je uhlie v ohnisku najrozpálenejšie, mali by ste teplotu grilu sledovať. Jednoduchým úkonom môže byť ruka natiahnutá asi 10 až 15 cm nad žeravým uhlím. Ako dlho to budete vnímať ako príjemné? Ak je to dlhšie ako 7 sekúnd, teplota je ešte pomerne nízka. Ak vydržíme len pod 4 sekundy, teplota je už dostatočne vysoká,“ radí David Benda z Hornbachu. Až po kontrole a zhodnotení položte na grilovací rošt mäso.
Vedeli ste?
Pre optimálne rozžeravenie grilu je potrebných 25 až 45 minút. Požadovaná intenzita je dosiahnutá vtedy, keď uhlíky pokryje jemný biely popolček.
Kvalitné uhlie a brikety udržujú sálajúci oheň po dobu 90 až 120 minút. Najmä pri nepriamom grilovaní trvá tepelná úprava mnohokrát aj dlhší čas, a preto je nutné pravidelne prikladať nové uhlie/brikety.
Samozrejme, vždy je možné do ohniska priložiť za hrsť studeného uhlia. „Potom však musíte počítať s tým, že gril požadovanú teplotu neudrží nepretržite a z ohniska začne stúpať dym,“ upozorňuje D. Benda. V grile na drevené uhlie sa dá intenzita žiaru regulovať pomocou ovládačov na prívod vzduchu a rozmiestnením uhlíkov. Ak teda chcete teplotu v grile znížiť, palivo jednoducho rozhrňte viac od seba. Uhlíky, naopak, zhrňte k sebe, ak má byť teplota vyššia. Takto môžete na grile vytvoriť dokonca rôzne teplotné zóny a v častiach roštu s menej silným žiarom udržiavať v teple pokrmy, ktoré sú už hotové.
Popri klasických grilovacích pochúťkach z mäsa a rýb patrí na gril tiež zelenina, syr a ovocie.
Na priamom alebo nepriamom žiari?
Máte na výber tieto dve možnosti. Pri grilovaní na priamom ohni pokrm rýchlo opekáte na rošte priamo nad žeravými uhlíkmi. „Než začnete grilovať, vyberte rošt a namažte ho tukom alebo potrite tenkou vrstvou oleja. To preto, aby sa grilovaný pokrm nelepil na mriežku roštu,“ hovorí D. Benda. Pre rovnomerné prepečenie sa musí grilovaný kúsok po uplynutí polovice grilovacej doby obrátiť na druhú stranu.
Ak grilujete na nepriamom žiari, grilovaný pokrm neumiestnite priamo nad žeravé palivo, ale nad horúci vzduch na okraj roštu. Pri tejto metóde sa často uzatvára aj poklop grilu. Pretože teplota je tu nižšia ako v prípade priameho žiaru, doba tepelnej úpravy sa predlžuje a môže byť aj niekoľko hodín. Najmä väčšie, tukom prerastené kusy mäsa týmto spôsobom zmäknú a rozvinú sa do mimoriadnej arómy i chute.
Majte na pamäti, že napríklad hovädzie steaky by mali byť 3 – 5 cm hrubé, aby sa na grile nerozpadali či príliš nevyschli. Potrebujú približne 4 až 6 minút tepelnej úpravy z každej strany, tenším kusom bravčového stačia 3 minúty. Hydina, v závislosti od hrúbky mäsa, potrebuje 5 až 10 minút grilovania z každej strany. Bravčové i kuracie mäso by sa malo po zložení z ohňa nechať oddýchnuť, a to ešte najmenej 5 minút prikryté, aby sa šťava vnútri mohla optimálne rozložiť po celom kúsku mäsa a na tanieri bolo šťavnaté a krehké. Naopak, jahňacie mäso by sa malo podávať a konzumovať vždy čerstvé priamo z roštu, inak stvrdne. Až po chvíli „odpočinku“ treba mäso dochutiť soľou a korením. Popri klasických grilovacích pochúťkach z mäsa a rýb patrí na gril tiež zelenina, syr a ovocie.
Tip redakcie:
Grilované steaky chutia vždy oveľa lepšie, ak sa predtým nechajú odležať v marináde podľa vlastných chuťových preferencií.
Zelenina, pečivo a syr na grile?
Letná grilovačka nemusí byť len o mäse. Pripraviť si môžete celkom jednoducho aj ďalšie grilované špeciality:
Grilovaná zelenina – nakrájajte na tenšie plátky cuketu a baklažán, na chvíľu ich nasoľte, nechajte vypotiť a šup s nimi na gril. Celú hlavičku cesnaku aj cibule rozkrojte na polovice, nešúpte ich a položte ich reznou časťou na gril. Po upečení budú mať úžasne sladkú chuť. Paradajky ani papriky nešúpte, aby z nich nevytiekla šťava. Stačí pár minút a chrumkavá príloha je na svete.
Grilované pečivo – bagetky, chlebík, kaiserky rozkrojte, potrite maslom zmiešaným s cesnakom, bylinkami a dajte na chvíľku na gril. Keď sa pečivo prehreje a trošku pripečie, môžete podávať.
Grilovaný syr – pripravte si hermelín, eidam alebo kozí syr, tie sú ideálne na grilovanie. Potrite ich olejom, posypte grilovacím korením alebo orieškami, dajte ich do alobalu alebo hliníkovej mištičky a po pár minútach je luxusná pochúťka na svete.
Ako si vyberať mäso na grilovačku?
Základ dobrej grilovačky začína už v obchode. Vybrať si to najkvalitnejšie mäso nie je pri poznaní základných znakov kvalitného čerstvého mäsa až také zložité. V obchode nájdete mäso mrazené alebo čerstvé, teda chladené. Ideálne je na grilovačku kupovať vždy čerstvé mäso, a to kvôli intenzívnejšej chuti a nezmenenej štruktúre mäsa po prejdení mrazom a rozmrazením,“ hovorí Katarína Fašiangová zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO). Najčastejšie používané mäso na grilovanie u nás je bravčové, hovädzie a hydinové. Vo všeobecnosti platí, že ak kupujete mäso balené, obal by mal byť čistý, neporušený, bez deformácií a mäso by malo byť označené, vrátane jeho pôvodu. Po rozbalení mäsa je dôležitá jeho farba, vôňa aj konzistencia.
Bravčové – farba mäsa by sa mala pohybovať od bledoružovej po tmavšie ružové odtiene v závislosti od toho, z ktorej časti tela pochádza. POZOR, šedo-zelené odtiene už signalizujú, že mäso nie je v poriadku. Charakteristická konzistencia pre čerstvé a mierne vyzreté bravčové mäso je tuhá a pružná.
Hovädzie – až na farbu platí v zásade to isté, čo pri bravčovom mäse – trošku tuhšia a pružná konzistencia mäsa, vôňa príjemná, mierne kyslastá, bez cudzích pachov. Farba by mala byť krvavo červená až tmavo bordová, pričom dúhové farby na reze mäsa na niektorých častiach nie sú vadou, práve naopak, sú znakom kvalitného hovädzieho mäsa.
Hydinové – jeho farba v čerstvom stave je bledo krémová až mierne ružová. Odtiene do žlta vás nemusia odrádzať, sú prejavom toho, akým krmivom bola hydina kŕmená. Čerstvé hydinové mäso býva mäkšie, pružné, so špecifickou vôňou pre surové hydinové mäso, bez cudzích pachov.
Recept:
Bravčová krkovička na pive a rozmaríne so šalátom a špenátovým pestom
Ingrediencie:
1 kg bravčovej krkovičky, 500 ml tmavého piva, 5 strúčikov cesnaku, hrsť čerstvého rozmarínu, soľ, korenie, čili, olivový olej
Šalát:
300 g bielej špargle, 150 g hlivy kotúčovej, 100 g mladého hrášku, šťava z ½ citróna, olivový olej, korenie (cesnak, čili, soľ), opražené mandľové plátky
Pesto:
50 g mladého špenátu, 100 ml extra panenského olivového oleja, 1 strúčik cesnaku, 1 PL tekvicových semiačok, 2 ČL parmezánu, soľ, korenie
Postup:
Krkovičku osolíme, okoreníme a zalejeme pivom, olivovým olejom a premiešame s čili, cesnakom a rozmarínom. Necháme marinovať v chladničke minimálne 6 hodín. Špargľu ošúpeme, odkrojíme drevnaté konce (cca 1 – 2 cm) a rozkrojíme pozdĺžne na polovicu. Hlivu kotúčovú nakrájame na hrubšie plátky. Zeleninu pokvapkáme olivovým olejom a dochutíme korením. Pesto si pripravíme rozmixovaním všetkých ingrediencií. Na grile si najprv pripravíme krkovičku, ktorú priebežne potierame marinádou. Na potieranie môžeme použiť vetvičky rozmarínu, mäso krásne prevonia. Zeleninu grilujeme, až keď vytiahneme mäso z grilu, šťava z mäsa jej dodá príjemnú chuť. Šalát zmiešame s pestom, citrónovou šťavou a opraženými mandľovými plátkami.
Text: Daniel Košťál
Zdroje a foto: Hornbach, Datart, Weber, Kaufland, SAMO, autor
Recept: Foodblogerka Tatiana Olejnik Leová